Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Przedszkolak > Katar u dziecka: zostawić w domu czy posłać do przedszkola?
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 05.11.2024 13:18

Katar u dziecka: zostawić w domu czy posłać do przedszkola?

katar, przedszkole, przeziębienie
Fot. Canva/Imgorthand, Getty Images

Jesień i zima to okres wzmożonych infekcji u dzieci, a katar jest jednym z najczęstszych objawów. Budzi dylematy zarówno rodziców, jak i pracowników przedszkola. Ale czy lekki katar to powód, aby zostawiać dziecko w domu? 

Co powinno niepokoić rodziców i czy zakatarzone dziecko w przedszkolu to dobry pomysł – eksperci przestrzegają przed ignorowaniem objawów, ale też zalecają, aby nie wpadać w panikę. 

Skąd ten katar? Najczęstsze przyczyny infekcji u dzieci

Katar u dziecka to zwykle wynik infekcji wirusowej, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Małe dzieci często zarażają się od rówieśników w przedszkolu, gdyż ich układ odpornościowy dopiero się kształtuje i jest mniej odporny na wirusy. 

Warto wiedzieć, że:

  • Katar może być początkiem poważniejszej infekcji, jeśli towarzyszą mu dodatkowe objawy, np. gorączka
  • U dzieci z alergiami również mogą pojawiać się objawy przypominające przeziębienie, dlatego ważna jest odpowiednia diagnoza
  • Suchy lub gorący klimat w pomieszczeniach może nasilać objawy kataru
dziecko chore.png
Fot. Canva/Andrey Sayfutdinov, Getty Images
Już niemowlęta się nimi zajadają. Ale to zdrowa przekąska czy tylko zapychacz? Czym są mamusiowe stopy? To problem wielu kobiet w trakcie i po ciąży

Co robić, jeśli pojawi się gorączka?

Gorączka to sygnał, który powinien skłonić rodzica do pozostawienia dziecka w domu. Może wskazywać na rozwój infekcji bakteryjnej lub wirusowej, np. grypy, która wymaga obserwacji, a przede wszystkim odizolowania od innych dzieci i wypoczynku małego pacjenta. W poważniejszych przypadkach nieuniknione może być leczenie. Najważniejsze, aby: 

  • Monitorować temperaturę dziecka i reagować, gdy przekracza 38°C
  • Podawać leki przeciwgorączkowych zgodnie z instrukcją lekarza
  • Zapewnić dziecku odpowiednią ilość płynów (najlepiej wodę)
  • Zadbać o odpoczynek i wietrzyć pokój

Za i przeciw: czy dziecko z katarem może iść do przedszkola?

Rodzice często mają dylemat, czy lekkie objawy przeziębienia wykluczają obecność dziecka w przedszkolu. Często pracownicy przedszkola zastanawiają się, czy katar jest powodem, aby dzwonić do rodzica. Warto w takiej sytuacji rozważyć: 

ZA

Jeśli dziecko czuje się dobrze i nie ma innych objawów, takich jak ostry kaszel, osłabienie, załzawione oczy czy gorączka, a wydzielina z nosa jest rzadka i niezbyt częsta, z reguły można zaprowadzić dziecko do przedszkola pod pewnymi warunkami: poinformować opiekunów, że dziecko ma katar, bez innych objawów, zalecić dziecku częste mycie rąk i dmuchanie nosa

PRZECIW

Wysyłanie dziecka z katarem do przedszkola może jednak zwiększyć ryzyko zarażenia innych dzieci, zwłaszcza jeśli jest to infekcja wirusowa lub bakteryjna. O chorobie może świadczyć apatyczność dziecka, kaszel, gorączka, gęsta, zielona wydzielina z nosa, brak ochoty do zabawy, brak apetytu.

Decyzja powinna zależeć od samopoczucia dziecka, ewentualnych innych objawów i dotychczasowego doświadczenia. Czasem jeden-dwa dni w domu pozwolą szybciej opanować infekcję i wzmocnić organizm, bez narażania na kontakt z innymi patogenami.

Zobacz także:

2300 zł zamiast 800+. Aktywnie w żłobku to ekstra pieniądze dla rodziców maluchów

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany

Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?

W taki sposób można zapobiec wadom wzroku u dzieci. Pediatra tłumaczy
Wada wzroku, choroba
Problemy ze wzrokiem u dzieci są trudne do całkowitego wyeliminowania, jednak rodzice mogą podejmować kroki, które zmniejszają ryzyko ich pogłębiania. Jednym z kluczowych działań jest ograniczenie korzystania przez dzieci z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony czy tablety, zwłaszcza w najmłodszych latach. Badania wskazują, że dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny mieć kontaktu z ekranami, ponieważ długotrwałe korzystanie z nich może prowadzić do zmęczenia oczu, pogorszenia ostrości widzenia, a w późniejszym wieku nawet do wad wzroku.Zabawy analogowe, takie jak klocki, układanki, rysowanie czy zabawy na świeżym powietrzu, są zdecydowanie zdrowszą alternatywą, pozwalającą dzieciom rozwijać się w sposób bardziej naturalny i sprzyjający ich zdrowiu. Pediatra Monika Działowska zdradziła, w jaki sposób zapobiegać wadom wzroku u dzieci?
Czytaj dalej
Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra
Ból ucha u dziecka, ból
Ból ucha jest powszechnym objawem, a ostry ból ucha może wskazywać na ostre zapalenie ucha środkowego, które jest szczególnie częste u dzieci. Ważne jest, aby zidentyfikować źródło bólu, ponieważ może on być także wynikiem zapalenia ucha zewnętrznego, które jest mniej powszechne, lub obecności ciała obcego w uchu.W przypadku, gdy dziecko odczuwa ból, kluczowe jest, aby podjąć działania mające na celu złagodzenie dolegliwości.  O tym, czym dokładnie jest ból ucha u dziecka opowiedziała pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.
Czytaj dalej