Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Weryfikacja 800 plus. Rząd ma dostęp do nowych informacji
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 13.11.2024 11:18

Weryfikacja 800 plus. Rząd ma dostęp do nowych informacji

dzieci w szkole, 800 plus, MEN
Fot. Canva/Robert Kneschke

Według najnowszych danych obowiązek szkolny, jako jedno z kryteriów pobierania 800 plus, spowodował, że do w polskich szkołach uczy się o 33 tys. więcej dzieci ukraińskich.  

Wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Joanna Mucha potwierdziła również, że samo świadczenie 800 plus pobiera o 20 tys. dzieci mniej. Od 2022 r. liczba uczniów ukraińskich w polskim systemie oświaty wciąż się zmienia. 

800 plus i Dobry Start

Nowe kryteria weryfikacji świadczeń w ramach 800 plus i programu Dobry Start (300 zł) sprawiły, że liczba ukraińskich uczniów w polskich szkołach znacząco się zmieniła.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostały objęte obowiązkiem szkolnym, co oznacza zarówno uczęszczanie do zerówki, szkoły podstawowej, jak i szkół ponadpodstawowych. W ramach wypełniania tego obowiązku mogą korzystać z rządowych programów wsparcia – świadczenia 800 plus oraz programu Dobry Start, pod warunkiem że ich dzieci uczęszczają do polskiej szkoły

Fot. Canva/Sengchoy Int
2300 zł zamiast 800+. Aktywnie w żłobku to ekstra pieniądze dla rodziców maluchów Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców

Wyjątek od reguły

Jedynym wyjątkiem w roku szkolnym 2024/2025, a zarazem możliwością korzystania z edukacji online, jest ostatnia klasa realizowana według programu ukraińskiego systemu oświaty. Uczniowie będący w takiej sytuacji nie mają obowiązku uczestniczenia w zajęciach stacjonarnych. 

Jak zaznaczyła Joanna Mucha, podawanie dokładnej liczby dzieci uchodźczych, które korzystają z polskiego systemu oświaty jest trudne i z roku na rok się zmienia. Według danych ministerstwa, liczba dzieci uchodźczych, które korzystają z polskiego systemu oświaty, z roku na rok się zmienia. W 2022 r. było to 200 tys. osób, w 2023 r. – 183 tys. dzieci uchodźczych, a w w 2024 r. - 185 tys.

Zmiana zasad przyznawania środków publicznych

Zmiana zasady przyznawania świadczeń miała na celu lepsze wykorzystanie środków publicznych i pozwala lepiej monitorować, które dzieci faktycznie uczestniczą w polskim systemie edukacji.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Edukacji Narodowej, 33 tys. ukraińskich dzieci dołączyło do polskich szkół, z kolei liczba dzieci, które mają prawo do świadczenia 800 plus zmniejszyła się o 20 tys. Jak powiedziała Joanna Mucha podczas wystąpienia w Sejmie: 

„Wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku”.


Źródło: Radio ZET, MEN

Zobacz także:

Maleńki chłopiec w oknie życia w Częstochowie. Sprawę bada policja

1000 złotych na dziecko. Rząd przyjął projekt ws. funduszu alimentacyjnego

Mamy ulubione dziecko? To mit, że kochamy po równo. Pedagog ujawnia prawdę, której boi się każdy rodzic