Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii
Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii - jej pogrzeb odbył się w październiku, przy czym do samego aktu eutanazji doszło w maju, w jej urodziny. Barbara Nawratowicz, polska artystka, założycielka słynnego kabaretu Piwnica pod Baranami przyleciała do Szwajcarii z Australii, gdzie wyprowadziła się z Polski.
Barbara Nawratowicz - kim była?
Barbara Nawratowicz-Stuart urodziła się 19 listopada 1932 r. w Poznaniu. Była aktorką i artystką kabaretową, a także dziennikarką radiową, w latach 1956–1965 założyła i grała w Piwnicy pod Baranami w Krakowie. W latach 1965–1994 była autorką audycji i korespondentką Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej „za wybitne zasługi w propagowaniu polskiej kultury” (8 października 1999) oraz odznakę „Honoris Gratia” „w uznaniu zasług dla Krakowa i jego mieszkańców” (5 września 2017).
Zmarła 10 maja 2024 w Szwajcarii, gdzie wyjechała by dokonać eutanazji. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w bazylice Mariackiej, natomiast urna z prochami aktorki została złożona na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
- Odeszła dokładnie tak, jak chciała. Miała do tego prawo – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Bogdan Micek, przyjaciel aktorki - Basia zadzwoniła do mnie w kwietniu. Zapytała, czy mocno siedzę w fotelu. Powiedziała, że wyśle mi swoje prochy i się roześmiała. Dla niej życie straciło sens. Już wtedy słabła, straciła wzrok. Dobijało ją, że nie widziała twarzy innych i nie mogła odpisywać na maile. Zawsze była osobą odważną – dodał w rozmowie.
Tak wygląda rak pęcherza. Bagatelizujemy ten objaw, bo przypomina powszechną dolegliwość Jak boli rak jelita grubego? Gastroenterolog podpowiada, co powinno niepokoićCzy eutanazja w Polsce jest legalna?
Eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii oraz Albanii, a także w Japonii oraz w dwóch stanach USA - w Teksasie i Oregonie. W innych państwach, w tym w Polsce jest zabroniona. Nie wyklucza to jednak możliwości wyjazdu do innego kraju, gdzie jest legalna, celem jej wykonania. Jednak aby otrzymać zgodę na eutanazję należy uzyskać na to zgodę, która jest wydawana na podstawie stanu zdrowia - jeśli pacjent odczuwa cierpienie bez szansy na poprawę.
Przebieg eutanazji
Do eutanazji kwalifikowane są osoby odczuwające nieznośne cierpienie, bez szansy na poprawę stanu zdrowia. Wymagana jest przy tym decyzja więcej niż jednego lekarza. Zabieg eutanazji polega na podaniu przez lekarza leków usypiających, a następnie zatrzymujących akcję serca. Pacjent nie odczuwa bólu, umiera we śnie.
CBOS zapytał Polaków o podejście do eutanazji w 2021 roku i wówczas 41 proc. było przeciw, natomiast 34 proc - za. W naszym kraju eutanazja jest nielegalna, a lekarz, który pomoże odejść pacjentowi może zostać skazany. W przypadku popełnienia przestępstwa polegającego na zabiciu człowieka dokonanego z powodu współczucia dla niego i na jego żądanie, osoba dokonująca tego czynu jest sądzona z art. 150 §1 Kodeksu karnego: §1. Kto zabija człowieka na jego żądanie i pod wpływem współczucia dla niego, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Źródła
- Konrad Wroński, Roman Bocian, Jarosław Cywiński, Adam Dziki, EUTANAZJA, Oddział Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. M. Pirogowa w Łodzi, Klinika Chirurgii Ogólnej i Kolorektalnej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi [w:] Współczesna Onkologia (2008) vol. 12; 6 (290–293).
Zobacz też:
Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: "Korzystajmy z testów"
Jak przygotować się do ciąży? Przyszła mama może sporo zrobić dla zdrowia dziecka i własnego
Męskie zdrowie pod lupą. Samobadanie i diagnostyka raka jąder