Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Zakonnik o życiu int***m duchownych. "Ja muszę przeżyć ten impuls"
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 13.11.2024 16:51

Zakonnik o życiu int***m duchownych. "Ja muszę przeżyć ten impuls"

Paweł Gużyński
Fot. Wikipedia

Dominikanin Paweł Gużyński był gościem w podcaście “WojewódzkiKędzierski”, gdzie wypowiadał się na wiele tematów, w tym także związanych z życiem intymnym. Przyznał, że towarzystwo kobiet wzbudza pewien impuls, ale musi on sobie z nim poradzić. Podkreśla też, że stawianie granic w relacjach jest bardzo ważne. 

Seksualność osób duchownych

Osoby, które zdecydowały się poświęcić swoje życie Bogu, nie mogą zakładać rodzin - tak zakłada główna religia naszego kraju. Jednak nie oznacza to, że osoby duchowne wcale nie odczuwają swojej seksualności. Owszem, odczuwają ją, ale to od nich zależy decyzja, jak sobie radzić z takim impulsem. 

- Początek wszystkiego zawsze jest w ludzkiej wyobraźni. Kiedy widzę ten piękny kształt kobiety, który dla mężczyzny jest pociągający, ten zapach, tę bliskość, ja dostaję pewnego rodzaju impulsu. Oczywiście, że zakonnik prowadzi życie seksualne. I teraz szok. Jak to? Ja muszę wejść w interakcję z własną seksualnością. Ja muszę przeżyć ten impuls, który one mi dają - powiedział dominikanin Paweł Gużyński.

Dodał także, że on ma pełną świadomość tego, że w relacjach z kobietami musi stawiać jasne granice. 

Rozwód to nie grzech? Stanowisko Kościoła się zmieniło Ile trwa żałoba według Kościoła? Wcale nie rok

Czy życie w celibacie jest zdrowe?

Życie seksualne jest ważnym elementem, ale świadoma rezygnacja z niego, o ile odbywa się to w pełnej zgodzie z samym sobą, jest jak najbardziej możliwa. Należy pamiętać, że w odniesieniu do zdrowia seksualnego możemy powiedzieć, że podstawowym miernikiem w tym zakresie nie będzie brak dolegliwości i chorób, ale subiektywnie odczuwany stopień satysfakcji z życia seksualnego. W kontekście psychologicznym brak życia seksualnego często jest równoznaczny z samotnością lub pewnego rodzaju problemami - z pewnością siebie, z zaburzeniami erekcji, z utrzymywaniem relacji. 

Natomiast osoby duchowne żyją w celibacie z wyboru i jest to zgodne z ich sumieniem. W związku z tym nie można rozpatrywać braku życia seksualnego jako problemu natury psychologicznej. 

Orgazm a zdrowie

Orgazm ma wpływ na zdrowie - poprawia nastrój, łagodzi stres i ból, ułatwia zasypianie oraz sprawia, że sen jest bardziej produktywny, pozwalający wypocząć. Podczas orgazmu organizm uwalnia hormon - oksytocynę, która:

  • reguluje poziom lęku,
     
  • zmniejsza ryzyko chorób serca,
     
  • zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów - jajnika i prostaty.

Źródła

  • Z. Izdebski, Zdrowie seksualne mężczyzn. Wybrane zagadnienia, Seksuologia Polska 2012, 10, 1, 1–8;
  • O. Kontula, A. Miettinen, Determinants of female sexual orgasms. Socioaffect Neurosci Psychol. 2016 Oct 25;
  • D. Ochnik, Życie w pojedynkę : psychospołeczne konsekwencje bycia singlem u kobiet i mężczyzn, Uniwersytet Śląski, Wydział Pedagogiki i Psychologii Instytut Psychologii.

Zobacz też:

Najbardziej płodna matka w historii. Była 27 razy w ciąży, ale rodziła bliźniaki

Nazywają go "rakiem bogatych". Oto przyczyna rozwoju choroby

Koszmary senne. Co mówią o tobie i twojej przyszłości?