Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Widmo naszyjnika Wenus. Ozdoba, której trudno się pozbyć
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 14.11.2024 11:59

Widmo naszyjnika Wenus. Ozdoba, której trudno się pozbyć

obręcz Wenus, szyja Wenus, zmarszczki
Fot. Canva/toa55, akaratwimages

W tym wypadku piękna nazwa może oznaczać estetyczny defekt. Obręcz Wenus, nazywana także pierścieniami lub naszyjnikiem Wenus to w rzeczywistości „biżuteria”, której nie da się zdjąć, choć są sposoby, aby ją nieco zredukować. 

Kiedy zmarszczki na szyi układają się w wyraźne poziome linie, tworząc z czasem coraz głębsze i bardziej zauważalne bruzdy, mówimy o obręczy Wenus. Starzenie się skóry jest nieuniknione, choć obręcz Wenus można zauważyć nawet o młodszego pokolenia.

Czy obręcz Wenus to wyłącznie oznaka starzenia?

Cienka i niezwykle delikatna skóra na szyi sprawia, że obszar ten jest bardziej narażony na upływ czasu. Efekt to zmarszczki, zauważalne początkowo tylko w niektórych miejscach, z czasem coraz bardziej głębokie i zauważalne. Utrata elastyczności skóry w obrębie szyi to nie tylko oznaka wieku, ale również od innych czynników: genetycznych, pielęgnacyjnych czy niewłaściwej postawy ciała, np. garbienia się podczas korzystania z telefonu a nawet czytania książki.

Z tego powodu obręcz Wenus dotyka coraz młodsze osoby, które mają zły nawyk ciągłego pochylania głowy do przodu. Niewłaściwa postawa ciała z czasem daje o sobie znak w postaci poziomych bruzd, opuszczonych ramion, osłabionych mięśni, a nawet bólu głowy i pleców. 

Fot. Canva/dimaberlinphotos
Czy szkoły są gotowe na trudne tematy? Program edukacji zdrowotnej został opublikowany Mamy ulubione dziecko? To mit, że kochamy po równo. Pedagog ujawnia prawdę, której boi się każdy rodzic

Czynniki negatywnie wpływające na wygląd szyi

Eksperci obręcze Wenus nazywają szyją technologiczną (tzw. tech-neck) będącą efektem efektem technologicznego stylu życia. Jest to w zasadzie nowe zjawisko, typowe dla pokolenia zbyt często korzystającego z telefonów komórkowych lub tabletów w postawie pochyłej i przygarbionej. 

Nie jest to wyłącznie wina uzależnienia od nowoczesnych technologii – to efekt całościowej zmiany stylu życia. Korzystanie z urządzeń mobilnych jest obecnie stałym elementem odpoczynku, pracy i nauki. Nasze organizmy nie są jednak przystosowane do tego typu eksploatacji, skutki tych zmian zaczynamy właśnie odczuwać. 

Niewłaściwa postawa, niska aktywność fizyczna, negatywny wpływ światła niebieskiego na skórę, promieniowanie UV wymieniane są dziś obok czynników genetycznych i błędów pielęgnacyjnych. Szyja nie posiada również odpowiedniej ilości gruczołów łojowych, szybciej staje się odwodniona i przesuszona. Z czasem do poziomych zmarszczek dołącza brak napięcia, utrata elastyczności, wiotkość skóry. 

Jak zadbać o szyję?

  • Postaw na właściwą rutynę pielęgnacyjną, pamiętając że troska o skórę nie kończy się na twarzy, ale obejmuje również szyję i dekolt. Coraz więcej firm kosmetycznych oferuje preparaty do tych obszarów ciała, ale doskonale sprawdzą się również środki, których codziennie używasz rano i wieczorem. Stosuj produkty nawilżające zawierające peptydy, kwas hialuronowy, kolagen oraz olejki, które poprawią elastyczność skóry szyi. Pamiętaj również o całorocznej ochronie przeciwsłonecznej.  
  • Staraj się zachować właściwą postawę. Nie pochylaj nadmiernie głowy do dołu, dbając o to, by zarówno telefon, jak i tablet czy książka znalazły się na wysokości oczu. Jeśli na co dzień korzystasz z laptopa, być może dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z dodatkowego monitora, który ustawisz na wysokości wzroku. 
  • Zadbaj o codzienne menu. Dieta powinna być bogata w kwasy omega-3, które nawilżają skórę od środka, a także w warzywa i owoce, które dostarczą witamin i antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki (A, C, E, polifenole).  To niezbędne składniki przedłużające młodość. Jedz tłuste ryby morskie, orzechy i nasiona.
  • Dbaj o codzienną aktywność fizyczną, która pozwoli utrzymać odpowiednią postawą ciała i zadbać o mięśnie – dzięki nim sylwetka zachowuje właściwe proporcje, a skóra wygląda lepiej. 

Zobacz także:

1000 złotych na dziecko. Rząd przyjął projekt ws. funduszu alimentacyjnego

Nie tylko słodycze. Rodzice nagminnie dają to dzieciom i psują im zęby

Tajemniczy zespół białych płuc u dzieci. Epidemia, która przychodzi niepostrzeżenie