Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń

Kobieta

kobieta zaznacza datę
17.05.2024 15:59 Nie daj plamy! Tak przesuniesz miesiączkę przed weselem czy wakacjami

Niby wszystkie wiemy, że cykl miesiączkowy tylko teoretycznie trwa 28 dni. Jedne z nas mają dłuższe, inne krótsze cykle i to jest całkowicie w porządku, tak samo jak drobne różnice między cyklami. Chciałybyśmy, żeby wszystko było jak w zegarku, a z drugiej strony, gdy miesiączka wypada na czas urlopu czy wesela, zastanawiamy się jak ją przesunąć. Jak wydłużyć cykl miesiączkowy? Czy to w ogóle da się bezpiecznie zrobić?Trudno o bardziej indywidualną sprawę. Miesiączki regularne prawie co do godziny można mieć tylko w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Bez antykoncepcji okres podlega wielu czynnikom i może go przyspieszyć, chociażby, zbyt mała ilość snu. Żeby wydłużyć swój cykl miesiączkowy, trzeba przede wszystkim o siebie zadbać. A opóźnienie okresu na czas ważnego wydarzenia jest możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami.

ciastka w stringach
12.04.2024 12:37 Fikuśne majtki nie dla przyszłej mamy. To one odpowiadają za nieudane starania o dziecko

Kobiety lubią majtki o tym kroju, bo nie odznaczają się pod obcisłymi kreacjami. Są znane także z tego, że rozpalają męską wyobraźnię. Ale wygląda na to, że z atutów tej bielizny lepiej korzystać tylko w sypialni. Bo niestety zmniejszają szanse na poczęcie dziecka.Ta zmysłowa bielizna ma wyjątkowo negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Codzienne noszenie stringów powoduje nawracające infekcje intymne, które skutecznie utrudniają zajście w ciążę. Czy to znaczy, że starając się o dziecko, trzeba z nich całkowicie zrezygnować?

Naturalne afrodyzjaki
14.02.2024 19:17 Dodaj smaku staraniom o dziecko. Te potrawy podkręcą wasz apetyt

Afrodyzjaki to takie substancje, które w naturalny sposób pobudzają zmysły. Wzmagają popęd seksualny, potęgują doznania i sprawiają, że mamy jeszcze więcej przyjemności z seksu. Co to takiego? To mogą być przyprawy, a nawet zapachy. Wiele z nich mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy otworzyć kuchenną szafkę, bo tam przecież jest chilli, imbir, czekolada. Nic, tylko brać i używać do woli!

test owulacyjny
01.02.2024 09:33 Kobiety popełniają ten błąd w czasie odczytywania testu. Dwie kreski nie zawsze oznaczają radość

Wyjaśniamy jak czytać testy owulacyjne, które nie są tak proste, jak ciążowe. Dwie kreski nie zawsze oznaczają owulację!Testy owulacyjne mogą bardzo pomóc parą starającym się o dziecko. Zwłaszcza jeżeli próbujecie już jakiś czas i nadal się nie udaje. Czasami trudno wyłapać ten najlepszy moment na zbliżenie, a testy pomagają go dokładnie określić. 

Kobieta w ciąży w kolejce
18.12.2023 10:23 Czy ciężarna ma pierwszeństwo w kolejce w sklepie? Oto co mówi prawo

Ciążą to wyjątkowy czas, w którym kobiecie trudniej jest wykonać wiele codziennych czynności. Czasem sprawy tak proste, jak kupienie kilku potrzebnych rzeczy w sklepie, może nastręczać sporych problemów. Choć nad sklepowymi kasami często znajdują się informacje o tym, że ciężarne są obsługiwane w pierwszej kolejności, zdarza się, że pozostali klienci w ogóle tego nie respektują. Swobodnie ustawiają się do tych kas i udają, że nie widzą okazałego brzucha pani, która stoi za nimi. 

Zalany test ciążowy
11.12.2023 13:42 To może być fałszywa ciąża. Taki test powinien wylądować w koszu

Gdy planujemy macierzyństwo, co i rusz kupujemy testy ciążowe. Czasem w drogeriach, a czasem w aptekach – wydaje się, że te "apteczne” są może lepsze. Zwykle nie poprzestajemy na jednym teście, bo żeby zajść w ciążę potrzeba zwykle trochę czasu i cierpliwości.A więc kupujemy test. Zamykamy się w łazience i – do dzieła. Wykonanie testu jest łatwe, a odczytanie wyniku też nie powinno przysparzać trudności. Jedna kreska to wynik negatywny, dwie – pozytywny. Ale na teście ciążowym mogą także pojawić się inne znaki i warto wiedzieć, o czym świadczą. 

Kampania Masz prawo do skargi
20.10.2023 08:32 Chamstwo i bezpodstawne nacinanie krocza muszą się skończyć! Zacznijmy Rodzić po Ludzku

Rusza nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku „Masz prawo do skargi”. Niestety wciąż zbyt mało kobiet jest w stanie powiedzieć, że kiedy rodziły dziecko, w szpitalu wszystko było tak, jak trzeba. Doniesień o złym traktowaniu rodzących przez lekarzy i położne jest zdecydowanie za dużo.Poród nie powinien być traumatycznym doświadczeniem, tylko najpiękniejszym momentem w życiu każdej matki. Jednak często wspominamy to wydarzenie jako traumę. 

Torbiele jajników
20.10.2023 08:20 Nie daje objawów, a powoduje bezpłodność. Na tę chorobę cierpi nawet co piąta kobieta

To jedne z najczęstszych zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Dotykają niemal co piątej z nas. Na szczęście w większości przypadków torbiele jajników są łagodne i nawet nie wymagają leczenia. Wiele z nich nie daje żadnych objawów, ale niektóre powodują poważne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem, mogą nawet prowadzić do niepłodności. Czasem torbiel wymaga natychmiastowej interwencji. 

Sushi w ciąży
17.10.2023 13:22 Kochasz sushi? Zjedzenie surowej ryby może skończyć się naprawdę źle

„Jedz ryby”, grzmią dietetycy. Dobrze wiemy, że są zdrowe, bogate w kwasy omega-3 i witaminę D. Specjaliści zalecają, by dwa razy w tygodniu spożywać porcję ryby. Ale czy dotyczy to wszystkich?W mięsie tych wodnych stworzeni kryje się nie tylko to, co dobre. Niestety, czasem zjedzenie ryby może pogorszyć stan naszego zdrowia. Uważać na to powinny szczególnie kobiety spodziewające się dziecka. 

Cesarskie cięcie na życzenie
09.10.2023 15:16 "Odmawiam porodu!”. Kobiety walczą o cesarkę na życzenie wszelkimi sposobami

Cesarka na życzenie? Niech to będzie jasne już na samym początku: nie ma w Polsce czegoś takiego. By lekarz podjął decyzję o cesarskim cięciu, muszą zaistnieć wyraźne wskazania. Trzeba wziąć pod uwagę, że poród siłami natury z założenia jest najkorzystniejszy, zarówno dla zdrowia kobiety, jak i dziecka.Bywa jednak różnie. Czasem tak, że wszystko idzie sprawnie, ciąża przebiega fizjologicznie, rozpoczyna się poród... I nagle kobieta zacina się w sobie. Ogarnia ją paraliżujący lęk. Nie chce rodzić. 

ciąża: przeziębienie
05.02.2021 01:00 Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym powinna dbać o siebie w szczególny sposób. To, co jest dobre dla niej samej, niekoniecznie służy dziecku. W przypadku przeziębienia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku oraz pomogą pozbyć się problemu. undefinedCiąża a przeziębienie. O czym warto wiedzieć?Kiedy podczas ciąży kobiety mają problemy z kaszlem, katarem, czy bólem gardła, często wpadają w panikę. Martwią się przede wszystkim o to, czy choroba nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ich brzuchu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że choroba podczas ciąży wcale nie musi zagrażać maluszkowi, a samo ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować, postępując we właściwy sposób.Walka z przeziębieniem w ciąży różni się od tej poza jej okresem. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, iż środki farmakologiczne, które są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, niekoniecznie będą takie dla dzieci. Przed udaniem się do apteki kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem. Największe ryzyko negatywnego wpływu leków na rozwój płodu występuje w 1 trymestrze ciąży. Wtedy bowiem kształtują się najważniejsze narządy wewnętrzne małego człowieka. Jeżeli zatem ciężarna zmaga się z lekkim przeziębieniem, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne środki.W przypadku suchego kaszlu, można zastosować roztwór z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać jedną łyżeczkę produktu szklanką wody i gotować przez 10 minut. W walce z mokrym kaszlem może nam pomóc syrop z czosnku, który uznaje się za naturalny antybiotyk.Inną sprawą jest gorączka w ciąży. W jej przypadku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Ciężarna posiada naturalną skłonność do posiadania podwyższonej temperatury ciała. W jej przypadku temperaturę do 37,5 stopnia uznajemy za normalną. O gorączce mówimy dopiero od 38,5 stopnia. Jeżeli wystąpi, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Eksperci wskazują na niektóre środki farmakologiczne, które są odradzane dla kobiet w ciąży. Możemy zaliczyć do nich niektóre antybiotyki, preparaty na przeziębienie i kaszel zawierające pseudoefedrynę ( I trymestr ciąży), preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa ( I trymestr ciąży), leki na kaszel z kodeiną, Ibuprofen, leki przeciwbólowe z metamizolem oraz aspirynę. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie ulotek środków, po które sięgamy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Okrzyknięto go największym noworodkiem świata. Aż ciężko uwierzyć, ile ważyłDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiadaŹródło: parenting.pl

Poród: metoda na zmniejszenie bólu
21.01.2021 01:00 Metoda mogąca zmniejszyć ból porodowy bez podawania leków. Coraz więcej par decyduje się na jej stosowanie

Dla niektórych kobiet poród staje się prawdziwą traumą, przez co po urodzeniu pierwszego dziecka nie decydują się na kolejne. Najczęściej jako czynnik prowadzący do takiej traumy podaje się ból, chociaż relacje wielu matek pokazują, że na polskich porodówkach wciąż mają miejsce sytuacje, które są po prostu karygodne.W momencie największego bólu z pomocą może przyjść podanie odpowiednich leków. Niestety nie zawsze można je podać, a w innych przypadkach podanie znieczulenia tłumi również naturalnie występujące podczas porodu skurcze, przez co kobieta może zwyczajnie nie czuć, kiedy powinna przeć.W takich sytuacjach niezwykle pomocna może się okazać metoda opracowana przez amerykańskiego lekarza, która co prawda znana jest od dziesięcioleci, ale dopiero teraz zaczyna znacząco zyskiwać na popularności. Chodzi dokładniej o metodę Bradleya.