Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach
Damian Witoń
Damian Witoń 05.02.2021 01:00

Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

ciąża: przeziębienie
unsplash

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym powinna dbać o siebie w szczególny sposób. To, co jest dobre dla niej samej, niekoniecznie służy dziecku. W przypadku przeziębienia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku oraz pomogą pozbyć się problemu. 

undefined

Ciąża a przeziębienie. O czym warto wiedzieć?

Kiedy podczas ciąży kobiety mają problemy z kaszlem, katarem, czy bólem gardła, często wpadają w panikę. Martwią się przede wszystkim o to, czy choroba nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ich brzuchu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że choroba podczas ciąży wcale nie musi zagrażać maluszkowi, a samo ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować, postępując we właściwy sposób.

Walka z przeziębieniem w ciąży różni się od tej poza jej okresem. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, iż środki farmakologiczne, które są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, niekoniecznie będą takie dla dzieci. Przed udaniem się do apteki kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem. 

Największe ryzyko negatywnego wpływu leków na rozwój płodu występuje w 1 trymestrze ciąży. Wtedy bowiem kształtują się najważniejsze narządy wewnętrzne małego człowieka. Jeżeli zatem ciężarna zmaga się z lekkim przeziębieniem, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne środki.

W przypadku suchego kaszlu, można zastosować roztwór z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać jedną łyżeczkę produktu szklanką wody i gotować przez 10 minut. W walce z mokrym kaszlem może nam pomóc syrop z czosnku, który uznaje się za naturalny antybiotyk.

Inną sprawą jest gorączka w ciąży. W jej przypadku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Ciężarna posiada naturalną skłonność do posiadania podwyższonej temperatury ciała. W jej przypadku temperaturę do 37,5 stopnia uznajemy za normalną. O gorączce mówimy dopiero od 38,5 stopnia. Jeżeli wystąpi, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. 

Eksperci wskazują na niektóre środki farmakologiczne, które są odradzane dla kobiet w ciąży. Możemy zaliczyć do nich niektóre antybiotyki, preparaty na przeziębienie i kaszel zawierające pseudoefedrynę ( I trymestr ciąży), preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa ( I trymestr ciąży), leki na kaszel z kodeiną, Ibuprofen, leki przeciwbólowe z metamizolem oraz aspirynę. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie ulotek środków, po które sięgamy.

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: parenting.pl

Powiązane