Pigułka dzień po nie ma nic wspólnego z aborcją, nie powoduje niepłodności i nie zachęca do ryzykownych zachowań seksualnych. Jest w pełni legalna i łatwo dostępna. Niestety kobiety karmione mitami i nieprawdą boją się korzystać z tej bezpiecznej metody antykoncepcji awaryjnej. Pora to zmienić.W kampanii "Poranek PO" eksperci z działu farmacji i ginekologii oraz położnictwa rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi antykoncepcji awaryjnej.
Wiele przyszłych mam boi się wychodzić na zewnątrz w upalne dni. Po pierwsze nie chcą narażać się na gorąco i wysokie temperatury. Po drugie chcą za wszelką cenę unikać kontaktu ze słońcem.Ale pogoda za oknem jest wspaniała i aż kusi, żeby wyskoczyć nad jakąś wodę i poleżeć na kocyku. Czy jest to bezpieczne? Rozwiewamy wątpliwości przyszłych mam.
Do tej pory badania prenatalne za darmo przysługiwały tylko kobietom powyżej 35 roku życia i tym, które mają za sobą ciąże obciążone wadami genetycznymi. Ale od dzisiaj, środy 5 czerwca to ma się zmienić!To wspaniała wiadomość dla wszystkich kobiet w ciąży! O taką zmianę ginekolodzy apelowali od lat i się udało. To naprawdę duża oszczędność dla przyszłych rodziców.
Łosoś to jedna z naszych ulubionych ryb. Przyrządza się ją niezwykle łatwo, w dodatku szybko. Z kilkoma dodatkami na talerzu prezentuje się wręcz wykwintnie, więc jest idealnym daniem dla zapracowanych osób, które "na szybko” mogą wyczarować naprawdę smaczny, pożywny – i elegancki obiad.W dodatku w łososiu jest mało ości, więc to także ryba, którą chętnie podajemy dzieciom. Ładne, różowe kawałki, wyglądają zachęcająco i maluchy raczej nie grymaszą przed takim obiadem. Ale jest jedna rzecz, o której dobrze wiedzieć, kupując tę rybę. Zwłaszcza w przypadku dzieci i kobiet ciężarnych.
Wazektomia to wybór. Świadomy, odpowiedzialny, bezpieczny i skuteczny. Dlaczego męska antykoncepcja wyrządza mniej szkody, jak przygotować się do zabiegu i ile to kosztuje? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.Może macie już jedno, dwoje dzieci i nie chcecie więcej, a może z różnych przyczyn nie chcecie być rodzicami. To się zdarza i nic nikomu do tego. Niezależnie od pobudek, odpowiedzialność za antykoncepcję w Polsce zwykle spada na kobietę. A tak być nie musi.
Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi podróże. Polacy coraz częściej wybierają się za granice, a na swój urlop lecą samolotem. O relaksie na rajskiej plaży marzą także kobiety oczekujące dziecka. Ale czy w ciąży można latać samolotem?Latanie nadal wzbudza w nas trochę lęku. Niektórzy są przekonani, że latanie w ciąży jest niebezpieczne dla płodu. Tymczasem sama podróż samolotem w ciąży wcale nie jest zagrożeniem, ani dla mamy, ani dla dziecka. Co wcale nie znaczy, że ciężarne mogą latać zawsze i wszędzie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o lataniu samolotem w ciąży.
Ten felieton miał wyglądać zupełnie inaczej. Byłam w piątek na Dniu Rodziny w przedszkolu i płakałam jak bóbr, patrząc na mojego młodszego syna. Jego tata zapomniał spakować strój galowy rano, więc Młody jako jedyny występował w koszulce z Pokemonami. Przez całe przedstawienie wpatrywał się we mnie i oglądał moje reakcje. Gdy zaczęłam płakać na piosence o mamie, jego ustka też zrobiły podkówkę. Musiałam szybko się uśmiechnąć, aby wiedział, że nie dzieje mi się krzywda, a jego występ mnie zachwyca.Taki to miał być felieton. O tym jak dzieci dorastają, że rozrywają serce na kawałki, że zmęczenie jest tego warte. Bo miłość wynikająca z posiadania dzieci jest obezwładniająca. Ale ten tekst będzie zupełnie o czymś innym.
Taki poród zdarza się raz na wiele tysięcy przypadków. Ciężka choroba nerek zagrażała życiu kobiety i rozwijającego się w jej łonie dziecka. Lekarze zrobili wszystko, aby uratować obydwoje i dać małemu Piotrusiowi możliwość zdrowego rozwoju. I udało się. Jak mówi tata chłopca: "wiara czyni cuda". Chociaż w tym przypadku największego cudu dokonali lekarze i dzielna mama.Pani Aneta Dyla z Pawonkowa pod Częstochową cierpi na dziedziczną chorobę nerek. Gdy w wieku 42 lat zaszła w czwartą ciążę, stan jej zdrowia drastycznie się pogorszył. Wymagała codziennych dializ i walczyła o każdy kolejny tydzień ciąży. Wysiłek mamy i zespołu lekarzy się opłacił. Ciążę udało się donosić, a Piotruś urodził się całkowicie zdrowy.
Obawy związane z seksem w ciąży pojawiają się zarówno u pań jak i u panów. Zwłaszcza ci drudzy boją się, że mogą w jakiś sposób uszkodzić maluszka rozwijającego się w brzuchu ich partnerki. Ale uspokajamy. Kobiece łono bardzo dobrze chroni płód. Seks mu w żaden sposób nie zagraża. Może za to pomóc przygotować ciało do porodu.Seks w ciąży jest dobry dla wszystkich: dla przyszłej mamy, dla przyszłego taty, a nawet, chociaż zabrzmi to nieco dziwacznie, dla ich nienarodzonego jeszcze dziecka. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to warto korzystać z tego, że po miesiącach seksu z kalendarzem w ręku, można sobie wreszcie pozwolić na swobodę. I to jaką! Niektóre panie swój najlepszy seks przeżywają właśnie w ciąży.
W ciąży non stop chodzimy do lekarza lub do laboratorium na badania. W tym czasie każda kobieta jest pod szczególną opieką ginekologa. To niestety sporo kosztuje.Okazuje się jednak, że sporo badań zalecanych w ciąży można zrobić za darmo. To może znacznie zmniejszyć wydatki. A w tym czasie, kiedy trzeba przygotować dom na pojawienie się młodego człowieka, liczy się każdy grosz.
Chociaż mówi się to wszem wobec, wszyscy dobrze o tym wiedzą, a lekarze przestrzegają i grzmią, i tak ciągle się zdarza. Chodzi oczywiście o alkohol w ciąży. Nawet minimalna ilość może mieć wpływ na rozwój płodu. A jednak ciągle można spotkać się z sytuacją, że przyszła mama sięga po drinka.Niektórzy wręcz uważają, że nie ma w tym nic złego, a mama może wypić odrobinę alkoholu. Wiele osób nie widzi zagrożenia w niskoprocentowych napojach. A jednak nie ma dawki alkoholu, którą w ciąży można by uznać za bezpieczną.
Choroba nie wybiera. Często bywa tak, że dopada nas w najgorszym momencie, np. tuż przed ważną rodzinną uroczystością – komunią, chrztem czy weselem. Gdy czujemy się źle, bierzemy L4 i nie idziemy do pracy. A co z imprezą? Czy na niej możemy się pojawić? Wyjaśniamy.W Internecie rozpętała się burzliwa dyskusja pod anonimowym pytaniem o obecność na komunii podczas zwolnienia lekarskiego. Tymczasem ZUS nie śpi – tylko w I kwartale 2024 po przeprowadzeniu kontroli wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych dla prawie 10 tys. osób, zaoszczędzając tym samym 12 mln złotych! Lepiej więc nie ryzykować.
Gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, tak bardzo przez nas wyczekiwane, często mamy mieszane uczucia. Z jednej strony to wielka radość – w końcu chciałyśmy mieć dziecko. Ale pojawia się też niepewność: "czy dam sobie radę jako mama?", "jak będę się czuła przez najbliższe 9 miesięcy?", "czy dziecko urodzi się zdrowe?".Wiele kobiet obawia się też tego, że w trakcie ciąży będzie musiało wykonać mnóstwo badań. O niektórych z nich mówi się, że są niebezpieczne lub bardzo nieprzyjemne. A jak jest naprawdę? Opowiada nam o tym Dagmara Filipecka Tyczka, ginekolog-położnik i perinatolog ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.
Pary starające się o dziecko najczęściej podejmują próby w czasie dni płodnych kobiety. Wtedy szanse są największe. Jednak nie oznacza to, że stosunek poza tym okresem na pewno nie zakończy się ciążą.Wszystko dlatego, że plemniki żyją naprawdę długo, zwłaszcza w sprzyjających warunkach, a właśnie takie mają w drogach rodnych kobiety. Zdarza się, że przetrwają aż do momentu rozpoczęcia owulacji.
Dwie kreski na teście ciążowym czasami oprócz radości przynoszą też wielkie zmartwienie. Zwłaszcza wtedy, kiedy kobieta nie planowała powiększać rodziny, bo nie ma stabilnej sytuacji zawodowej. I nie chodzi wcale o to, by mieć pracę, do której można wrócić po urlopie macierzyńskim, ale o to, aby mieć się z czego utrzymać w trakcie ciąży i już po porodzie.Co się dzieje, gdy kobieta zachodzi w ciążę, a jej umowa o pracę się kończy? Te kwestie reguluje artykuł 177 § 3 Kodeksu Pracy. Przepisy są tutaj bezwzględne. Umowa o pracę na czas określony zostanie przedłużona do dnia porodu, ale tylko pod jednym bardzo ważnym warunkiem.
Ile zdrowo przytyć w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W ciąży wszak nie tyją same. Płód w brzuchu rośnie razem z nimi i domaga się jedzenia. Dodatkowe porcje mogą trafić nie tylko do niego, ale także w biodra mamy. Jaka jest zdrowa waga ciężarnej? Właśnie się zmieniła.Badacze ze Szwecji wyliczyli, ile ciężarne mogą przytyć w czasie oczekiwania na dziecko. Dla jednej grupy kobiet w ciąży wieści są niepokojące.
Najczęściej zaleca się zrobienie co najmniej dwóch testów ciążowych. Niestety bywają zawodne i wynik nie musi być zgodny z prawdą. Przyczyn nieprawidłowego wyniku może być kilka.Czasami to po prostu wadliwość produktu lub nieprawidłowe przechowywanie w hurtowni czy w aptece. Czasami jednak został wykonany w złym momencie i jest za wcześnie, by cokolwiek wykrył.
Wszystko idzie dobrze, więc odhaczacie kolejne punkty: wspólne mieszkanie, zaręczyny, ślub. Naturalnie następny etap przed wami to staranie się o dziecko. Wiele osób podejmuje taką decyzję, bo po prostu czuje, że to jest dobry moment. Że taka jest kolej rzeczy.Ale zdarza się, że mimo tego tak naprawdę nie jesteśmy na to gotowi. Obawiasz się, że twój facet może nie być przygotowany do roli ojca, chociaż mówi, że tak jest? Oto kilka oznak, że dla niego to nie jest najlepszy czas na nowy etap w życiu.
Widzisz upragnione dwie czerwone kreski i od razu biegniesz do lekarza. Już na pierwszej wizycie u ginekologa usłyszysz planowany termin swojego porodu, a data zostanie wpisana do karty ciąży. Ale potem przychodzi pora na USG, podczas którego możesz poznać nową, często całkiem inną datę. Która z nich jest prawidłowa?W karcie ciąży 7 października, a z USG – 29 września. Czasami różnice między dwoma datami sięgają nawet 10 dni. Jak to możliwe? Te dwa terminy przewidywanego porodu oblicza się całkiem innymi sposobami i tylko jeden z nich jest prawidłowy.
Czy wiesz, że chińscy mędrcy leczyli niepłodność szparagami? Jeżeli problemy z poczęciem wynikały z małej ochoty na zbliżenia, to te wiosenne warzywa musiały być bardzo skuteczne. Szparagi to wyjątkowo silny naturalny afrodyzjak i nie jest to jedyny powód, aby jeść je bez ograniczeń w trakcie starań o dziecko.Szparagi są bogate w kwas foliowy, chlorofil i całą gamę witamin. Mają dobroczynny wpływ na organizm kobiety, znacznie zwiększają szanse na zajście w ciążę i jej zdrowy przebieg. Szparagi powinny jeść także te panie, które już są przy nadziei. Nie muszą się ich bać także mamy karmiące, bo to samo zdrowie dla nich i dla maluszka.
Z tego wzoru korzysta każdy ginekolog. Reguła Neagelego służy do wyznaczania daty porodu na podstawie terminu ostatniej miesiączki. Jednak wynik działania będzie prawidłowy tylko wtedy, gdy kobieta miała równe cykle.Do wyznaczenia tej ważnej daty, jaką jest termin porodu, od wielu lat stosuje się ten sam wzór. Reguła działa świetnie, ale tylko przy 28-dniowych cyklach. Czy jeżeli ciężarna miewała nieregularne cykle, to poród może ją zaskoczyć?
Pierwsze sygnały świadczące o ciąży są bardzo niespecyficzne. Łatwo pomylić je z przemęczeniem lub przeziębieniem, albo w ogóle nie zwrócić na nie uwagi. Jednym z pierwszych objawów, który pojawia się jeszcze przed pozytywnym testem ciążowym, jest senność.Wiele kobiet już od pierwszych dni ciąży ma ochotę przede wszystkim spać. I nic w tym dziwnego. W organizmie kobiety dochodzi w tym czasie do prawdziwej rewolucji. Za nagłe napady senności lub potrzebę dłuższego snu odpowiadają hormony, przede wszystkim wzrost poziomu progesteronu.
Popularny lek na odchudzanie ma niespodziewany skutek uboczny, tak przynajmniej twierdzą pacjentki, które leczenie otyłości zakończyły... ciążą. Lekarze podają dwa powody, nieplanowanych poczęć u tych osób. A kobiety mówią wprost - wcześniej długo starały się bezskutecznie o dziecko, po leczeniu w końcu się udało.Medycy przestrzegają jednak, żeby Ozempic nie traktować jako leku na niepłodność, bo ten stosuje się tylko w ścisłej kontroli lekarza. Lek może dawać skutki uboczne i stosuje się go wyłącznie w leczeniu niepłodności.
Bez sałatki jarzynowej nie ma w Polsce świąt. I kropka. Niestety, nie wszyscy mogą ochoczo zasiąść do jej zajadania. Sałatka z gotowanych warzyw nie jest polecana osobom z wysokim cholesterolem i nadciśnieniem. Klasyk polskiej kuchni nie jest również zalecany ciężarnym. Dlaczego?Jajka, warzywa, kiszonki - co w sałatce jarzynowej może się nie podobać? Jeden składnik sałatki sprawia, że nie nadaje się ona dla kobiet w ciąży.
Wielkanoc tuż-tuż, w domach trwają więc wielkie przygotowania. Zakupy i gotowanie to podstawa, ale przed świętami robimy także gruntowne, wiosenne porządki. Głównym punktem programu jest tu mycie okien.Wszyscy chcieliby mieć czyste szyby, ale czy każdy powinien się brać za tę robotę? Kobiety, które spodziewają się dziecka, także robią wiosenne porządki. Czy przekonanie o tym, że ciężarne nie powinny myć okien i wieszać zasłon to mit, czy tkwi w tym jednak ziarno prawdy?
"Szybko róbcie drugie, będzie miało się z kim bawić!" Babcie i ciocie lubią tak doradzać młodym mamom. Tymczasem z decyzją o poczęciu kolejnego dziecka nie ma się co spieszyć. Z drugą ciążą warto poczekać przynajmniej półtora roku, przede wszystkim ze względu na zdrowie mamy.Dwoje dzieci to dwa razy więcej niż jedno – mówiłam, gdy rodzina pytała mnie, jak sobie radzę po drugim porodzie. Ale kwestia logistyki w powiększaniu rodziny schodzi na dalszy plan. Jeżeli chcemy bezpiecznie zajść w drugą ciążę, powinnyśmy poczekać także ze względu na ryzyko, jakim obciążone są dzieci poczęte zbyt szybko po poprzednim porodzie.
Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych, jakie człowiek podejmuje. Od tego, w jakiej formie fizycznej i psychicznej są przyszli rodzice, zależy nie tylko to, jak szybko zajdziesz w ciążę, ale także sam przebieg oczekiwania na dziecko i porodu. Przygotowując się do ciąży w sposób odpowiedzialny i rozsądny, zwiększasz szanse na urodzenie zdrowego dziecka, a to przecież największe marzenie przyszłych rodziców. O tym, o co muszą zadbać przed ciążą oboje rodzice, opowiada Marta Łukasz, położna z Centrum Medycznego “Żelazna”, wykładowczyni w Szkole rodzenia „Zosieńka”.
Pierwsze dni po porodzie są dla organizmu kobiety prawdziwą rewolucją. Zmiany, jakie zachodzą w jej ciele po zakończonej ciąży, przynoszą wiele uciążliwych dolegliwości. Podobno można sobie pomóc, leżąc po porodzie na brzuchu. Ile w tym prawdy?Połóg to czas, w którym organizm kobiety musi się zregenerować i wrócić do pierwotnego stanu. Okazuje się, że leżenie na brzuchu po porodzie, może być tutaj prawdziwym zbawieniem.