Od czasu do czasu dowiadujemy się o tym, że leki, które przyjmujemy, mogą mieć bardzo niebezpieczne skutki uboczne. Ważne ostrzeżenie wydał Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.Okazuje się, że dzieci mężczyzn, którzy zażywali lek zawierający w składzie substancję czynną o nazwie walproinian, nawet na 3 miesiące przed poczęciem, mogą cierpieć na zaburzenia neurorozwojowe, ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną włącznie.
Przyjęło się uważać, że tylko kobietom tyka zegar biologiczny, a mężczyźni są płodni przez całe życie. Ale nie do końca tak jest. Wiek potencjalnego ojca także mocno wpływa na szansę na poczęcie.Mężczyźni nie tracą płodności do końca życia, jednak z roku na rok ich możliwości w tym zakresie są coraz mniejsze. Co więcej, wiek ojca ma także wpływ na rozwój płodu.
Rozstępy spędzają sen z powiek kobietom zachodzącym w ciążę. Skóra na brzuchu w tym czasie przechodzi prawdziwy test wytrzymałości. Rozstępy w ciąży dotykają ponad połowę kobiet, trudno więc się dziwić, że ciężarne panie chciałyby coś zrobić, aby rozstępom zapobiec. Okazuje się, że prawdziwym hitem na rozstępy w ciąży jest olej, który kupisz w każdym supermarkecie za kilkanaście złotych.Olej kokosowy na rozstępy w ciąży to sposób, który sprawdziłam osobiście. O jego spożywaniu krążą różne opinie, jedni polecają, inni zabraniają, ale w kosmetyce olej kokosowy nie ma sobie równych. Jego ogromne zalety to bezpieczeństwo i cena – jest kilkanaście razy tańszy niż kosmetyki przeciw rozstępom dedykowane kobietom w ciąży. Jak to możliwe, że jest taki skuteczny?
Na ten oddział trafiają kobiety w ciąży, u których doszło do pewnych komplikacji zdrowotnych. Może chodzić o cukrzycę ciążową, czy nadciśnienie tętnicze w przypadku matki, ale też o różne problemy dziecka, jak choćby owinięcie pępowiną. Niektóre kobiety spędzają na “patologii” tylko kilka dni lub tygodni, inne muszą leżeć przez niemal całą ciążę, jeśli istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem. Dla wielu z nich ten oddział staje się w pewnym momencie drugim domem. I nieraz zapominają, dlaczego się tu znalazły.
Istnieje kilka metod określania dni płodnych, chociażby dostępne w aptekach testy owulacyjne. Ale żeby sprawdzić, kiedy jest idealny czas na zajście w ciążę, wcale nie trzeba testów, kalendarzyków czy jakiś skomplikowanych czynności. Wystarczy tylko czujna obserwacja własnego organizmu.Nasze ciało daje nam wyraźne sygnały, że właśnie nadszedł ten czas. Świetnym wskaźnikiem płodności jest śluz, który wydobywa się z pochwy zdrowej kobiety przez cały cykl menstruacyjny. Jego wygląd i właściwości różnią się w poszczególnych etapach cyklu, dlatego łatwo rozróżnisz śluz płodny i niepłodny.
Dieta ketogeniczna ma coraz więcej zwolenników. Jest rozwiązaniem dla osób, które nie tylko chcą zrzucić zbędne kilogramy, ale także pragną poprawić swoje zdrowie. Często polecana jest właśnie jako remedium na wiele schorzeń. Ale czy dla każdej osoby jest wskazana?Co z kobietami w ciąży? Często przyszłe mamy, które uważają, że nieco za bardzo przybrały na wadze, decydują się na odchudzanie. I wtedy na myśl przychodzi dieta ketogeniczna, bo słynie z tego, że jest niezwykle skuteczna. Warto jednak wiedzieć, że jej wprowadzenie w tak szczególnym okresie, może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.
Miały zagwarantować szczęśliwy poród i zdrowie dla mamy i maluszka, i mocno w nie wierzono. Do tej pory babcie i ciocie ciągle je powtarzają, nierzadko denerwując tym młode mamy.Chodzi o przesądy związane z ciążą i porodem. Jeszcze sto lat temu poczęcie i proces powstawania dziecka były owiane tajemnicą. I chociaż medycyna poszła do przodu, wiele z tych przekonań ma się świetnie. Słyszymy je tak często, że nawet nie zastanawiamy się, czy w ogóle mają sens.
Wyjaśniamy jak czytać testy owulacyjne, które nie są tak proste, jak ciążowe. Dwie kreski nie zawsze oznaczają owulację!Testy owulacyjne mogą bardzo pomóc parą starającym się o dziecko. Zwłaszcza jeżeli próbujecie już jakiś czas i nadal się nie udaje. Czasami trudno wyłapać ten najlepszy moment na zbliżenie, a testy pomagają go dokładnie określić.
Niektórym trudno wyobrazić sobie poranek bez tego napoju. Pijemy go także po obiedzie, jako dodatek do deseru. To już cały rytuał, nieodłączny element chwili tylko dla siebie. Trudno z tego zrezygnować.Kawa ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Pijemy ją jednak przede wszystkim ze względu na niezrównany aromat, pobudzające działanie i wyrafinowany smak. Okazuje się, że nawet jeden kubek dziennie może zmniejszyć szansę na ciążę.
RSV bywa groźny dla niektórych osób, w tym kobiet w ciąży i niemowląt. Infekcja tym wirusem zwykle jest łagodna i daje objawy podobne jak podczas przeziębienia, czyli katar, kaszel, ból gardła, gorączkę i ogólne osłabienie. Po kilku dniach choroby pacjent zaczyna wracać do zdrowia. W sezonie, gdy tych infekcji nie brakuje, warto wiedzieć, co robić, by uchronić się przed zachorowaniem, bo tych naturalnych sposobów jest naprawdę sporo.
Podjęliście decyzję, że zrezygnujesz z antykoncepcji hormonalnej i będziecie starać się o dziecko? Gratulacje! Wiele kobiet w tej sytuacji martwi się, czy przyjmowane wcześniej tabletki nie będą miały wpływu na płodność i zdrowie dziecka.Nie ma się czego obawiać. Okazuje się, że środki hormonalne mogą nawet... zwiększać płodność! To dlatego wiele kobiet zachodzi w ciążę w pierwszych cyklach po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych.
Pary starające się o dziecko szukają różnych sposobów, które zwiększą szanse na poczęcie. Eksperymentują z codziennym menu, wprowadzają do swojej diety zioła i różne suplementy, szukają najlepszych pozycji. Kobiety wyskakują z łóżka, by ustawić się w pozycji "świecy".Nie wszystkie z nich działają, ale niektóre, z pozoru mało znaczące, mogą być bardzo skuteczne. Jednym z nich jest tulenie się po stosunku. Jest przyjemne i ma medyczne uzasadnienie!
Ciążą to wyjątkowy czas, w którym kobiecie trudniej jest wykonać wiele codziennych czynności. Czasem sprawy tak proste, jak kupienie kilku potrzebnych rzeczy w sklepie, może nastręczać sporych problemów. Choć nad sklepowymi kasami często znajdują się informacje o tym, że ciężarne są obsługiwane w pierwszej kolejności, zdarza się, że pozostali klienci w ogóle tego nie respektują. Swobodnie ustawiają się do tych kas i udają, że nie widzą okazałego brzucha pani, która stoi za nimi.
Planując dziecko, wyobrażamy sobie tego słodkiego maluszka, którego już za jakiś czas mamy nadzieję tulić w ramionach. Jakie będzie mieć włoski? Jakie oczy? A nosek po mamusi czy tatusiu? I, przede wszystkim, czy to będzie chłopiec, czy dziewczynka?O płci dziecka decydują chromosomy X i Y – to jest czysta biologia, na którą nie mamy wpływu. Ale już to, kiedy i które chromosomy mają większe lub mniejsze szanse na połączenie, wydaje nam się, że możemy zaplanować. To dlatego od zarania dziejów patrzymy w księżyc, jemy konkretne produkty, ale przede wszystkim bardzo dużo obliczamy, planując płeć naszego dziecka. Jedną z takich zabaw jest chiński kalendarz ciąży.
Gdy planujemy macierzyństwo, co i rusz kupujemy testy ciążowe. Czasem w drogeriach, a czasem w aptekach – wydaje się, że te "apteczne” są może lepsze. Zwykle nie poprzestajemy na jednym teście, bo żeby zajść w ciążę potrzeba zwykle trochę czasu i cierpliwości.A więc kupujemy test. Zamykamy się w łazience i – do dzieła. Wykonanie testu jest łatwe, a odczytanie wyniku też nie powinno przysparzać trudności. Jedna kreska to wynik negatywny, dwie – pozytywny. Ale na teście ciążowym mogą także pojawić się inne znaki i warto wiedzieć, o czym świadczą.
Gwiazda TVP ciężko zachorowała. Małgorzata Tomaszewska, która wkrótce zostanie mamą, poinformowała o swoim stanie: "Ja dziś w nastroju mocno słabym”. Choroba, która przytrafiła się prezenterce "Pytania na śniadanie”, dla kobiet ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, a gdy wystąpi w pierwszych tygodniach ciąży, grozi nawet poronieniem. Dowiedz się, co możesz zrobić się, by uchronić siebie – i swoje dziecko – przed zarażeniem.
Kobieta, która planuje dziecko, powinna się dobrze do tego przygotować. Ciąża, choć jest stanem jak najbardziej naturalnym, stanowi jednocześnie duże wyzwanie dla organizmu. Dlatego warto wcześniej podjąć pewne kroki, które sprawią, że ten czas będzie bardziej znośny.Przed zajściem w ciążę należy wykonać szereg badań, by upewnić się co do stanu naszego zdrowia, ale także zadbać o zdrową dietę, porządnie się wysypiać i oczywiście zacząć przyjmować kwas foliowy. To taka podstawa. Bardzo ważną, choć mniej oczywistą, kwestią jest zadbanie o stan naszego uzębienia.
Zastanawialiście się kiedyś, w jakim terminie najwięcej dzieci zostaje poczętych? Okazuje się, że to dość jasne dla badaczy. Na bum urodzeń gotowe są już też porodówki. Na całym świecie najpopularniejszą datą urodzenia jest 26 września. Brytyjscy naukowcy policzyli, kiedy dochodzi do zapłodnienia. A rodzice... potwierdzają ich słowa.Jak podaje portal Channel Mum na podstawie skrupulatnych obliczeń i przeprowadzonej wśród rodziców ankiety wyliczono, kiedy (w jaki dzień i o której godzinie) najczęściej dochodzi do zapłodnienia. Zarówno data, jak i godzina nie są przypadkowe.
„Jedz ryby”, grzmią dietetycy. Dobrze wiemy, że są zdrowe, bogate w kwasy omega-3 i witaminę D. Specjaliści zalecają, by dwa razy w tygodniu spożywać porcję ryby. Ale czy dotyczy to wszystkich?W mięsie tych wodnych stworzeni kryje się nie tylko to, co dobre. Niestety, czasem zjedzenie ryby może pogorszyć stan naszego zdrowia. Uważać na to powinny szczególnie kobiety spodziewające się dziecka.
15 października to Dzień Dziecka Utraconego. Tego dnia w wielu domach panuje smutek. Każdego roku w Polsce około 40 tys. kobiet traci ciąże, a 1700 rodzi martwe dziecko. Oznacza to, że blisko 15 proc. wszystkich ciąż nie ma szczęśliwego zakończenia.W tym szczególnym dniu pochylamy się nad prawami, które przysługują mamie po stracie. Bo kiedy serce pęka na milion kawałków, warto pamiętać, że w prawie przewidziany jest okres rekonwalescencji po tym traumatycznym doświadczeniu. O to, jakie prawa nam przysługują po poronieniu i urodzeniu martwego zapytałyśmy Justynę Faszcza, prawniczkę z Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA.
Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna spożywać tyle kalorii, co przed ciążą. W drugim trymestrze jej zapotrzebowanie wzrasta o ok. 360 kcal, a w trzecim o 475 kcal. Niewiele. Jednak znacznie ważniejsze od tego ile spożywa przyszła matka, jest to, co spożywa.Dieta ciężarnej musi dostarczyć jej i przyszłemu dziecku wielu składników odżywczych. Rośnie np. zapotrzebowanie na żelazo, którego najwięcej znajdziemy w czerwonym mięsie. Nie można jednak zapominać też o innych składnikach.
Miesiączka spóźnia się kilka dni, a ty już nie możesz się doczekać potwierdzenia, czy udało się i jesteś w ciąży? Współczesny test ciążowy do domowego użytku kupisz dosłownie za kilka złotych w aptece, drogerii, a nawet na stacji benzynowej. Ale nie zawsze tak było. Testy, które znamy, to dość nowy wynalazek, istnieją od lat 70. ubiegłego wieku, jednak nie znaczy to, że wcześniej kobiety nie potwierdzały zapłodnienia. Najstarsze wzmianki o testach ciążowych sięgają XIV w p.n.e.!
Oglądałaś „Brigdet Jones 3”, a może pamiętasz poród Rachel z „Przyjaciół”? Te kultowe sceny porodów nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Jeśli podglądałaś filmowe kobiety w scenach porodowych, rozczarujesz się w szpitalu. Poród nie jest tak spektakularny jak ten przed kamerą, te proces może trwać nawet kilka dni! A już z pewnością chlustające wody płodowe to największy mit kina porodowych akcji.Pojawiły się pytania? To świetnie! Zanim przejdziesz do materiału wiedz, że warto czerpać wiedzę ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie w okresie ciąży. Nie pytaj zatem „Dr Google’a”, jak wygląda poród, a poszukaj u źródła.PZU prowadzi właśnie kampanię prewencyjną „Bez obaw o przyszłość”, którą tworzy razem z kobietami. Zarówno tymi w ciąży jak i dopiero planującym pojawienie się na świecie maluszka.Właśnie w ramach tej akcji przejdziemy teraz z tobą przez wszystkie wczesne i późne objawy rozpoczynającego się porodu, abyś miała pewność, że jesteś bezpieczna, a akcja przebiega zgodnie z planem. Są elementy porodu, których nie zbadasz sama np. rozwarcie szyjki macicy. Ale istnieją i takie, które odczujesz na własnej skórze. Oto one.
Ciąża to wspaniały okres, w którym jak w żadnym innym, dbasz o swoje zdrowie za dwoje. W czasie tych dziewięciu miesięcy będziesz musiała wykonać wiele badań krwi i moczu oraz poddać się badaniom USG. Warto wiedzieć, co oznaczają skróty, które pojawią się na wydruku.Pamiętaj, aby w czasie ciąży skrupulatnie zbierać dokumentację medyczną. Po każdej wizycie u ginekologa twój lekarz lub położna powinna wypisać ci zlecenie na badania. Przez cały okres ciąży monitorowane będzie twoje zdrowie oraz stan maluszka.Naprzeciw twoim oczekiwaniom wychodzi teraz PZU z kampanią „Bez obaw o przyszłość” to kampania prewencyjna, która ma pomóc kobietom planującym ciążę lub oczekującym na narodziny dziecka w odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania.W pierwszym etapie chcą wiedzieć, jakiej wiedzy oczekują mamy. We wrześniu masz okazję przesłać swoje pytania za pomocą formularza dostępnego na stronie - https://www.pzu.pl/bez-obaw-o-przyszlosc.A tymczasem przechodzimy do pierwszych z ważnych odpowiedzi.
Temat płodności jest zawsze gorący. Dziś coraz więcej par przyznaje się do trudności z poczęciem dziecka. Choć emocjonalnie to niełatwe, to czasem tylko takie "zerwanie plastra" daje szanse na spokój. Zamiast szeptów i wiecznych pytań przy świątecznym stole: "Kiedy dzidziuś", młodzi ludzie wolą milczenie,Jednak często za drzwiami ich sypialni toczy się walka o upragnione maleństwo. Warto wiedzieć, że na wiele aspektów płodności mamy wpływ. Warto zadbać nie tylko o kobiece zdrowie, ale też o jakość nasienia przyszłego taty. Odpowiednia dieta, strój i styl życia mężczyzny znacząco zwiększają szansę na poczęcie dziecka.
Ostatnie dni ciąży bywają dla przyszłej mamy bardzo uciążliwe. Duży brzuch, parcie na pęcherz, puchnące nogi i ta chęć, żeby w końcu przytulić dziecko. Dni ciągną się w nieskończoność, a kiedy mija wyznaczony przez lekarza termin, zaczyna dopadać cię frustracja.Jedni mówią: odpoczywaj, drudzy: idź na spacer. Babcia może powiedzieć: umyj podłogę na kolanach. I to właśnie ta ostatnia rada może okazać się najbardziej przydatna. Od pokoleń kobiety wykorzystują tę metodę i jak się okazuje - to wcale nie jest zabobon.
Spóźniająca się miesiączka, mdłości, senność, zgaga, obrzmiałe piersi - te objawy od razu kojarzą nam się z ciążą. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie kobiety ich doświadczą. Jest szereg objawów, których z ciążą nigdy byś nie powiązała, zwłaszcza w upalne lato.Niektóre, szczególnie wczesne objawy ciąży, łatwo zrzucić na styl życia, przemęczenie czy nawet porę roku. Bo co dziwnego w tym, że się pocisz, kiedy na dworze jest ponad 30 st. C.? Jednak nie tylko nadmierna potliwość może być objawem ciąży.
Chciałabyś, aby twoje dziecko było waleczne i odważne, czy marzy ci się ciche i spokojne? Jak się okazuje wiele mam, nie zostawia tego, jaki będzie maluch przypadkowi. Słyszałaś pojęcie gwiezdna ciąża"? Coraz więcej rodziców się na nią decyduje.Choć niechętnie się do tego przyznajemy, wiele osób wierzy w horoskopy. Astrologia nie jest potwierdzona badaniami naukowymi, ale to nie przeszkadza milionom osób na całym świecie utożsamiać pewnych cech ze znakami zodiaku. I tu pojawia się "gwiezdna ciąża", czyli planowanie zapłodnienia tak, aby dziecko przyszło na świat pod konkretnym znakiem zodiaku.