Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Pory roku i klimat z wpływem na infekcje u dzieci z mukowiscydozą. Nowe badanie
Daria Siemion
Daria Siemion 01.12.2024 08:49

Pory roku i klimat z wpływem na infekcje u dzieci z mukowiscydozą. Nowe badanie

Chora dziewczynka z aparatem wspomagającym oddychanie
Fot. Shutterstock / JS

Mukowiscydoza to ciężka i nieuleczalna choroba. Naukowcy ciągle pracują nad złagodzeniem jej przebiegu, a nawet znalezieniu nawet na nią leku. Nowe światło na sprawę rzucają badania francuskich naukowców, którzy wykazali, że na przebieg choroby wpływa klimat oraz pory roku.

Badania francuskich naukowców

Francuscy naukowcy 7 listopada zaprezentowali wyniki nowych badań dotyczących wpływu pór roku i warunków klimatycznych na ryzyko infekcji układu oddechowego u dzieci chorujących na mukowiscydozę. Opublikowane w czasopiśmie naukowym "Scientific Reports" wyniki badań obejmują ryzyko zakażenia gronkowcem złocistym oraz pałeczkami ropy błękitnej. Badaniem objęto 184 nieletnich pacjentów z Francji.

Jak sprawdzić czy dziecko ma wadę postawy? Fizjoterapeutka wyjaśnia Różyczka u dzieci – przyczyny, objawy, profilaktyka

Zakażenia dróg oddechowych a mukowiscydoza

Mukowiscydoza (CF) to ciężka i nieuleczalna choroba genetyczna charakteryzująca się przewlekłym stanem zapalnym i infekcjami układu oddechowego. Każda infekcja u dzieci z mukowiscydozą przyczynia się do pogorszenia funkcji płuc. W Polsce średnia długość życia chorych wynosi 35 lat, przy czym prawie połowa pacjentów umiera przed ukończeniem 24. roku życia. Według badań czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mają wpływ na przebieg pierwszych zakażeń patogenami i przebieg choroby.

Pory roku i klimat czynnikami ryzyka

Naukowcy z Francji zbadali wpływ warunków zewnętrznych na pierwsze infekcje gronkowcem i ropą błękitną u chorych z mukowiscydozą. Okazało się, że pory roku są istotnym czynnikiem ryzyka. U 53 proc. pacjentów pierwsze zakażenie odnotowano jesieną. W klimacie kontynentalnym najwyższe ryzyko zakażenia było zimą, natomiast w śródziemnomorskim wiosną. Ponadto z analiz wynika, że dzieci mieszkające w chłodnym klimacie są narażone na wcześniejsze infekcje, tym samym cięższy przebieg choroby.

źródło: Julie Mésinèle, Manon Ruffin, Loïc Guillot, Pierre-Yves Boëlle, Harriet Corvol & French CF Modifier Gene Study Investigators. Scientific Reports, 14, Article 27036 (2024)., fot. Pixel-Shot Adobe

Zobacz też:

Mukowiscydoza. Kiedy trzeba walczyć o każdy oddech

Mykobakterioza – przyczyny, objawy, leczenie

Ropień – miejsca występowania, przyczyny, objawy, leczenie

Coraz więcej dzieci choruje na atypowe zapalenie płuc. Nawet lekarze mają problemy z diagnozą
Atypowe zapalenie płuc - przyczyny, objawy, leczenie
Atypowe zapalenie płuc - przyczyny, objawy, leczenie
Suchy kaszel, bóle mięśni, biegunka – tak może objawiać się atypowe zapalenie płuc, które ostatnio coraz częściej dotyka dzieci. Problem z tym zakażeniem polega na tym, że przypomina ono infekcję wirusową, np. grypę, i rzadko kiedy jest właściwie leczone. A może przybrać ciężki przebieg. Atypowe zapalenie płuc wywoływane jest często przez mykoplazmę, groźną bakterię atakującą drogi oddechowe. Zakazić się nią jest łatwo, bo rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale trudniej to zakażenie leczyć. 
Czytaj dalej
Innowacyjna terapia dla dzieci z hemofilią. Preparat będzie dostępny w ciągu kilku dni
Innowacyjna terapia dla dzieci z hemofilią. Preparat będzie dostępny w ciągu kilku dni
Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia poinformowały w połowie października, że dzieci, które chorują na hemofilię, będą mogły skorzystać z nowej terapii emicizumabem. Innowacyjny preparat ma być dostępny na początku grudnia.Problem z lekiem na hemofilię dla dzieci był ogromny. W lipcu ogłoszono, że lek został objęty refundacją w ramach programu lekowego dedykowanego zapobieganiu krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B w określonej populacji pacjentów, jednak rodzice skarżyli się, że wciąż nie ma możliwości podjęcia innowacyjnego leczenia. Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka, zwróciła się więc do Ministerstwa Zdrowia, by wyjaśnić sytuację.
Czytaj dalej