Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Dramat w ośrodku dla dzieci i młodzieży. 13-latek w ciężkim stanie. Trafił do szpitala przez wychowawcę
Daria Siemion
Daria Siemion 29.11.2024 11:30

Dramat w ośrodku dla dzieci i młodzieży. 13-latek w ciężkim stanie. Trafił do szpitala przez wychowawcę

Nastolatek w śpiączce
Fot. Shutterstock / TommyStockProject

W ostatnim tygodniu Polską wstrząsnęła tragiczna historią z Okręgowego Ośrodka Wychowawczego w Jerzmanicach-Zdroju na Dolnym Śląsku. 13-letni chłopiec, ofiara przemocy ze strony wychowawcy, walczy o życie w szpitalu po próbie samobójczej. Jak się okazuje, przypadków przemocy w placówce było więcej.
 

Nastolatek po pobiciu próbował popełnić samobójstwo

Wychowawca, Jacek T., który został już zatrzymany i aresztowany, usłyszał zarzuty znęcania się nad wychowankiem ośrodka i doprowadzeniem go do usiłowania samobójstwa. Sąd Rejonowy w Złotoryi postanowił o zastosowaniu dwumiesięcznego aresztu wobec sprawcy. 

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak jeden z 13-letnich podopiecznych Jacka T. próbował odebrać sobie życie. Przemoc, jakiej chłopiec doświadczył, była brutalna i wielokrotna – obejmowała bicie po głowie, kopanie oraz szarpanie. Obecnie chłopiec znajduje się w śpiączce farmakologicznej, a lekarze nie są w stanie przewidzieć, czy wróci do zdrowia.

"Depresja dziecięca to cichy wróg". Wywiad z aktorką Agnieszką Sienkiewicz To najczęstsza przyczyna śmierci nastolatków w Polsce. Wstrząsające dane

Kolejne dziecko ciężko pobite przez wychowawcę

W trakcie dochodzenia wizytatorzy Ministerstwa Sprawiedliwości odkryli kolejny przypadek stosowania przemocy przez innego wychowawcę. Wiceminister Maria Ejchart zapowiedziała surowe konsekwencje dla placówki i osób odpowiedzialnych. Prokuratura została już powiadomiona o incydencie, a kolejne kontrole mają ujawnić skalę nieprawidłowości w ośrodku.

Przemoc wobec dzieci – systemowy problem

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przemoc wobec dzieci obejmuje wszelkie formy fizycznego, emocjonalnego i seksualnego krzywdzenia, zaniedbania oraz wykorzystywania dzieci. 

Niestety, dane są zatrważające: aż 33 proc. dzieci doświadcza przemocy fizycznej lub emocjonalnej, a ponad 70 proc. nastolatków zmaga się z przemocą. Przypomnijmy, że w Polsce liczba prób samobójczych wśród dzieci ciągle rośnie – w 2023 roku było ich ponad 2000.

Chociaż przemoc wobec dzieci to w Polsce rzadko dostrzegany problem, prowadzi ona do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak zaburzenia depresyjne, lękowe, problemy z regulowaniem emocji i impulsywność. W przypadku 13-latka z Dolnego Śląska przemoc doprowadziła go do próby samobójczej – ta sytuacja nigdy nie powinna się zdarzyć.

Zobacz też:

Chcą zbadać psylocybinę w kontekście leczenia depresji. Polscy psychiatrzy mają dostać na to 16 mln złotych

Apatia a depresja – jak rozpoznać objawy przesilenia jesiennego i odróżnić je od depresji?

Depresja? A może po prostu "weź się w garść". Bywa, że nawet lekarze bagatelizują tę chorobę

Do kogo po pomoc, gdy w szkole nie ma psychologa? Są problemy z obowiązkiem ustawowym
Psycholog szkolny
Psycholog szkolny
W Polsce każdy uczeń, zarówno uczący się w szkole publicznej, jak i niepublicznej, ma prawo do uzyskania pomocy i wsparcia od psychologa, jeżeli ma jakieś trudności w sprostaniu wymaganiom edukacyjnym.    Z kolei dyrektorzy szkół mają obowiązek zatrudnić psychologa. Jednak, jeżeli szukają i nie mogą znaleźć, nie ma żadnych kar.  A braki kadrowe, zwłaszcza w placówkach państwowych, są i to znaczące. Trochę z powodu niezbyt wysokich pensji psychologów szkolnych, a trochę dlatego, że ścieżka kariery w szkołach jest długa i trudna. Dochodzi do takich sytuacji, że wsparcia psychologicznego udzielą dzieciom w szkołach inni nauczyciele, np. katecheci.
Czytaj dalej
Chętnie pomogą, ale za odpowiednie pieniądze. Psychologowie nie chcą pracować w szkołach za grosze
Psycholog szkolny
Jest jeden psycholog szkolny na 785 dzieci. Mało? Dobrze, że w ogóle jest, ale to dotyczy tylko większych miast. W wielu polskich gminach w szkołach w ogóle nie ma psychologów. A dzieci z problemami – przybywa. O ich dramatycznej sytuacji wciąż przypomina Dominik Kuc z fundacji GrowSpace.Dzieciństwo i młodość nie zawsze usłane są różami. Wielu młodych ludzi ma problemy i to poważne. Dzieci cierpią, ale mało jest osób, które mogłyby im pomóc. Wychowawcy szkolni często nie są do tego przygotowani, a prywatna konsultacja u psychologa jest kosztowna.
Czytaj dalej