Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń

Badania

Łojotokowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i leczenie ciemieniuchy
18.09.2024 20:51 Łojotokowe zapalenie skóry u dziecka. Lekarz tłumaczy, jak z tym postępować

Wiele niemowląt ma na główce tzw. ciemieniuchę, czyli żółtawe, łuszczące się strupki między włoskami. Tak objawia się łojotokowe zapalenie skóry. To zjawisko fizjologiczne, które, odpowiednio pielęgnowane, zwykle znika samoistnie w przeciągu kilku miesięcy, najwyżej kilku pierwszych lat życia dziecka.Jednak, by przeminęło bez żadnych komplikacji, konieczna jest właściwa higiena i pielęgnacja. Jak dbać o skórę głowy dziecka, wyjaśnia lekarz pediatra.

Rysunek mózgu z zaznaczonym miejscem, gdzie doszło do przerzedzenia kory. (A) kobiecy, (B) męski.
13.09.2024 17:35 Przyspieszone starzenie mózgu u dziewczynek. Winna pandemia COVID-19

Pandemia COVID-19 nie tylko wpłynęła na zdrowie fizyczne młodzieży, ale również na rozwój ich mózgów. Nowe badania wykazują, że szczególnie u dziewcząt doszło do przyspieszonego przerzedzania kory mózgowej. Skutki mogą być długofalowe i nieodwracalne.Dzieci i młodzież, ze względu na intensywne etapy rozwoju, szczególnie odczuwają negatywne skutki stresu i długotrwałej izolacji. U dziewcząt rola interakcji społecznych  i bliskich więzi emocjonalnych jest szczególnie istotna w okresie rozwoju.

Fobia szkolna, szkoła
10.09.2024 13:23 Z fobią szkolną zmaga się niejedno dziecko. Socjoterapeutka tłumaczy, jak ją rozpoznać

Fobia szkolna to zaburzenie lękowe, zaliczane do fobii społecznych, gdzie jednym z jej objawów jest lęk przed pójściem do szkoły. Dziecko z fobią jest sparaliżowane myślą, że będzie musiało spędzić wiele czasu w szkole. Jako skutek choroby wymienia się m.in. pogłębiającą się izolację społeczną, a także problemy relacyjne. Po czym można poznać, że dziecko ma fobię szkolną? Tłumaczy socjoterapeutka mgr Magdalena Szczodry. 

Badania prenatalne
07.06.2024 11:39 Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku

Do tej pory badania prenatalne za darmo przysługiwały tylko kobietom powyżej 35 roku życia i tym, które mają za sobą ciąże obciążone wadami genetycznymi. Ale od dzisiaj, środy 5 czerwca to ma się zmienić!To wspaniała wiadomość dla wszystkich kobiet w ciąży! O taką zmianę ginekolodzy apelowali od lat i się udało. To naprawdę duża oszczędność dla przyszłych rodziców. 

prowadzenie ciąży na nfz
21.05.2024 09:09 Prowadzenie ciąży za darmo? Zdziwisz się, jak wiele badań przysługuje ci na NFZ

W ciąży non stop chodzimy do lekarza lub do laboratorium na badania. W tym czasie każda kobieta jest pod szczególną opieką ginekologa. To niestety sporo kosztuje.Okazuje się jednak, że sporo badań zalecanych w ciąży można zrobić za darmo. To może znacznie zmniejszyć wydatki. A w tym czasie, kiedy trzeba przygotować dom na pojawienie się młodego człowieka, liczy się każdy grosz.

para na plaży
03.05.2024 08:19 Czy opalanie wpływa na płodność? Odpowiedź może was zaskoczyć

Naukowcy od lat ostrzegają przed nadmiernym opalaniem. Wiemy już, że promienie UV w świetle słonecznym są szkodliwe i powinniśmy się przed nimi chronić. Ale słońce daje nam też dużo dobrego. Pod jego wpływem w naszym organizmie produkuje się witamina D. W lecie maleje ryzyko depresji, a wzrasta szansa na zajście w ciążę. Czy powodem dużej liczby poczęć w miesiącach letnich jest tylko urlopowy nastrój? Okazuje się, że nie.Naukowcy zbadali wpływ promieni słonecznych na libido i płodność zarówno kobiet jak i mężczyzn. Wyniki okazały się dużym zaskoczeniem. O ile zwiększoną ochotę na igraszki po kilku godzinach spędzonych na słońcu można łatwo wytłumaczyć, o tyle zwiększona płodność nie jest już taka oczywista. A jednak. Wygląda na to, że rozsądne opalanie znacznie zwiększa szanse na zajście w ciążę.

test ciążowy
27.04.2024 13:38 Badania, które trzeba wykonać w ciąży. Wszystko, co powinna wiedzieć przyszła mama

Gdy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, tak bardzo przez nas wyczekiwane, często mamy mieszane uczucia. Z jednej strony to wielka radość – w końcu chciałyśmy mieć dziecko. Ale pojawia się też niepewność: "czy dam sobie radę jako mama?", "jak będę się czuła przez najbliższe 9 miesięcy?", "czy dziecko urodzi się zdrowe?".Wiele kobiet obawia się też tego, że w trakcie ciąży będzie musiało wykonać mnóstwo badań. O niektórych z nich mówi się, że są niebezpieczne lub bardzo nieprzyjemne. A jak jest naprawdę? Opowiada nam o tym Dagmara Filipecka Tyczka, ginekolog-położnik i perinatolog ze Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie.

matematyka na maturze
22.03.2024 09:43 Matematyka zniknie z matury? "Nie przyda im się w dorosłym życiu"

Aż 92 proc. uczniów boi się tego przedmiotu, a co czwarty z nich na lekcji denerwuje się tak bardzo, że w ogóle nie potrafi się skupić. Takie przerażające wnioski płyną z najnowszych badań na temat postrzegania matematyki. Pojawiają się głosy, że nie powinna być obowiązkowa na maturze.Ale matura tylko kropla w morzu problemów. Dzieci boją się matematyki nie dlatego, że nie chcą się jej uczyć, ale dlatego, że nikt ich nauczyć nie potrafi. Problemy zaczynają się już w pierwszych klasach podstawówki, a z czasem jest tylko gorzej. Żeby cokolwiek się zmieniło, potrzeba popracować nad nauczycielami, a także, a może nawet przede wszystkim, nad podejściem rodziców.

stołówka
06.02.2024 10:25 Wprowadzili w szkołach nietypową zasadę. Wyniki eksperymentu zaskoczyły nawet ich samych

Ciężko się pracuje, gdy burczy w brzuchu, prawda? Podobnie jest z nauką. Od dawna słyszeliśmy, że lepiej się uczy, gdy można zjeść porządny posiłek, ale teraz mamy na to dowody.Brytyjscy naukowcy sprawdzili, co się zmieni, gdy wszystkie dzieci w szkole będą dostawać darmowe posiłki. Wyniki tych badań zaskakują. Dzieci nie tylko uczą się lepiej, ale też są w dużo lepszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Badanie dentystyczne przed ciążą
08.11.2023 08:50 Przed ciążą odwiedź... dentystę. Dziecko wyciąga więcej niż urodę

Kobieta, która planuje dziecko, powinna się dobrze do tego przygotować. Ciąża, choć jest stanem jak najbardziej naturalnym, stanowi jednocześnie duże wyzwanie dla organizmu. Dlatego warto wcześniej podjąć pewne kroki, które sprawią, że ten czas będzie bardziej znośny.Przed zajściem w ciążę należy wykonać szereg badań, by upewnić się co do stanu naszego zdrowia, ale także zadbać o zdrową dietę, porządnie się wysypiać i oczywiście zacząć przyjmować kwas foliowy. To taka podstawa. Bardzo ważną, choć mniej oczywistą, kwestią jest zadbanie o stan naszego uzębienia. 

badania prenatalne co oznaczają skróty
15.09.2023 16:39 I o co w tym wszystkim chodzi? Rozwiązujemy zagadkowe skróty na wynikach badań prenatalnych

Ciąża to wspaniały okres, w którym jak w żadnym innym, dbasz o swoje zdrowie za dwoje. W czasie tych dziewięciu miesięcy będziesz musiała wykonać wiele badań krwi i moczu oraz poddać się badaniom USG. Warto wiedzieć, co oznaczają skróty, które pojawią się na wydruku.Pamiętaj, aby w czasie ciąży skrupulatnie zbierać dokumentację medyczną. Po każdej wizycie u ginekologa twój lekarz lub położna powinna wypisać ci zlecenie na badania. Przez cały okres ciąży monitorowane będzie twoje zdrowie oraz stan maluszka.Naprzeciw twoim oczekiwaniom wychodzi teraz PZU z kampanią „Bez obaw o przyszłość” to kampania prewencyjna, która ma pomóc kobietom planującym ciążę lub oczekującym na narodziny dziecka w odpowiedzi na wszystkie nurtujące je pytania.W pierwszym etapie chcą wiedzieć, jakiej wiedzy oczekują mamy. We wrześniu masz okazję przesłać swoje pytania za pomocą formularza dostępnego na stronie  - https://www.pzu.pl/bez-obaw-o-przyszlosc.A tymczasem przechodzimy do pierwszych z ważnych odpowiedzi. 

Termometr dla niemowlaka
21.01.2021 01:00 Jaki termometr wybrać dla niemowlaka? Opcji jest przynajmniej kilka

Gorączka jest jednym z najczęstszych objawów, który pojawia się przy wielu chorobach, a nie ma lepszego sposobu na zmierzenie temperatury organizmu niż właśnie termometr. W wielu domach bez wątpienia można znaleźć jeszcze stare termometry rtęciowe, które wciąż mają swoich zwolenników, jednak na rynku już od lat dostępne są urządzenia elektroniczne do pomiaru temperatury, które są zarówno proste w użyciu, jak i bezpieczne dla naszych dzieci.Chcąc wybrać odpowiedni termometr dla naszego malucha, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim nie wolno zapominać o dokładności urządzenia, bo w końcu od tego zależy czy podany wynik będzie pokrywał się z prawdą. Drugim aspektem jest oczywiście wygoda korzystania z niego.