Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Przyspieszone starzenie mózgu u dziewczynek. Winna pandemia COVID-19
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 13.09.2024 17:35

Przyspieszone starzenie mózgu u dziewczynek. Winna pandemia COVID-19

Rysunek mózgu z zaznaczonym miejscem, gdzie doszło do przerzedzenia kory. (A) kobiecy, (B) męski.
Fot. PNAS.ORG

Pandemia COVID-19 nie tylko wpłynęła na zdrowie fizyczne młodzieży, ale również na rozwój ich mózgów. Nowe badania wykazują, że szczególnie u dziewcząt doszło do przyspieszonego przerzedzania kory mózgowej. Skutki mogą być długofalowe i nieodwracalne.

Dzieci i młodzież, ze względu na intensywne etapy rozwoju, szczególnie odczuwają negatywne skutki stresu i długotrwałej izolacji. U dziewcząt rola interakcji społecznych  i bliskich więzi emocjonalnych jest szczególnie istotna w okresie rozwoju.

Szybsze dojrzewanie mózgu u dziewcząt

Kiedy lockdown nie pozwala na bezpośrednie kontakty, a zatem i wsparcie rówieśników, ich mózg reaguje przyspieszonym dojrzewaniem. Choć proces przerzedzania kory mózgowej jest naturalny w okresie dojrzewania, w warunkach stresu może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych, takich jak depresja czy lęki. Naukowcy z University of Washington odkryli, że u dziewcząt przyspieszył aż o 4,2 roku. Dla porównania u chłopców zmiany te wyniosły 1,4 roku. Wyniki nowych badań wskazują, że efekt lockdownu może zwiększać ryzyko zaburzeń poznawczych i emocjonalnych w przyszłości.

Scrollujesz Facebooka przez długie godziny? Odbija się to nie tylko na oczach Chorych na COVID-19 przybywa. Jak teraz objawia się infekcja koronawirusem?

Przyszłe badania i możliwe konsekwencje

Chociaż badacze nie są pewni, czy zmiany te są odwracalne, konieczne są dalsze badania. Tylko w ten sposób będzie można określić długofalowe skutki pandemii. Powrót do normalnych, bezpośrednich relacji społecznych pozwala przypuszczać, że uda się w ten sposób spowolnić proces przerzedzania kory mózgowej. Naukowcy zastanawiają się jednak, jak mózgi nastolatków zareagują na te zmiany w przyszłości

Wieloletnie obserwacje młodzieży

Opublikowane badania rozpoczęły się jeszcze w 2018 roku i miały rejestrować zmiany zachodzące w strukturze mózgu u nastolatków w wieku 9-17 lat. Typowy rozwój młodzieży zaburzyła pandemia i lockdown. Stąd pierwsze wyniki badań nastolatków pojawiły się dopiero w 2021 r. a badacze ze zdziwieniem odkryli, że doszło do niezwykłych zmian w strukturze ich mózgu.

Zobacz także:

Rób tych 7 rzeczy, a zmniejszysz ryzyko demencji. Wyjaśnia psychiatra

Dietetyk wymienił produkty, których nigdy nie kupiłby w Biedronce. "Mniej mięsa, niż

To może być objaw raka. Pojawia się przy oddawaniu moczu