Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Pilny komunikat Sanepidu. Groźna bakteria w wodzie źródlanej
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 15.11.2024 11:24

Pilny komunikat Sanepidu. Groźna bakteria w wodzie źródlanej

Woda
Fot. Canva

Sanepid ostrzega przed zakupem wody źródlanej w sklepach. W dwóch partiach wody - zarówno gazowanej, jak i niegazowanej, wykryto bakterie coli, które mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jaka woda została wycofana - poznasz ją po numerze partii.

Wycofana woda

Sanepid podał do informacji, że dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. Powodem wycofania jest wykrycie w wodzie  bakterii z grupy coli oraz pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).

Numery wycofanych partii:

  • źródlana woda niegazowana o numerze partii 04.02.25, data produkcji 4.11.2024 r. 
  • woda źródlana gazowana o numerze partii 31.10.25, data produkcji 31.10.2024 r.
Pilny komunikat Pepco. Sieć apeluje o natychmiastowy zwrot tych produktów Pilny komunikat Sinsay. Sieć apeluje o natychmiastowy zwrot tych produktów

Co powoduje zatrucie bakterią E.coli?

Escherichia coli, czyli właśnie bakteria E. coli jest bakterią bytującą w przewodach pokarmowych ludzi i zwierząt, a także w otoczeniu naturalnym. Ogólnie nie jest groźna dla zdrowia, natomiast w konkretnych okolicznościach może wywołać zakażenie i spowodować wystąpienie objawów chorobowych. Najczęściej spotykane są zakażenia układu pokarmowego spowodowane spożyciem bakterii oraz zakażenia układu moczowego, tzw. ZUM.

Co powoduje zatrucie pałeczką ropy błękitnej?

Zakażenie pałeczką ropy błękitnej może przyjąć różną postać, w zależności od odporności organizmu. Może powodować nawet zapalenie wsierdzia, zapalenie ucha, zakażenie skóry czy gałki ocznej, jednak najczęściej występuje infekcja przewodu pokarmowego. Zatrucie pałeczką ropy nazywane jest gorączką Shanghai i objawia się biegunką, bólem głowy i gorączką. Zakażenie pałeczką ropy błękitnej wymaga na ogół leczenia szpitalnego. 

Zobacz też:

Śmierć w krakowskim żłobku. Po 12:00 doszło do tragedii, nie żyje 15-miesięczny chłopiec

Tak "pachnie" cukrzyca. Gdy to poczujesz, biegiem do lekarza

Dzieci zatruły się trutką na szczury. Przebywają w szpitalu w ciężkim stanie