Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 13.11.2024 09:42

Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny

Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzieliny
fot.shutterstock/fizkes

Jesień rozgościła się na dobre, a co za tym idzie, wystartował sezon chorobowy. Zatkane zatoki to problem, z którym w tym czasie boryka się wielu z nas. Jak sobie z nim radzić? Oto najlepsze domowe sposoby na zatoki.

Choć w większości przypadków choroba ustępuje samoistnie, to zdecydowanie warto działać, by zmniejszyć ból i uczucie dyskomfortu. Pomocne mogą być w tym nie tylko specyfiki z apteki, ale też domowe sposoby. Jak samemu poradzić sobie z zatkanymi zatokami? Podpowiadamy.

Zapalenie zatok – przyczyny i objawy

Zapalenie zatok to dość powszechny problem w sezonie chorobowym. Wywoływane jest przez infekcję wirusową i objawia się obrzękiem śluzówki i nadprodukcją wydzieliny. Do przyczyn zatkanych zatok zaliczamy też takie infekcje jak bakteryjna, grzybicza lub alergiczna. W przypadku ostrego zapalenia zatok przyczyną mogą być wirusy, np. rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy czy wirus grypy.

Do objawów zapalenia zatok zaliczamy:

  • ból głowy, który nasila się przy pochylaniu,
  • ból zatok,
  • zatkany nos,
  • wydzielina z nosa,
  • pogorszenie węchu,
  • utrudnione oddychanie przez nos,
  • gorączka,
  • obrzęk twarzy w okolicach oczu.
Emeryci oszczędzają na jedzeniu. Połowa rezygnuje z jednego produktu Najbardziej płodna matka w historii. Była 27 razy w ciąży, ale rodziła bliźniaki

Jak zlikwidować stan zapalny zatok?

Bólu zatok można pozbyć się farmaceutykami. Lekarz może zalecić antybiotyki lub sterydy donosowe. Jeśli objawy nie znikną po 3-5 dniach, należy zmienić lek lub spróbować innego sposobu leczenia. Ostrego zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Jeśli przerodzi się w stan przewlekły, to będzie wymagało już bardziej zaawansowanego leczenia.

Domowe sposoby na zatoki

Na początku choroby warto postawić na domowe sposoby. Mogą przynieść ulgę, a w połączeniu z lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, pomóc w walce z chorobą.  Świetnie sprawdzą się inhalacje wykonywane codziennie przez kilka dni. Można wykorzystać do nich sól kuchenną, zioła (np. mięta, rumianek) lub olejki eteryczne takie jak eukaliptusowy, sosnowy czy lawendowy. Wdychanie tak przygotowanych oparów przyniesie prawdziwą ulgę.

Okłady na bolesne miejsca na twarzy to kolejny z domowych sposobów na zatoki. Wykonanie jest banalnie proste, a ulga szybko odczuwalna. Kompresy z grochu, gorczycy czy dostępne w aptekach z solą jodowo-bromową należy przykładać do czoła i nasady nosa. Można wykorzystać też do tego ręcznik.

Ulgę przynosi też płukanie zatok. Warto więc kupić w aptece specjalny zestaw, który ułatwi wykonywanie tej czynności. Do przewodów nosowych i zatok wtryskiwany jest pod ciśnieniem przez jamę nosową pod ciśnieniem roztwór soli fizjologicznej. Można też użyć wodę morską i destylowaną. Przeciwwskazaniem do płukania zatok jest zapalenie ucha, zablokowana przegroda nosowa lub alergie na składniki płukanek.

Zobacz też:

Ta choroba kości skraca życie. Tak ochronisz się przed schorzeniem, które dotyka miliony ludzi

Trzeba stanąć na jednej nodze. Prosty test określa ryzyko zgonu u osób 50+

Grypa czy przeziębienie? To czasem trudno odróżnić. Lekarka: "Korzystajmy z testów"