Nowe badanie sugeruje, że diagnostyka astmy za pomocą analizy krwi może stać się przełomowym narzędziem w leczeniu dzieci. Dotychczasowa diagnostyka astmy u dzieci opierała się na spirometrii, czyli badaniu czynnościowym układu oddechowego i ocenie objawów klinicznych. Taka diagnostyka bywa trudna zwłaszcza u najmłodszych pacjentów, którzy mogą mieć problem z wykonaniem spirometrii.Naukowcy z Rutgers Health odkryli, że proste badanie krwi może zdiagnozować astmę i określić jej nasilenie. Odkrycie stanowi przełom, który może zmienić sposób identyfikacji i monitorowania choroby.
Choroby dotykają nie tylko zwykłych śmiertelników. Również osoby z pierwszych stron gazet, które na co dzień są na świeczniku, miewają problemy ze zdrowiem. Dosłownie wczoraj przepiękna polska celebrytka i Miss, która niedawno została mamą, zmaga się z ogromnym smutkiem. Okazuje się, że jej mały synek Leonidas jest chory. Postawiono już diagnozę.
5 lat od wybuchu epidemii koronawirusa Chińczycy po raz kolejny mierzą się z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusowych. Tym razem winny jest metapneumowirus (hMPV), a chorują głównie dzieci.Doniesienia z mediów społecznościowych są co najmniej niepokojące. Zatłoczone szpitale dziecięce przypominają sytuację z początku ostatniej pandemii. Czym jest hMPV i czy mamy się czego obawiać?
Rak krtani to cichy i podstępny nowotwór, którego objawy łatwo przypisać innym, mniej poważnym schorzeniom. Oto jego pierwsze objawy, a także wyjaśnienie, jak wygląda diagnostyka i leczenie nowotworu krtani.
Ten obszar na twarzy nazywany jest „trójkątem śmierci”. Dermatolodzy alarmują, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy, które się tam znajdują. Skutki mogą być poważniejsze, niż mogłoby się nam wydawać.Zmiany skórne, takie jak krosty i pryszcze, nie są wyłącznie problemem nastolatków. Pojawiają się również na twarzach i pozostałych częściach ciała dorosłych. Choć nie powinniśmy ich wyciskać, zazwyczaj to robimy. Jeśli jednak wyciśniemy pryszcza w obszarze nazywanym „trójkątem śmierci”, możemy ponieść przykre konsekwencje.
Mukowiscydoza to ciężka i nieuleczalna choroba. Naukowcy ciągle pracują nad złagodzeniem jej przebiegu, a nawet znalezieniu nawet na nią leku. Nowe światło na sprawę rzucają badania francuskich naukowców, którzy wykazali, że na przebieg choroby wpływa klimat oraz pory roku.
Tętniak mózgu przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Kiedy jednak pęka, konsekwencje bywają poważne – nagłe krwawienie zagraża życiu. Chociaż tętniak zwykle kojarzony jest z silnym bólem głowy, może dawać również mniej oczywiste symptomy. Jednym z nich są problemy ze wzrokiem.
W szpitalu w Lubinie (woj. dolnośląskie) z nieznanych przyczyn zmarło niemowlę. 3-miesięczny Gabryś trafił do placówki z gorączką, a zaledwie 24 godziny później przestał oddychać. Sprawę bada prokuratura. Rodzice oczekują wyjaśnień.
Dziecięca depresja, brak wsparcia ze strony państwowej służby zdrowia i rosnąca liczba samobójstw wśród dzieci – to tematy, które porusza Agnieszka Sienkiewicz, aktorka i ambasadorka fundacji Słonie na Balkonie. W rozmowie z Darią Siemion z portalu Pacjenci.pl opowiada o swojej współpracy z fundacją, osobistych doświadczeniach oraz o tym, dlaczego pomaganie dzieciom stało się jej życiową misją.
Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące wykrycia w warszawskich ściekach (z prawobrzeżnej Warszawy) zmutowanego wirusa polio. Wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. GIS ma w planie dalsze badanie ścieków.
Gdy dopada nas choroba, choćby grypa, lub gdy choruje nasze dziecko, lekarz wystawia nam zwolnienie. Każde nazywamy L4 i za każde otrzymujemy 80 proc. wynagrodzenia. Z tego powodu możemy sądzić, że to takie same zwolnienia, choć wystawione z innego powodu.Jednak jest o wiele więcej różnic między zwolnieniem z powodu choroby a zwolnieniem na dziecko. Podstawową różnicą jest to, że to pierwsze jest zasiłkiem chorobowym, a drugie – opiekuńczym. Ale niuansów jest znacznie więcej.
Czy mamy prawo decydować o własnej śmierci? Ostatnio głośno było o sprawie 28-letniej mieszkanki Holandii, która zdecydowała się na eutanazję, a także o polskiej artystce, która eutanazji dokonała w Szwajcarii. Coraz więcej mówi się o tym, że eutanazja powinna być legalna także i w Polsce.
Polska artystka poddała się eutanazji w Szwajcarii - jej pogrzeb odbył się w październiku, przy czym do samego aktu eutanazji doszło w maju, w jej urodziny. Barbara Nawratowicz, polska artystka, założycielka słynnego kabaretu Piwnica pod Baranami przyleciała do Szwajcarii z Australii, gdzie wyprowadziła się z Polski.
Badania naukowców z Edynburga dowodzą, że starzenie się różnych części ciała może różnić się od starzenia się samego mózgu. Wskazuje na to poziomu zdolności poznawczych z okresu dziecięcego. Swoją analizę szkoccy naukowcy przeprowadzili na podstawie danych z badań, które przeprowadzono w Szkocji w latach 30. i 40. ubiegłego wieku.
Wiele osób może zdziwić się, że zbyt wysoki poziom cholesterolu można wyczuć nosem. Jest to jeden z sygnałów alarmowych, który powinien być dla nas impulsem do wizyty u lekarza. Na tym jednak nie koniec. Jak podaje polmed.pl, według szacunków ponad połowa Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu, a zaledwie kilka procent jest świadomych i stosuje się do zaleceń lekarzy. Osoby, które bagatelizują objawy, narażają się na poważne problemy.
Sanepid ostrzega przed zakupem wody źródlanej w sklepach. W dwóch partiach wody - zarówno gazowanej, jak i niegazowanej, wykryto bakterie coli, które mogą być przyczyną zatrucia pokarmowego. Sprawdź, jaka woda została wycofana - poznasz ją po numerze partii.
Dominikanin Paweł Gużyński był gościem w podcaście “WojewódzkiKędzierski”, gdzie wypowiadał się na wiele tematów, w tym także związanych z życiem intymnym. Przyznał, że towarzystwo kobiet wzbudza pewien impuls, ale musi on sobie z nim poradzić. Podkreśla też, że stawianie granic w relacjach jest bardzo ważne.
Czynnikiem rozwoju tego nowotworu mogą być bakterie, które rozwijają się w organizmie na skutek niewłaściwej diety. A ta niewłaściwa dieta stosowana jest na ogół przez mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Mowa o nowotworze jelita grubego, który jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie.
Jesień rozgościła się na dobre, a co za tym idzie, wystartował sezon chorobowy. Zatkane zatoki to problem, z którym w tym czasie boryka się wielu z nas. Jak sobie z nim radzić? Oto najlepsze domowe sposoby na zatoki.Choć w większości przypadków choroba ustępuje samoistnie, to zdecydowanie warto działać, by zmniejszyć ból i uczucie dyskomfortu. Pomocne mogą być w tym nie tylko specyfiki z apteki, ale też domowe sposoby. Jak samemu poradzić sobie z zatkanymi zatokami? Podpowiadamy.
Nowotwór jelita grubego, czyli rak jelita grubego, rozwija się, gdy komórki błony śluzowej jelita grubego zaczynają się niekontrolowanie namnażać, tworząc guz. Przyczyny tej choroby są złożone i obejmują czynniki genetyczne, styl życia, a także pewne zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym. Co jest odpowiedzialne z jego powstanie? Oto główne czynniki ryzyka i sposoby profilaktyki. Na co zwrócić uwagę?
Pojawił się nowy kalendarz szczepień na 2025 rok. Rodzice muszą przygotować się na małe, ale i duże zmiany. Ujawniamy, jakie szczepienia zawiera kalendarz na przyszły rok. Podpowiadamy też, co się zmieni.
Losy rodziny Clarke śledzi wielu Polaków. Mama słynnych pięcioraczków z Horyńca postanowiła podzielić się w mediach społecznościowych relacją z ostatniej wizyty lekarskiej jednej ze swoich córek. Tym razem odbyła się w Bangkoku, stolicy Tajlandii.Rodzina Dominiki i Vincenta Clarke’ów zyskała popularność w 2023 r., kiedy na świat przyszły ich pięcioraczki. Dzieci urodziły się 12 lutego jako wcześniaki. Na świecie pojawiły się trzy dziewczynki i dwóch chłopców.
Pierwsze przelewy nowego świadczenia odbędą się w listopadzie i grudniu - wnioski mogli składać uprawnieni już od 1 października. “Aktywnie w żłobku”, bo o tym świadczeniu mowa, jest wsparciem dla rodziców, aby mogli wrócić do pracy i być aktywnymi zawodowo.
Objawy nowotworów bardzo często są nieoczywiste lub przypominają objawy innych, mniej groźnych i popularnych chorób. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przyglądać się swojemu ciału z uwagą. Ten objaw raka pojawia się, gdy wstajemy rano. Nie wolno go ignorować.Jak podaje WHO, "mniej więcej 1 na 5 osób zapada na raka w swoim życiu, z powodu tej choroby umiera ok. 1 na 9 mężczyzn oraz 1 na 12 kobiet". Wpływ na zachorowanie mają takie czynniki, jak: dieta, aktywność fizyczna, palenie papierosów, picie alkoholu, stres oraz sen.
Wielu Polaków obawia się barszczu Sosnowskiego, jednak nie jest to najbardziej toksyczna roślina, którą można spotkać w naszym kraju. O wiele gorsza znajduje się w wielu polskich ogródkach. Mowa tu o „dłoni Chrystusa”, czyli rączniku pospolitym.Rącznik pospolity to gatunek rośliny z rodziny wilczomleczowatych. Jest jedynym przedstawicielem rodzaju rącznik Ricinus. Najprawdopodobniej pochodzi z północno-wschodniej Afryki i Bliskiego Wschodu.
Wielu osobom zdarza się przechowywać jedzenie na balkonie, gdy pojemność lodówki zawodzi. Okazuje się jednak, że takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Nie zdając sobie sprawy z czyhających zagrożeń, możemy przypłacić to zdrowiem.Dawniej, zanim pojawiły się lodówki, ludzie przechowywali jedzenie w piwnicach i ziemiankach. Dziś te sprzęty są już w każdym domu. Niestety, ich pojemność jest ograniczona i często podczas rodzinnych spotkań pojawia się problem, co zrobić z nadmiarem jedzenia. Wystawianie garnków i pojemników z jedzeniem na balkon to jednak jedna z najgorszych możliwości.
Dieta paleo, czyli tzw. "dieta jaskiniowca," zakłada powrót do sposobu żywienia, jaki praktykowali ludzie epoki paleolitu. Oparta jest głównie na spożywaniu chudego mięsa, ryb, owoców, warzyw, orzechów i nasion, przy jednoczesnym wykluczeniu produktów przetworzonych, nabiału, zbóż, roślin strączkowych oraz cukrów rafinowanych. Za twórcę współczesnej wersji diety paleo uważa się Lorena Cordaina, amerykańskiego badacza, który zwrócił uwagę, że nawyki żywieniowe naszych przodków mogą lepiej odpowiadać ludzkim potrzebom biologicznym niż współczesna dieta. Według jego teorii nasz układ pokarmowy nie przystosował się w pełni do jedzenia produktów, które pojawiły się po rewolucji rolniczej. Z pomocą diety paleo schudła gwiazda “M jak miłość”, Dominika Ostałowska, która zrzuciła 10 kilogramów.
W ostatnich dniach za naszą południową granicą rozegrał się dramat. Dyrektor jednej z przychodni podstawowej opieki medycznej miał ze szczególnym okrucieństwem pozbawić życia kobietę, a drugą zmusić do obcowania płciowego. Następnie miał próbować targnąć się na swoje życie. Do tych wydarzeń doszło w Pilźnie i w miejscowości Třemošna. Trwa śledztwo w sprawie.