Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi? Badania mówią co innego!
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 15.10.2024 18:17

Kobieta w ciąży i karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi? Badania mówią co innego!

Rak piersi
Fot. Canva

W społeczeństwie wciąż pokutuje wiele błędnych przekonań na temat nowotworów. Jednym z nich jest to mówiące, że kobieta w ciąży oraz karmiąca piersią nie może zachorować na raka piersi. Dziś już wiemy, że jest to mit. Badania pokazują, że nawet do 10% nowotworów piersi u pacjentek poniżej 40. roku życia rozpoznawanych jest u kobiet w ciąży.

Kobiety w ciąży też chorują

Średnio 1 na 1000 ciężarnych zmaga się z tym nowotworem. Aż 75% z tych pacjentek diagnozowanych jest z opóźnieniem ze względu na zaniechanie wykonania USG piersi w ciąży. Karmienie piersią, owszem, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi (o 4.3 % na każde 12 miesięcy karmienia piersią), ale nie chroni przed nim w 100 %.

Kampania społeczna #BadajSięMamo w ważnym celu

Te dane zauważyły marka Chicco i marka uPacjenta, które korzystając przy okazji Światowego Miesiąca Świadomości Raka Piersi, zwanego też Różowym Październikiem, uruchomiły kampanię #BadajSięMamo. Jej celem jest popularyzowanie wiedzy wśród kobiet - szczególnie wśród młodych mam - na temat profilaktyki raka piersi oraz zachęcanie do wykonania badań, które chronią kobiety przed zachorowaniem na nowotwór.

W ramach kampanii #BadajSięMamo marka Chicco i marka uPacjenta na ulicach Warszawy przeprowadziły sondę uliczną, podczas której kobiety w różnym wieku mierzyły się z mitami dotyczącymi raka piersi. Uczestniczki sondy odczytywały na głos i interpretowały statystyki dotyczące nowotworu piersi. Przy tej okazji kobiety były edukowane w zakresie profilaktyki oraz mogły zadać organizatorom sondy trapiące ich pytania z tego zakresu.

Kapsuła onkologiczna. Nowa maszyna do wykrywania raka piersi testowana w Krakowie 1 na 8 kobiet zachoruje na ten nowotwór. Ważny apel ekspertów

Czy grozi ci nowotwór piersi?

Jakie zatem działania powinny podjąć kobiety, chcące uniknąć zachorowania na nowotwór piersi? Pierwszy krok można wykonać codziennie w domu: mowa tu o samobadaniu piersi, które powinno być wykonywane regularnie co miesiąc, najlepiej w tym samym dniu. Kolejnym krokiem do zachowania samokontroli w tym zakresie jest USG piersi. Niemniej istotnym badaniem w tym zakresie jest też mammografia, wykonywanie której zaleca się kobietom po 45. a przed 74. rokiem życia. 

Co ciekawe, o tym, czy jesteśmy narażone na zachorowania na raka piersi, może nam powiedzieć także badanie krwi lub moczu. Wystarczy poszerzyć podstawowy pakiet o badania w kierunku markerów nowotworowych. W profilaktyce raka piersi z pomocą przychodzą nam także badania genetyczne. W szczególności powinny skorzystać z nich osoby, u których w rodzinie występuje wysoka zachorowalność na raka jajników, piersi, jajowodu czy inne nowotwory.

Podziel się swoją historią

W ramach akcji marka Chicco stworzyła w social mediach bezpieczną przestrzeń, gdzie użytkowniczki mogą zasięgnąć wiedzy i podzielić się swoimi historiami. W ciągu całego miesiąca komunikacja marek w dużej mierze została poświęcona edukacji, aby jeszcze bardziej zwiększać świadomość w zakresie profilaktyki nowotworowej. Powstały dedykowane kody rabatowe mające na celu zachęcenie kobiet do badań krwi i zapisania się na badania, które mogą uratować życie. Chicco razem z uPacjenta zorganizowało także konkurs w sklepach Świat Dziecka, w ramach którego zwyciężczynie otrzymały zaproszenia na badania. 

Badania krwi w kierunku nowotworów można zamówić na uPacjenta.pl - to pierwsza firma w Polsce oferujące domowe pobranie krwi. W ramach akcji #BadajSięMamo, uPacjenta łączy siły z marką Chicco, która oferuje rozwiązania dla komfortu i rozwoju każdego dziecka.

Zobacz także:

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych: Lekarz zdradza pięć głównych powikłań

Gdy nie dbasz o swoją psychikę, choruje ciało. Oto co może się stać

To najczęstszy złośliwy nowotwór Polek. Co roku diagnozę słyszy 20 tys. kobiet