Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Po tym poznasz, że to Hashimoto. Każdy chory ma taki objaw
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 13.10.2024 14:56

Po tym poznasz, że to Hashimoto. Każdy chory ma taki objaw

Chora tarczyca
Fot. Canva

Chora tarczyca może nie dawać specyficznych objawów, a te, które się pojawiają mogą być bardzo mylące i nie sugerować, że dzieje się coś złego w organizmie. Choroba Hashimoto może znacząco wpływać na płodność, uniemożliwiając zajście w ciążę. Jakie objawy daje Hashimoto?

Choroba Hashimoto - czym jest?

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Dotyczy przede wszystkim kobiet, a za jej przyczyny uważa się czynniki genetyczne i środowiskowe (infekcje, niektóre leki, przewlekły stres oraz niedobór selenu lub nadmiar jodu).

Choroba Hashimoto jest schorzeniem przewlekłym, które początkowo może dawać bardzo niespecyficzne objawy, a wtedy jedynie badania laboratoryjne i USG tarczycy są w stanie wykazać, że dzieje się coś złego w organizmie.

Problemy z tarczycą mają duży wpływ na płodność. 

Samobadanie piersi może uratować życie. Jak prawidłowo wykonać je w domu? Tak w 75 proc. przypadków wygląda rak skóry. Łatwo go pomylić ze zmianą skórną

Objawy Hashimoto

Jeśli chorobie Hashimoto towarzyszy niedoczynność tarczycy, to pojawiają się objawy takie, jak:

  • bóle głowy, senność, pogorszenie pamięci, pogorszenie słuchu, zaburzenia mowy, zaburzenia równowagi, zespół cieśni nadgarstka;
  • spowolnienie pracy jelit, zaparcia, wzdęcia, podwyższone parametry wątrobowe, kamica żółciowa;
  • objawy hematologiczne – zaburzenia krzepnięcia, niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • zaburzenia miesiączkowania (długie i obfite miesiączki, zaburzenia libido, zaburzenia owulacji, problemy z płodnością);
  • problemy z koncentracją, apatia, objawy depresji, obniżony nastrój;
  • bóle i skurcze mięśni.

Choroba Hashimoto a ciąża

Choroba Hashimoto utrudnia zajście w ciążę i powoduje problemy z regularnością cykli miesięcznych, wpływa na wydłużenie miesiączki, obfite krwawienia, a także ma wpływ na zaburzenia owulacji. Bardzo często libido chorych na Hashimoto kobiet jest obniżone. 

Kobiety, które planują ciążę lub bardzo długo starają się o dziecko, powinny wykonać diagnostykę w kierunku wykluczenia chorób tarczycy. 

Zobacz też:

Skarbówka sprawdzi rodziców. Czekają ich gigantyczne kary

7 świadczeń i ulg dla rodzin wielodzietnych

Ulga w PIT na dziecko, można zyskać nawet 7 tysięcy