„Zmora nocna” paraliżuje całe ciało. Kiedyś wierzono, że to wina demonów
„Zmora nocna”, nazywana inaczej paraliżem sennym lub strzygą, to zaburzenie snu, które potrafi napędzić stracha – i to dosłownie. To dziwny, niepokojący sen, któremu towarzyszy dziwne uczucie bezwładu i ucisk w klatce piersiowej. Ale czy ten stan ma realny wpływ na nasze zdrowie? Sprawdźmy.
Paraliż senny pojawia się najczęściej w momencie zasypiania lub pobudki. Jak podaje portal euphire.pl, nie trwa on długo, bo od paru sekund do kilku minut, ale ci, którzy go doświadczają, twierdzą, że jest to niezwykle przerażające zjawisko. Przynajmniej raz w ciągu swojego życia doświadcza go około 20% ludzi.
Jak wygląda paraliż senny?
Paraliż senny to jedna z parasomnii, czyli grupy zaburzeń snu. Podczas fazy snu REM dochodzi do krótkiego porażenia mięśni (z wyłączeniem mięśni oddechowych oraz gałek ocznych, co jest normalne. Jeśli jednak porażenie nastąpi w niewłaściwym momencie, gdy nie nastąpiła jeszcze utrata świadomości, dochodzi do paraliżu sennego.
Mogą wówczas wystąpić halucynacje – wzrokowe i dźwiękowe oraz dezorientacja. Może również wydawać się nam, że ktoś nas dotyka lub dusi. Osoba, którą dotyka „zmora nocna”, może widzieć zmarłych, czuć się bezwładnie lub odczuwać, że się unosi. Taki przerażający sen trwać może nawet do kilku minut.
„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy Domowe sposoby na zatoki. W mgnieniu oka pozbędziesz się bólu i wydzielinyJak wybudzić się z paraliżu sennego?
Wybudzenie się z paraliżu sennego nie jest proste, ale warto wykonywać pewne czynności, by to przyspieszyć. Pomocne są głębokie wdechy i wydechy. Należy też podejmować próbę poruszenia kończynami albo gałkami ocznymi. Wtedy ciało wyśle do mózgu informację, że już się obudziło.
Skąd się bierze zmora nocna?
Paraliż senny najczęściej pojawia się u osób, które cierpią na zaburzenia lękowe, narkolepsję i u osób z osobowością unikającą. Przyczyną się ich pojawienia może być też jet lag lub zespół Zmora nocna to odwieczny problempourazowego. Niektórzy twierdzą, że pojawianie się zmory nocnej może mieć autoimmunologiczne i genetyczne.
Wiele osób zastanawia się więc pewnie, czy paraliż senny jest groźny dla zdrowia. Może nas wystraszyć, ale nie jest groźny dla zdrowia. Warto jednak zainteresować się tym, dlaczego się pojawia. Niewykluczone, że wpływ na wystąpienie paraliżu sennego mają przewlekły stres, nieodpowiednia higiena snu oraz używki.
Zmora nocna to odwieczny problem
Zmora nocna dręczyła ludzi od wieków. Dawniej jednak jej pojawienie się utożsamiano z demonami. W Japonii był to demon Kanashibari, który dusił śpiących samurajów. W Chinach - lis-duch Hi Li Jing. W wierzeniach słowiańskich i nordyckich były to demony sukuby i strzygi, które siadały na piersiach śpiących ludzi.
Źródła:
- B. Olszewski, Przez ciemne zwierciadło – światy paraliżu przysennego, Uniwersytet Wrocławski
Zobacz też:
Najbardziej płodna matka w historii. Była 27 razy w ciąży, ale rodziła bliźniaki
Nazywają go "rakiem bogatych". Oto przyczyna rozwoju choroby
Koszmary senne. Co mówią o tobie i twojej przyszłości?