Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > "Nudzę się!!!" – i dobrze. Dziecko wcale nie musi być cały czas zajęte
Marta Uler
Marta Uler 22.01.2025 08:36

"Nudzę się!!!" – i dobrze. Dziecko wcale nie musi być cały czas zajęte

Nuda - wpływ na psychikę dziecka
Fot. Canva/Nadezhda1906/Getty Images

Rodzice czasem stają na przysłowiowych „rzęsach”, żeby maksymalnie zapełnić swoim dzieciom czas. By dnie były możliwie jak najbardziej atrakcyjne. By maluchy się nie tylko świetnie bawiły, ale także rozwijały, a przede wszystkim – by się nie nudziły.

Nuda postrzegana jest jako coś męczącego i niepożądanego. A zdaniem specjalistów, nie ma absolutnie niczego złego w tym, by dzieci się ponudziły. Mało tego – jest wręcz wskazane, by zostawić je czasem samym sobie – tylko wtedy ma szansę rozwinąć się ich kreatywność.

Żeby tylko się nie nudziło!

Dziecko powinno mieć porządnie zaplanowany dzień. Najpierw przedszkole lub szkoła, potem zajęcia dodatkowe, odwiedziny u przyjaciół. Żeby nie „marnować” czasu. Żeby dzieciak nie musiał się nudzić. Jako rodzice boimy się tej nudy, jakby to było jakieś poważne niebezpieczeństwo dla psychiki naszych dzieci

A jest wręcz odwrotnie. Organizacja czasu od rana do wieczora może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Dziecko staje się takim małym pakunkiem, który się przeprowadza, dowozi z miejsca na miejsce, i który tak naprawdę pozbawiony jest w tym wszystkim wolnej woli oraz szansy na zrealizowanie własnych pomysłów. 

Dlatego nie bójmy się nudy. Naprawdę nie musimy aż tak bardzo dbać o to, by maluch w każdym momencie miał co robić. Jeśli zostawimy go czasem samego z własnymi myślami, może z tego wyniknąć wiele dobrego. Po chwilowym dyskomforcie, w małej główce zrodzi się pomysł na świetną zabawę. A my sami w ten sposób także zyskamy przecież chwilę oddechu. 

Fot. Canva/Ridvan Celik/Getty Images
Nie chcesz stracić świadczeń z programu 800+? Dopilnuj tych terminów Szkodliwe mity na temat dziecięcych infekcji. Lekarka punktuje najbardziej popularne

Lekarz zaleca nudę

W podobnym tonie mówi pediatra Wojciech Feleszko na Instagramie (@dr_feleszko):

"Pozwalacie swoim dzieciom się czasem ponudzić? Nuda stymuluje kreatywność, nasze dzieci nie zawsze muszą mieć konkretne zajęcie, stos zabawek wokół siebie czy milion zajęć dodatkowych. Czasem takie 'nicnierobienie' sprawia, że dziecko wpadnie na super pomysł na zabawę, a atakowanie go co chwilę aktywnościami może tę kreatywność uśpić” – podkreśla lekarz. 

Specjalista zwraca uwagę na bardzo istotną kwestię – rodzice często, gdy dziecko się nudzi, pozwalają mu oglądać bajki i inne filmiki

„W erze wszechobecnych telefonów komórkowych i ekranów, mamy takie poczucie, że dzieci też mogłyby z tego skorzystać. Oczywiście jest cała masa wspaniałych, kreatywnych rozwiązań dla dzieci. Ale pamiętajcie o ograniczeniu jednej godziny dziennie dla dzieci w wieku przedszkolnym czasu spędzanego przed ekranem”.

Nuda jest ważna...

Z badań wynika, że nuda stymuluje dzieci do poszukiwania własnych sposobów na spędzanie czasu, rozwija ich wyobraźnię i twórcze myślenie. Dzieci, które mają okazję się nudzić, często wymyślają nowe zabawy i angażują się w twórcze projekty.

Z badań wynika, że z nudy płynie mnóstwo korzyści. Jedną jest to, że mózg potrzebuje w ciągu dnia czasu na regenerację, a to jest możliwe właśnie podczas nudy. Zdaniem psychologów, dzieci, które czasem się nudzą, są bardziej kreatywne i zdolne do samodzielnego myślenia.

Przykładowo, badania naukowców z Central Lancashire z 2014 wykazały, że nuda istotnie pobudza wyobraźnię i kreatywność. W ich eksperymencie, uczestnicy, którzy wcześniej się nudzili, mieli lepsze wyniki w zadaniach wymagających twórczego myślenia, byli bardziej pomysłowi w rozwiązywaniu problemów. W jednym z eksperymentów uczestnicy, którzy musieli wykonywać monotonne zadania przed podjęciem twórczego wyzwania, wymyślili bardziej innowacyjne rozwiązania niż grupa kontrolna.

Z kolei badanie opublikowane w "Journal of Experimental Social Psychology", wykazało, że nuda może prowadzić do większej refleksji i introspekcji. Dzieci, które miały czas na nudę, były bardziej skłonne do zastanawiania się nad swoimi emocjami i doświadczeniami, co jest bardzo korzystne, jeśli chodzi o rozwój emocjonalny.

...ale z umiarem

Jednak z drugiej strony, zbyt dużo nudy, też nie jest wskazane. Chociaż okazjonalna nuda ma pozytywne aspekty, jej przewlekła forma może negatywnie wpływać na zdrowie i dobrostan dziecka. Długotrwałe uczucie nudy czasem prowadzi do obniżenia nastroju, a może nawet rozwinąć się w depresję. Dlatego nie można popadać w skrajności. Ważne jest, aby obserwować swoje dziecko, i jeśli poziom znudzenia zacznie przemieniać się w coś negatywnego, reagować, proponując pewne aktywności.

Źródła: tandfonline.com/doi/full/10.1080/10400419.2014.901073?needAccess=true

m.przedszkolejci.pl/post/news/204%2Cpozwolmy-dzieciom-sie-nudzic-klucz-do-kreatywnosci-i-samodzielnosci?utm_source=chatgpt.com

clok.uclan.ac.uk/22263/1/22263%20Does%2520being%2520bored%2520make%2520us%2520more%2520creativeV2.pdf

mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/259880,nuda-przelotna-ma-swoje-plusy-ale-przewlekla-wiaze-sie-z-ryzykiem

Zobacz także:

Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów

Myśli samobójcze dzieci i młodzieży – gdzie szukać pomocy? Psycholożka: Tu można otrzymać bezpłatne wsparcie

Mamoza, czyli syndrom cienia. Naturalny etap rozwoju dziecka czy problem, który trzeba rozwiązać?