Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów
Wiktoria Wihan
Wiktoria Wihan 11.01.2025 08:00

Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów

dziecko z telefonem
Fot. Canva/portishead1

Choć tak naprawdę pierwsze objawy autyzmy pojawiają się u dziecka już w okresie niemowlęcym, rodzice znacznie częściej dostrzegają je, gdy maluch nieco podrośnie, a jego zachowanie zaczyna odbiegać od rówieśników. Jednak nie wszystkie objawy utożsamiane z tym zaburzeniem, które dostrzeżesz u dziecka, oznaczają, że jest ono w spektrum autyzmu. Skąd więc biorą się takie zachowania i co tak naprawdę znaczą? Nie można ich ignorować, bo będzie tylko gorzej!

Czym jest cyfrowy autyzm?

“Cyfrowy autyzm” to określenie, którego próżno szukać w oficjalnym medycznym nazewnictwie. Jest to sformułowanie, które weszło do języka potocznego, ponieważ jego objawy mogą do złudzenia przypominać te, które występują przy spektrum autyzmu. Rodzice coraz częściej mogą zetknąć się z tym określeniem w gabinetach lekarskich, szkołach czy poradniach psychologicznych. Co tak naprawdę oznacza? 

Pod określeniem cyfrowy autyzm kryje się szereg zaburzeń w strefie poznawczej, które są połączone z pogorszeniem stanu psychicznego dziecka. I choć to zaburzenie nie jest równoznaczne ze spektrum autyzmu, nie oznacza to, że rodzice pociechy, która wykazuje choć część z tych objawów, nie mają powodów do niepokoju. 

Młodzi ludzie, którzy są dotknięcie cyfrowym autyzmem, ograniczają kontakty z innymi ludźmi, nie potrafią funkcjonować w miejscach, gdzie dużo się dzieje, a także stają się agresywni i nerwowi. To sprawia, że nie potrafią poradzić sobie w społeczeństwie. Rodzice, którzy dostrzegają u swoich pociech te zachowania, najczęściej zgłaszają je do specjalistów o diagnozę w kierunku spektrum autyzmu. Tymczasem przyczyna problemu leży zupełnie gdzie indziej. A co najważniejsze, można temu przeciwdziałać.

Chwila nieuwagi matki. Trzylatka zabrana śmigłowcem do szpitala Ta choroba zębów to plaga wśród polskich dzieci! Jej skutki mogą być groźne

Jak rozpoznać cyfrowy autyzm u dziecka?

Cyfrowy autyzm, jak sama nazwa wskazuje, ma swoją przyczynę w elektronice, z którą w dzisiejszych czasach młody człowiek ma do czynienia już od pierwszych miesięcy życia. Telefon, tablet, komputer, a nawet telewizor mogą znacząco pogorszyć stan zdrowia dziecka. Postęp technologiczny ma swoje mroczne strony i jedną z nich jest ww. zaburzenie, które niepostrzeżenie rozwija się u malucha.

Nadużywanie elektroniki może skutkować zmęczeniem i przebodźcowaniem, a te nie są obojętne dla młodego, rozwijającego się organizmu. Rodzice bardzo mogą łatwo zauważyć, że z ich pociechą dzieje się coś niedobrego. Zachowanie dziecka zmienia się, zaczynają pojawiać się u niego następujące objawy:

  • trudność w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z innymi ludźmi,
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem,
  • problemy z kreatywnością,
  • opóźnienie mowy,
  • nadpobudliwość, drażliwość, silne wahania nastroju,
  • problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.

Powyższe symptomy powinny zaniepokoić każdego rodzica. Co najważniejsze, można się z tym uporać, jednak w niektórych przypadkach nieoceniona okaże się pomoc specjalisty. 

W ten sposób uporasz sie z cyfrowym autyzmem udziecka

Jeśli zauważysz niepokojące zmiany w zachowaniu swojego dziecko, warto przede wszystkim udać się z nim do specjalisty, by ten mógł zdiagnozować przyczynę problemu. Gdy okaże się, że jest nią cyfrowy autyzm, wówczas należy zacząć działać od razu. Pomocne okaże się przede wszystkim poświęcenie maluchowi większej uwagi. 

Warto zadbać, aby dziecko miało przez cały dzień zapewnione różnorodne zajęcia ruchowe, w tym również te na świeżym powietrzu. Należy również zaplanować (i konsekwentnie przestrzegać!) przerwę od elektroniki. W czasie “detoksu” pociecha może się nudzić, dlatego warto zaplanować dla niej rozwijające zajęcie na ten czas (kreatywne zabawki, książki, różne aktywności). Nieocenione może okazać się również zaangażowanie dziecka do pomocy przy codziennych czynnościach, takich jak gotowanie. Dobrze również pozwolić maluchowi na… nudę! To właśnie ona może pomóc mu uruchomić wyobraźnię i naturalną kreatywność.

Cyfrowy autyzm dotyka coraz więcej dzieci na całym świecie i niestety jest to tendencja rosnąca. Każdy rodzic powinien zawczasu zadbać o tzw. higienę cyfrową. Nie tylko dziecka, ale również swoją! Warto pamiętać, że to właśnie nasze zachowanie stanowi najlepszy przykład dla młodego człowieka. 

Zobacz także:

Mózgowe porażenie dziecięce – przyczyny, objawy, leczenie

Siniak za uchem. Gdy go zobaczysz u dziecka, biegiem do szpitala

Ten problem u większości chłopców rozwiąże się sam. Nie trzeba interweniować