Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Ten problem u większości chłopców rozwiąże się sam. Nie trzeba interweniować
Marta Uler
Marta Uler 02.01.2025 12:40

Ten problem u większości chłopców rozwiąże się sam. Nie trzeba interweniować

Napletek - prawidłowa pielęgnacja
Fot. Canva/dmphoto/Getty Images

Pielęgnacja intymna chłopca czasem przysparza jego rodzicom wątpliwości. Na temat napletka krążą sprzeczne informacje. Jedne źródła podają, że warto delikatnie odciągać go już od narodzin, inne, że należy się z tym wstrzymać do czasu, gdy dziecko skończy roczek.

A jak jest naprawdę? Okazuje się, że, nawet jeśli kompletnie nic nie będziemy robić w tym kierunku, napletek i tak będzie normalnie odprowadzalny u większości chłopców.

Czym jest napletek?

Napletek jest to fałd skórny pokrywający żołądź prącia. Pełni on funkcję ochronną i nawilżającą. U noworodków i niemowląt napletek jest fizjologicznie przyklejony do żołędzi, co jest całkowicie normalne i naturalne. Taka budowa jest korzystna, zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń i tym samym chroni przed infekcjami wrażliwe tkanki.

Z czasem, w wyniku naturalnych procesów wzrostu i rozwoju, napletek zaczyna się stopniowo oddzielać od żołędzi. Należy podkreślić, że u większości chłopców proces ten przebiega samoistnie i nie wymaga żadnej interwencji. W okolicach 3-5 roku życia napletek staje się zwykle bardziej elastyczny i ruchomy, choć u niektórych dzieci może to nastąpić później.

Zmiany w opiece okołoporodowej. Jeden bezwzględny zakaz – w końcu Czy dzieci mogą pić kawę bezkofeinową? Ta będzie strzałem w dziesiątkę

Stulejka – tego obawiają się rodzice

Czasem jednak dzieje się tak, że napletka nie da się w ogóle odciągnąć nawet u kilkuletniego chłopca. Ten stan określamy stulejką i oczywiście może on budzić niepokój rodziców. Trzeba jednak rozróżnić stulejkę fizjologiczną, występującą u małych dzieci, od stulejki patologicznej, która może wymagać leczenia. Fizjologiczna stulejka jest naturalnym etapem rozwoju i zazwyczaj ustępuje samoistnie wraz z wiekiem.

Patologiczna stulejka może objawiać się bólem, nawracającymi infekcjami lub problemami z oddawaniem moczu. Tylko w takich przypadkach konieczna jest konsultacja z lekarzem. Specjalista – urolog, chirurg – oceni stan dziecka i zaproponuje odpowiednie leczenie. Warto jednak pamiętać, że większość chłopców nie wymaga interwencji chirurgicznej, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji i cierpliwości.

Napletek – odprowadzać czy nie?

Tak naprawdę, zdecydowana większość wąskich napletków nie ma nic wspólnego z patologiczną stulejką. Nawet jeśli twoje dziecko ma 6 lat, i od dawna napletek „powinien” już dać się odciągać, to nieprawda. Wiele zamieszania powodują tu sprzeczne informacje co do pielęgnacji intymnej chłopców, które można znaleźć w internecie. Również niektórzy lekarze polecają delikatne odciąganie przy każdej kąpieli niemal od samych narodzin dziecka. Inni uważają, że należy to robić, dopiero gdy maluch ma już kilka lat. A jak jest naprawdę?

Uwaga: nigdy nie należy próbować za wszelką cenę odprowadzać napletka. To powoduje u dziecka dyskomfort i ból, a ponadto napletek może pękać. Pęknięcia prowadzą do powstawania blizn, a te, w konsekwencji, rzeczywiście mogą sprawić, że napletek stanie się patologicznie wąski. 

Napletek – zdaniem chirurga

Chirurg dziecięcy Krystian Toczewski podaje dane, które powinny uspokoić większość rodziców chłopców. Mianowicie, gdyby w ogóle nic nie robić z napletkiem, to i tak będzie on odprowadzalny u ok:

  • 10 proc. chłopców po urodzeniu,
  • 30 proc. w wieku 1 roku,
  • 89 proc. w wieku 3 lat,
  • 92 proc. w wieku 6-7 lat,
  • 99 proc. w wieku 16 lat.

„Jeśli Wasze dziecko ma 5–10 lat, napletek jeszcze się nie odprowadza, ale nie powoduje  żadnych dolegliwości (takich jak zapalenia napletka, zakażenia układu moczowego, czy problemy z oddawaniem moczu), to wciąż są duże szanse, że wszystko będzie w porządku bez żadnej interwencji” – pisze chirurg na swoim profilu na Instagramie. 

Jedynym zatem powodem, dla którego powinniśmy się martwić tym, że napletek jest wąski, są nawracające problemy zdrowotne – zapalenia, trudności z siusianiem. W takich przypadkach konieczne może być zastosowanie maści sterydowej, która rozmiękczy napletek i sprawi, że zacznie on się zsuwać z żołędzi, lub interwencja chirurgiczna. 

Zobacz także:

Krup to ostre podgłośniowe zapalenie krtani. Co robić, gdy nagle dopadnie twoje dziecko?

Problem rodziców w sezonie infekcyjnym. Czy przedszkole ma prawo odesłać chore dziecko?

U 15 proc. dzieci wykryto to zaburzenie. Rzecznik Praw Dziecka apeluje o badania