Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Zmiany w opiece okołoporodowej. Jeden bezwzględny zakaz – w końcu
Marta Uler
Marta Uler 29.12.2024 11:44

Zmiany w opiece okołoporodowej. Jeden bezwzględny zakaz – w końcu

Zmiany w standardzie opieki okołoporodowej
Fot. Canva/kipgodi/Getty Images

Możliwość spożywania posiłku w trakcie porodu, nieprzerywanie dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry” matki z noworodkiem z powodu mierzenia i ważenia dziecka, bezwzględny zakaz umieszczania kobiet po poronieniu czy z chorymi noworodkami na jednej sali z kobietami w ciąży lub ze zdrowymi dziećmi – to tylko niektóre zmiany, jakie zakłada projekt nowelizacji standardów w opieki okołoporodowej. 

Projekt Ministerstwa Zdrowia trafił właśnie do konsultacji publicznych. Jakie jeszcze zmiany przewiduje?

Zmiany w opiece okołoporodowej

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt zmian w obszarze standardów dotyczących opieki okołoporodowej. Resort zdrowia chce wprowadzić do standardów bezwzględny zakaz umieszczania kobiet, które poroniły lub urodziły chore dziecko na tej samej sali, na której przebywają kobiety w ciąży lub które urodziły zdrowe dzieci. Do tej pory, choć to skandaliczne i nieetyczne, zdarzało się to nader często. 

Inną planowaną zmianą jest wzmocnienie znaczenia „kangurowania”, czyli umożliwienia nieprzerwanego kontaktu „skóra do skóry” matki i dziecka przez 2 godziny po porodzie i faktycznie, nieprzerywanie go np. z powodu mierzenia czy ważenia dziecka. Wśród zmian znalazła się także możliwość jedzenia podczas porodu bez pytania się o pozwolenie (!), szerszy dostęp do środków łagodzących bóle porodowe oraz generalnie nacisk na to, by personel medyczny traktował kobietę rodząca oraz jej dziecko podmiotowo. 

Ten napój zwiększa ryzyko udaru. Badanie zaskoczyło nawet naukowców Choroba fenowa. Jak wiatr wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie?

Standard opieki okołoporodowej – planowane zmiany

W nowym standardzie wprowadzono wiele zmian. Oto szczegóły:

Nowe badania w ciąży – rozszerzono zakres badań profilaktycznych i diagnostycznych dla kobiet w ciąży. Do 10. tygodnia ciąży lub przy pierwszej wizycie zaleca się m.in. testy na obecność HBV oraz cytomegalii (IgG, IgM). W 33.–37. tygodniu ciąży u kobiet z wcześniejszymi ujemnymi wynikami dodano badanie na toksoplazmozę (IgM).

Zmiana terminu badania glukozy – korekcie uległ termin wykonania doustnego testu obciążenia glukozą (75 g). Test powinien być przeprowadzany między 24. a 28. tygodniem ciąży, a nie jak wcześniej wskazywano – w 21.–26. tygodniu.

Informowanie o szczepieniach – kobiety w ciąży mają być informowane o zalecanych szczepieniach od 10. tygodnia ciąży lub podczas pierwszej wizyty u lekarza lub położnej.

Badanie USG piersi – wprowadzono zalecenie wykonywania badania ultrasonograficznego piersi u kobiet z ryzykiem raka piersi, szczególnie powyżej 35. roku życia lub z obciążeniami genetycznymi.

Identyfikacja chorób przewlekłych – rozszerzono listę czynników ryzyka, które należy uwzględnić w wywiadzie, dodając m.in. wrodzone wady metabolizmu i inne choroby przewlekłe.

Edukacja przedporodowa – zniesiono ograniczenie czasowe (do tej pory 21.–26. tydzień ciąży) jako momentu rozpoczęcia zajęć edukacyjnych dla kobiet w ciąży.

Zapoznanie z miejscem porodu – zobowiązano podmioty lecznicze do zapewnienia kobiecie w ciąży możliwości zapoznania się z wybranym miejscem porodu i wcześniejszej konsultacji z anestezjologiem w celu przekazania informacji o wskazaniach i przeciwskazaniach do zastosowania u niej analgezji regionalnej.

Plan porodu określono najważniejsze kwestie, które powinny być zawarte w planie porodu.

Reakcja na przemoc przypomniano o obowiązku rozpoczęcia procedury „Niebieskiej Karty” w przypadku podejrzenia przemocy domowej.

Jedzenie w trakcie porodu – rodzące mogą spożywać posiłki w trakcie porodu bez konieczności uzyskiwania zgody personelu medycznego.

Łagodzenie bólu porodowego usprawniono organizację znieczulenia zewnątrzoponowego, w tym obowiązek publikacji informacji o dostępnych metodach łagodzenia bólu na stronach internetowych placówek medycznych, regularnej aktualizacji tych danych oraz wyeliminowanie petydyny z metod farmakologicznych. Doprecyzowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby zagwarantować możliwość wykonania równolegle wielu analgezji rodzącym, zapewniając z jednej strony bezpieczeństwo wszystkim znieczulonym rodzącym oraz gwarantując efektywne wykorzystanie kadry medycznej, wprowadzono rozwiązania zwiększające udział położnych anestezjologicznych w opiece nad rodzącą w warunkach analgezji regionalnej.

Kontakt „skóra do skóry” wzmocniono znaczenie dwugodzinnego nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem bez przerywania go na ważenie czy mierzenie noworodka.

Wsparcie laktacyjne zebrano w jednej części standardu kwestie związane z karmieniem piersią, uwzględniając opiekę laktacyjną w okresie ciąży, po porodzie, w sytuacjach trudnych (np. poronienie, zgon dziecka) oraz edukację na temat metod hamowania laktacji, doborze akcesoriów do karmienia i preparatów do początkowego żywienia niemowląt.

Opieka położnej w połogu zapewniono dostęp do opieki położnej w miejscu zamieszkania dla każdej kobiety w połogu, nawet w sytuacji hospitalizacji noworodka, urodzenia martwego dziecka lub jego zgonu.

Wizyty patronażowe umożliwiono wizyty patronażowe u dzieci urodzonych przedwcześnie lub długotrwale hospitalizowanych.

Oddzielne sale dla kobiet w trudnych sytuacjach wprowadzono zakaz umieszczania kobiet, które doświadczyły poronienia, urodziły martwe dziecko lub dziecko z wadami letalnymi, w salach z kobietami, których ciąża zakończyła się narodzinami zdrowego dziecka.

Indywidualna opieka położnej kobiety w trudnych sytuacjach mogą skorzystać z ciągłej opieki położnej w domu, dostosowanej do ich stanu zdrowia i potrzeb.

Wsparcie dla osób ze szczególnymi potrzebami uwzględniono konieczność dostosowania opieki okołoporodowej do potrzeb osób wymagających szczególnego wsparcia.

Projekt przekazano do konsultacji publicznych

Standardy opieki okołoporodowej teoretycznie obowiązują od lat. Teoretycznie – bo w wielu placówkach przestrzegane są w sposób „umowny”, albo w ogóle. Fakt zajęcia się nimi przez Ministerstwo Zdrowia, a także poprawienie ich, miejmy nadzieję, że przyniesie coś dobrego w tej kwestii. Projekt nowelizacji podkreśla konieczność nie tylko zapewnienia opieki medycznej na najwyższym poziomie, ale także poszanowania praw pacjentek, ich komfortu psychicznego i godności.

Nowy standard ma stawiać „kobietę w okresie okołoporodowym i jej dziecko w centrum zainteresowania personelu medycznego sprawującego nad nimi opiekę zapewniając podmiotowe traktowanie, współpracę i respektowanie praw pacjenta. Wyposaża kobietę i osobę jej bliską (jeżeli taką wskaże) w wiedzę i możliwość odniesienia, porównania, czy zastosowane wobec niej działania były właściwe. Zapewnia jednolity sposób postępowania personelu medycznego wobec kobiety w okresie okołoporodowym i jej dziecka, bez względu na miejsce zamieszkania kobiety". Projekt został przekazany do 45-dniowych konsultacji.

Zobacz także:

"Poród w Polsce to trauma. Nie chcę mieć przez to więcej dzieci" [LIST]

Śmierć po cesarce. Mąż kobiety oskarża szpital

Tego nie rób w czasie porodu. Położna wymienia 5 najczęstszych błędów