Zmarł 13-miesięczny chłopczyk, Filipek Furmański, który jeszcze dzień wcześniej wydawał się być okazem zdrowia. Ta tragedia wydarzyła się dwa tygodnie temu w Kielcach. Rodzice dziecka rozpaczają. Do tej pory zastanawiają się, jak to możliwe, że do tego doszło.
W Płońsku dwoje 9-letnich dzieci zatruło się środkiem do deratyzacji. Chłopiec i dziewczynka trafili do szpitala. Są w ciężkim stanie. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do tego wypadku. Sprawę wyjaśnia prokuratura.
Ta fatalna pomyłka nigdy nie powinna mieć miejsca. Mężczyzna, uznany za zmarłego, obudził się na stole operacyjnym – podczas pobierania od niego narządów. Władze szpitala wydały oświadczenie, w którym napisały, że "bezpieczeństwo pacjentów jest dla nich najwyższym priorytetem". Pacjenta udało się uratować, ale w sprawie wszczęto śledztwo.
Złamania i to zwykle otwarte, to koszmarny ból, stres, długi czas rekonwalescencji, rehabilitacji. Często konieczna jest operacja. Trampolina jest dobrym pomysłem na zabawkę ogrodową dla dzieci, jeśli zachowamy maksimum ostrożności. W ostatnim czasie jednak pojawia się moda, która sprawia, że trampoliny są tak niebezpieczne, jak nigdy dotąd.- Tylko nie stawiaj trampoliny koło basenu! - przestrzegał mnie ortopeda dziecięcy, Jacek Kąpiński, kiedy rozmawialiśmy o atrakcjach, które można przygotować dzieciom na podwórku latem. Lekarz nie ma wątpliwości, za większość urazów, z jakimi dzieci latem trafiają do szpitala, odpowiadają trampoliny.
To powinno być radosne wydarzenie, do którego mama wraca pamięcią z łzami wzruszenia. Ale ta kobieta płacze na wspomnienie bólu, braku empatii i poszanowania jej godności.Już po wyjściu ze szpitala, świeżo upieczona mama napisała mail do szpitala. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Pacjenta, który nakazał placówce przeproszenie pacjentki. Jej opowieść mrozi krew w żyłach. Bo jedno to jej traumatyczne wspomnienia, drugie: narażenie jej i nienarodzonego dziecka na śmiertelne niebezpieczeństwo.
Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych, jakie człowiek podejmuje. Od tego, w jakiej formie fizycznej i psychicznej są przyszli rodzice, zależy nie tylko to, jak szybko zajdziesz w ciążę, ale także sam przebieg oczekiwania na dziecko i porodu. Przygotowując się do ciąży w sposób odpowiedzialny i rozsądny, zwiększasz szanse na urodzenie zdrowego dziecka, a to przecież największe marzenie przyszłych rodziców. O tym, o co muszą zadbać przed ciążą oboje rodzice, opowiada Marta Łukasz, położna z Centrum Medycznego “Żelazna”, wykładowczyni w Szkole rodzenia „Zosieńka”.
Na ten oddział trafiają kobiety w ciąży, u których doszło do pewnych komplikacji zdrowotnych. Może chodzić o cukrzycę ciążową, czy nadciśnienie tętnicze w przypadku matki, ale też o różne problemy dziecka, jak choćby owinięcie pępowiną. Niektóre kobiety spędzają na “patologii” tylko kilka dni lub tygodni, inne muszą leżeć przez niemal całą ciążę, jeśli istnieje zagrożenie przedwczesnym porodem. Dla wielu z nich ten oddział staje się w pewnym momencie drugim domem. I nieraz zapominają, dlaczego się tu znalazły.
Najlepsze położne zostały wyłonione w 10. edycji konkursu “Położna na medal”. W 2023 roku pacjentki oddały aż 7386 głosów, wybierając spośród 512 położnych zgłoszonych do plebiscytu z całej Polski. Publikujemy nazwiska laureatek trzech pierwszych miejsc, a także najlepszych położnych w poszczególnych województwach.“Rodziłyśmy razem. Ja i moja położna” – każda rodząca kobieta chciałaby właśnie tak wspominać swój poród. Dobra położna jest bezcenna w trakcie tego niesamowitego, ale i trudnego wydarzenia. Teraz wiemy, które specjalistki dają najlepsze wsparcie swoim pacjentkom. Panie, które zostały laureatkami konkursu, pomagają dzieciom przychodzić na świat. Ale robią też znacznie więcej.
Rusza nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku „Masz prawo do skargi”. Niestety wciąż zbyt mało kobiet jest w stanie powiedzieć, że kiedy rodziły dziecko, w szpitalu wszystko było tak, jak trzeba. Doniesień o złym traktowaniu rodzących przez lekarzy i położne jest zdecydowanie za dużo.Poród nie powinien być traumatycznym doświadczeniem, tylko najpiękniejszym momentem w życiu każdej matki. Jednak często wspominamy to wydarzenie jako traumę.
Kobieta w pierwszym trymestrze ciąży powinna spożywać tyle kalorii, co przed ciążą. W drugim trymestrze jej zapotrzebowanie wzrasta o ok. 360 kcal, a w trzecim o 475 kcal. Niewiele. Jednak znacznie ważniejsze od tego ile spożywa przyszła matka, jest to, co spożywa.Dieta ciężarnej musi dostarczyć jej i przyszłemu dziecku wielu składników odżywczych. Rośnie np. zapotrzebowanie na żelazo, którego najwięcej znajdziemy w czerwonym mięsie. Nie można jednak zapominać też o innych składnikach.