Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 19.09.2024 14:23

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”
fot.shutterstock/ajlatan

Lekarze nazywają tę chorobę „pianiem koguta”. Mowa tu o krztuścu, nazywanym inaczej kokluszem. Choć zapomnieliśmy o niej na wiele lat, to powróciła i jest bardziej zakaźna niż ospa.

Wiele osób zastanawia się, czy zagraża nam epidemia krztuśca w 2024 roku. W Polsce odnotowano 8647 przypadków krztuśca w tym roku, z czego aż 3224 tylko w lipcu. W tym samym okresie w poprzednim roku odnotowano 481 zachorowań. Wskazuje to na niemal 18-krotny wzrost liczby zakażeń.

Krztusiec – lekarze mówią o nim „pianie koguta”

Pałeczki krztuśca prowadzą do martwicy komórek nabłonkowych znajdujących się w układzie oddechowym, a pierwszymi objawami jest nasilenie odruchu kaszlowego. Lekarze nazywają go "pianiem koguta". Choroba przenosi się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z chorym. W zaawansowanym stadium jest naprawdę niebezpieczna, bo może doprowadzić do zgonu. Jej zakaźność może wynosić nawet 90%.

Główne objawy krztuśca przypominają przeziębienie. Są to m.in. katar, lekki kaszel, nieżyt nosa. Może występować też łagodna gorączka.

To wczesny objaw raka trzustki. Ma go 40 proc. chorych W szpitalu zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Zawinił personel

Szczepionka na krztusiec w Polsce

Harmonogram szczepień na krztusiec w Polsce wygląda następująco:

  • podawanie szczepionek DTP (z całokomórkowym składnikiem krztuśca) lub DTaP (z bezkomórkowym składnikiem krztuśca) dzieciom w wieku 2, 3–4, 5 oraz 16–18 miesięcy,
  • dawkę szczepionki DTaP w 6. roku życia,
  • szczepionkę Tdap (z obniżoną zawartością antygenów krztuśca i błonicy) nastolatkom w wieku 14 lat.

Aby utrzymać odporność przeciwko krztuścowi, zaleca się podanie dawki przypominającej szczepionką Tdap w 19. roku życia oraz co 10 lat w przypadku osób dorosłych. Kobietom w ciąży zaleca się przyjęcie szczepionki Tdap między 27 a 36 tygodniem ciąży.

Jak wygląda leczenie krztuśca?

W przypadku krztuśca bardzo ważne jest jak najszybsze wprowadzenie terapii antybiotykowej. Najczęściej stosowane są antybiotyki makrolidowe, takie jak: erytromycyna, azytromycyna, klarytromycyna. Jeśli stosowanie makrolidów jest niemożliwe, to zamiast nich podaje się kotrimoksazol. W przypadku niemowląt oraz pacjentów z ciężką postacią choroby może być konieczne leczenie szpitalne.

Zobacz też:

Dwulatka z guzem jajnika. Ginekolożka alarmuje, że zapotrzebowanie jest ogromne

Te rodzaje butów szkodzą dzieciom. Ale nosi je co druga pociecha

Nie nadaje się na patelnię, a smażymy na nim kotlety. Ten olej po rozgrzaniu jest jak trutka