Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Tego nie rób w czasie porodu. Położna wymienia 5 najczęstszych błędów
Adrianne Mazurek
Adrianne Mazurek 16.09.2024 18:32

Tego nie rób w czasie porodu. Położna wymienia 5 najczęstszych błędów

Poród
Fot. Canva, Instagram: momama_twojaciaza

Poród to bardzo stresujące wydarzenie w życiu każdej kobiety, a jeśli nie ma nikogo, kto mógłby jej dokładnie opowiedzieć, jak to wygląda i co robić - łatwo o pomyłkę lub błąd. Położna, Marta z profilu @momama_twojaciaza, podpowiada więc, o czym pamiętać na sali porodowej.
 

Nie tak, jak na filmach

Poród na filmie wygląda… komfortowo. Kobieta leży na plecach, wszystko odbywa się szybko, a wokół niej pełno jest lekarzy… Cóż, poród w pozycji leżącej wymaga od kobiety więcej wysiłku, żeby wypchnąć dziecko. O wiele wygodniejsze i ułatwiające poród będą pozycje kuczna czy na czworaka. Dobrze jest też chodzić lub korzystać z piłki do pilatesu, która znajduje się już w większości porodówek w Polsce. Poród w pozycji leżącej, czy też od razu położenie się na łóżku na sali porodowej, jest częstym błędem na porodówce i bynajmniej nie jedynym.

Jak często zmieniać majtki? Ginekolożka wskazała, że ten błąd popełnia ogrom osób Błędy rodziców, które stopują rozwój dzieci. Możesz popełniać je nieświadomie

Najczęstsze błędy na porodówce

Skoro numerem jeden jest pozycja leżąca, to pora na kolejne błędy, a zatem:

2. Zaciśnięte usta, szczęka i pięści - zaciskając te partie ciała od razu zaciskamy mięśnie dna miednicy, a powinniśmy je rozluźnić;

3. Szybki i płytki oddech lub przeciwnie - pogłębiony. Dlatego należy korzystać z zajęć w szkole rodzenia i nauczyć się odpowiedniego oddechu przed porodem!

4. Brak wiedzy na temat przebiegu porodu - czyli krótko mówiąc, trzeba dopytać się lekarza lub położnej w szkole rodzenia o wszystkie aspekty porodu. Wtedy nie zaskoczy nas wiele i będziemy przygotowani na dużo więcej, niż jadąc na porodówkę w niewiedzy;

5. Znieczulenie całkowicie niwelujące odczucia porodowe - niestety, znieczulenie zewnątrzoponowe często całkowicie zatrzymuje lub znacząco utrudnia akcję porodową. 

Przygotuj się do porodu

Sama wyprawka do szpitala to niewielki sukces w przygotowaniu do porodu. Żeby naprawdę przygotować się porządnie na tak duże wydarzenie w życiu, trzeba wziąć udział w zajęciach ze szkoły rodzenia, a także - ćwiczyć w domu. Przede wszystkim należy ćwiczyć oddech, bowiem może on bardzo pomóc w łagodzeniu bólu wynikającego ze skurczów macicy. Przygotowując się do porodu warto także, przynajmniej orientacyjnie, przygotować sobie jego plan. I najważniejsze - należy ufać personelowi w szpitalu, a nie ciągle podważać ich decyzje lub propozycje. 

Zobacz także:

Jedz codziennie jedno awokado, a tak wpłynie na Twoje zdrowie. Jeden owoc, a tyle korzyści!

Brylował w papieskich ogrodach, bo jest dobry na serce. A Polacy nie chcą go jeść

Niszczą pamięć i uszkadzają mózg. Te produkty powinny zniknąć z twojej diety