Pierwsze ząbki u dziecka są białe jak perełki. Ale by utrzymać je w tak idealnym stanie, trzeba się trochę postarać. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej u takiego malucha. I bywa, wcale nie tak rzadko, że z czasem mleczaki zaczynają się psuć.Dlatego warto jest, od samego początku odwiedzać dentystę, by nauczyć się w tej materii jak najwięcej. I, by skutecznie przeciwdziałać próchnicy. O tym, jak poważna to choroba, i co złego może wyrządzić w ząbkach naszych dzieci, opowiada nam lekarz stomatolog, Monika Czekaj z warszawskiej kliniki stomatologicznej Bonelli Dental.
Infekcja taka jak przeziębienie, grypa, czy RSV, może bardzo osłabić układ odpornościowy małego dziecka. By nie doszło do powikłań, podczas choroby maluch powinien odpoczywać i odpowiednio się nawadniać. Ważne jest także, by przebywał we w miarę stałej temperaturze.A jak jest z kąpielą? Czy chore dziecko powinno siedzieć w wannie? Tu poglądy zmieniają się i czasem przechodzą z jednej skrajności w drugą. W tej kwestii decydujący głos należy do lekarza.
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy fluor na pewno jest bezpieczny dla zdrowia dzieci. To, że jest potrzebny zębom – to jedno. Ale czy stosowanie past z fluorem od najmłodszych lat nie wiąże się z pewnymi zagrożeniami?Przecież wiele maluchów w ogóle nie umie jeszcze wypluwać. Z tego względu, są również na rynku pasty bez fluoru i często właśnie te produkty uważane są za lepszy wybór.
Pielęgnacja intymna chłopca czasem przysparza jego rodzicom wątpliwości. Na temat napletka krążą sprzeczne informacje. Jedne źródła podają, że warto delikatnie odciągać go już od narodzin, inne, że należy się z tym wstrzymać do czasu, gdy dziecko skończy roczek.A jak jest naprawdę? Okazuje się, że, nawet jeśli kompletnie nic nie będziemy robić w tym kierunku, napletek i tak będzie normalnie odprowadzalny u większości chłopców.
Wiele osób w trakcie prysznica nie ogranicza się jedynie do umycia ciała. Niektórzy robią tam peelingi, myją zęby, a jeszcze inni szorują pięty pumeksem. Na temat tego ostatnio wypowiedziała się niedawno ekspertka.
Wiele świeżo upieczonych mam może martwić się tym, że buzia ich dziecka nie jest idealnie gładziutka i różowa. Bardzo często na nosku, w okolicy bródki, czy czółka pojawiają się białe, lub żółtawe kropeczki.Co to takiego? Wypryski? Trądzik? Czy należy to czymś smarować? A może – wycisnąć i oczyścić? Absolutnie nie – to prosaki, które zwykle same znikają. Tu niepotrzebne są żadne maści, a jedynie czas.