Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Przedszkolak > Czy gry wideo mogą zbliżyć rodziny? Inne oblicze hobby, o które martwią się rodzice
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 17.01.2025 08:22

Czy gry wideo mogą zbliżyć rodziny? Inne oblicze hobby, o które martwią się rodzice

gry komputerowe, dziecko, wcychowanie
Fot. Canva/EVG Kowalievska, Pexels

Czas spędzany z dziećmi ma swoją wartość, zwłaszcza jeśli chodzi o jego jakość, a nie ilość. Z braku innych zainteresowań, ale też niedostatecznej uwagi rodziców, wiele dzieci i nastolatków spędza swój wolny czas w towarzystwie technologii. Pierwotne hobby zamienia się często w uzależnienie, które niszczy rodzinne relacje. Ale nie musi tak być. 

Okazuje się, że wspólne gry wideo mogą być ciekawym sposobem na budowanie więzi między bliskimi w rodzinie. Jedno z badań potwierdza, że niemal 90 proc. rodziców może być otwartych na tego typu rozwiązanie. Gry wideo zyskują w tym aspekcie popularność jako rozrywka, która łączy pokolenia i pozwala na wspólne spędzanie czasu. 

Gdy rodzina spotyka się przy padzie

Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii przez firmę technologiczną Logitech G. Uzyskane wyniki pozwalają przypuszczać, że coraz więcej rodziców w Wielkiej Brytanii, w celu spędzenia czasu z dziećmi, sięga po gry wideo. W ten sposób mają wspólne tematy do rozmowy, wspólne przeżycia i wspomnienia. 

Analiza odpowiedzi ankietowanych osób wykazała, że 86 proc. z nich jest gotowych grać wspólnie z dziećmi. Staje się więc to nowa i atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych rodzinnych aktywności, jak np. wspólne oglądanie filmu czy granie w planszówki. 
 

Edukacja zdrowotna w szkołach już po wakacjach. Ale na zupełnie innych zasadach Edukacja zdrowotna w szkołach już po wakacjach. Ale na zupełnie innych zasadach

Czy gry będą dobrym rozwiązaniem

Gry zespołowe, w tym wypadku wymieniono m.in. Forza Horizon 5, cieszą się szczególną popularnością ze względu na uniwersalny przekaz, który trafia i do młodszego, i do starszego pokolenia. Mogą zatem tak samo angażować graczy bez względu na ich wiek. 

Okazało się też, że gry komputerowe, gry video zostały uznane za tańszą alternatywę dla droższych wycieczek. Jednym z najważniejszych wniosków przeprowadzonego badania był fakt, że wielu rodziców czuje, że ich czas spędzany z dziećmi jest niewystarczający. Niemal 74 proc. z nich przyznało, że wspólne granie może pomóc to naprawić. A co więcej, sprawia przyjemność obu pokoleniom. 

Wyniki badania pokazują też, że 17 proc. ankietowanych rodziców poświęca mniej niż pięć godzin w tygodniu na jakościowy czas z dziećmi, z kolei 95 proc. z nich ma nadzieję, że wspólne pasje – nawet jeśli będą to gry wideo – może ich relacje poprawić.
 

Gry z misją wspierania więzi rodzinnych

Inicjatywa „Race Together” stworzona przez Logitech G podkreśla, że gry mogą pełnić rolę nie tylko rozrywkową, ale także edukacyjną i relacyjną. Viktor Bartolomei, europejski dyrektor ds. gier w Logitech G, zauważa: 

„Wierzymy, że wspólne wyścigi i granie pozwalają budować silniejsze więzi i tworzyć wspomnienia na całe życie”.

Z kolei gry takie jak symulatory wyścigowe uczą współpracy i komunikacji, pozwalając przy tym na rozwijanie umiejętności zespołowych. 
Chociaż gry wideo mogą być postrzegane jako źródło uzależnienia, to mogą pomóc w naprawie relacji rodzinnych
 

Źródło: Mirror

Zobacz także:

Widzisz ten objaw u swojego dziecka? "Cyfrowy autyzm" dotyka coraz więcej maluchów

Ujawnia się w dzieciństwie, jest nieuleczalna. Czym jest choroba Sanfilippo?

Szczepionka na raka dla dzieci. Jest za darmo