Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > Nowy warunek w świadczeniu 800+ dla rodziców. Rząd zmienił zasady przyznawania świadczenia
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 13.11.2024 11:33

Nowy warunek w świadczeniu 800+ dla rodziców. Rząd zmienił zasady przyznawania świadczenia

800+ świadczenie, dziecko
Fot. Freepic

Z początkiem września wszedł w życie obowiązuje dodatkowy warunek, który wpływa na możliwość pobierania świadczenia 800 plus na dziecko. Teraz, aby otrzymać to wsparcie, dziecko musi realizować obowiązek szkolny lub nauki w polskiej placówce edukacyjnej. Wyjątek stanowią tylko najmłodsze dzieci, które są jeszcze za małe na naukę szkolną, oraz młodzież uczęszczająca do ostatniej klasy szkoły ponadpodstawowej.

Z tego powodu wiele dzieci, które nie spełniają tego kryterium – na przykład przebywających za granicą, gdzie uczęszczają do innych szkół – straciło prawo do świadczenia. Jak się okazuje, na skutek tej zmiany tysiące dzieci nie kwalifikuje się już do programu, chociaż dokładna liczba nie jest jeszcze publicznie znana.

Ważny warunek przy 800 plus

Wprowadzenie wymogu uczęszczania do polskiej szkoły jako warunku otrzymywania świadczenia 800 plus spowodowało, że około 20 tysięcy dzieci straciło prawo do tego wsparcia. Oczywiście część z nich osiągnęła pełnoletność, natomiast inne straciły świadczenie ze względu na to, że nie realizują obowiązku szkolnego w Polsce. 

W wyniku tej zmiany do polskich szkół dołączyło 33 tysiące nowych ukraińskich uczniów. Jak zaznaczyła wiceszefowa MInisterstwa Edukacji - Joanna Mucha, bardzo trudno jest dokładnie oszacować liczbę dzieci uchodźców, które uczęszczają do polskich szkół, ponieważ ta liczba jest dynamiczna i stale się zmienia.

Rząd nie planuje dalszych zmian w programie 800 plus

Warto dodać, że rząd na razie nie planuje dalszych zmian w programie 800 plus, lecz możliwe, że w przyszłości modyfikacje będą konieczne. Ten program stanowi jedną z najistotniejszych pozycji w budżecie państwa, a w obliczu rosnących wyzwań finansowych, Polska znalazła się pod nadzorem w ramach procedury nadmiernego deficytu. 

Jak się okazuje, konieczne mogą być działania zmniejszające wydatki budżetowe, aby ograniczyć deficyt i stabilizować finanse publiczne. W związku z tym program 800 plus, jako znaczący koszt, jest jednym z obszarów, które mogą być objęte przyszłymi oszczędnościami lub reformami. Od jakiegoś czasu pojawia się wiele propozycji zmian w programie 800 plus. Miałyby na celu zmniejszenie kosztów tego świadczenia, z kolei wśród rozważanych opcji są m.in.

Całkowita likwidacja świadczenia – radykalne podejście, które jednak spotkałoby się z dużym sprzeciwem społecznym.

Wprowadzenie progów dochodowych – świadczenie trafiałoby jedynie do rodzin o najniższych dochodach, aby zapewnić wsparcie głównie najbardziej potrzebującym.

Obowiązek zatrudnienia – wsparcie otrzymywałyby tylko te rodziny, w których przynajmniej jedno z rodziców pracuje, a w bardziej restrykcyjnej wersji oba.

Łączenie obu warunków – ograniczenie liczby beneficjentów poprzez wprowadzenie zarówno progów dochodowych, jak i wymogu zatrudnienia.

Świadczenie wychowawcze przeszło duże zmiany

Dodajmy, że w tym roku świadczenie wychowawcze przeszło dwie duże zmiany. Pierwsza to podniesienie kwoty z wcześniejszych 500 do 800 złotych. Natomiast druga to wprowadzenie konieczności realizacji przez dziecko jednego z poniższych obowiązków:

  • obowiązku szkolnego,
  • obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. zerówka),
  • obowiązku nauki w przedszkolu lub szkole należącej do polskiego systemu edukacji.

Z powyższego obowiązku są zwolnione dwie grupy dzieci -  maluchy za małe na jego realizację oraz uczniowie, który rozpoczną właśnie klasę maturalną. Warto również pamiętać, że nowe zasady oficjalnie weszły w życie od 1 września 2024 roku, ale 800 plus już zostało przyznane na ten okres, więc nowe warunki będą de facto obowiązywały od roku szkolnego 2025/2026.

Czytaj też:

Nowy kalendarz szczepień dzieci na 2025. Rodziców czekają duże zmiany

1000 złotych na dziecko. Rząd przyjął projekt ws. funduszu alimentacyjnego

Myśli samobójcze dzieci i młodzieży – gdzie szukać pomocy? Psycholożka: Tu można otrzymać bezpłatne wsparcie