Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Z fobią szkolną zmaga się niejedno dziecko. Socjoterapeutka tłumaczy, jak ją rozpoznać
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 10.09.2024 13:23

Z fobią szkolną zmaga się niejedno dziecko. Socjoterapeutka tłumaczy, jak ją rozpoznać

Fobia szkolna, szkoła
Fot. Freepic

Fobia szkolna to zaburzenie lękowe, zaliczane do fobii społecznych, gdzie jednym z jej objawów jest lęk przed pójściem do szkoły. Dziecko z fobią jest sparaliżowane myślą, że będzie musiało spędzić wiele czasu w szkole. 

Jako skutek choroby wymienia się m.in. pogłębiającą się izolację społeczną, a także problemy relacyjne. Po czym można poznać, że dziecko ma fobię szkolną? Tłumaczy socjoterapeutka mgr Magdalena Szczodry.

 

Jaka jest przyczyna fobii szkolnej?

Jak podkreśla socjoterapeutka mgr Magdalena Szczodry, wbrew pozorom przyczyną fobii szkolnej nie muszą być wysokie wymagania ze strony pedagogów, czy też lęk przed samym budynkiem szkoły. W czym więc tkwi problem?

 „Problem jest z reguły bardziej złożony i przyczyn należy szukać w problemach rodzinnych, szczególnie w relacji z rodzicami – to oni budują wizję świata, jako bezpiecznego czy wzbudzającego lęk, wpływają też na odporność psychiczną dzieci. Trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia lęku separacyjnego, problemów z rówieśnikami, w tym stworzeniem satysfakcjonujących relacji, a także nadmiernym perfekcjonizmem swoim lub rodziców”. - powiedziała socjoterapeutka mgr Magdalena Szczodry.
 

Czym jest lęk separacyjny?

Z kolei lęk separacyjny to strach przed utratą kontaktu z najbliższą rodziną, w szczególności z mamą, gdzie zwykle pojawia się u dzieci między 2. a 5. rokiem życia. Próba oddzielenia może spowodować u dziecka napad paniki, napad złości oraz objawy somatyczne.

Warto podkreślić, że przyczyną fobii szkolnej u tych dzieci bardziej wrażliwych jest nieumiejętne radzenie sobie z rywalizacją rówieśniczą. Tego typu dzieci mogą mieć również problemy z nadążaniem za tempem nauki, ale również źle znosić chaos  szkolny. Właśnie z tych powodów często po prostu trudniej nawiązać im relacje z innymi dziećmi. Zachodzi też ryzyko, że ich rówieśnicy będą traktować je jako dziwne, a co za tym idzie, gnębić.

 

To jeden z objawów fobii szkolnej

Dodajmy, że jednym z pierwszych objawów fobii szkolnej jest oczywiście niechęć do chodzenia do szkoły.

"Jednym z pierwszych objawów fobii szkolnej jest niechęć do chodzenia do szkoły: „Oczywiście nie mówimy tutaj o „typowej" niechęci spowodowanej np. porannym wstawaniem, ale o celowym unikaniu chodzenia do szkoły, maskowanym mniej lub bardziej realnymi wymówkami” - powiedziała socjoterapeutka mgr Magdalena Szczodry

W późniejszym etapie fobii pojawiają się też min. wymioty oraz podwyższona gorączka, które stają też niejako usprawiedliwieniem możliwości chodzenia na zajęcia lekcyjne. Inne objawy to z kolei m.in. nudności, biegunka, przyspieszony oddech, drżenie rąk czy suchość w ustach.

Czytaj też:

Już się zaczęło! Dzieciaki będą się zarażać, jeden od drugiego

Psycholog Kasia Miller: Zapytałam 120 osób, kto ma szczęśliwą matkę? Zgłosiły się 3 osoby

Pierwsze in vitro zwykle się nie udaje. Mamą zostaje się po kilku próbach, a czasem nigdy