Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 01.10.2024 14:19

Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu

Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu
fot.shutterstock/LightField Studios

Krwawienie z nosa u dzieci czasem się zdarza. Jeśli jednak częstotliwość jest większa, warto zgłosić się z tym problemem do lekarza. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zabiegu. 

Przyczyną krwawienia z nosa wcale nie musi być choroba. Może pojawiać się w wyniku suchości błony śluzowej nosa, dłubania w nosie lub urazu. Jeśli jednak się to powtarza, warto skonsultować się z lekarzem. 

Lekarz o krwawieniu z nosa u dzieci: To częsty problem

Dr. hab. n. med. Wojciechowi Feleszko, pediatra i immunolog, w mediach społecznościowych dzieli się ze swoimi obserwatorami doświadczeniem i rozwiewa wszelkie wątpliwości rodziców. Tym razem na tapet wziął krwawienie z nosa u dzieci. Poinformował, że ta przypadłość może mieć kilka powodów. Jeden z nich jest dość poważny.

- Krwawienie z nosa u dzieci to częsty problem. Zwykle przyczyna to uraz, czyli po prostu uderzenie w nos pięścią albo piłką. Innym powodem może być płytkie położenie naczyń powierzchownych na przegrodzie nosa. W sytuacjach niekorzystnych np. podczas przeziębienia, zadrapania, czasem też dłubania w nosie, takie naczynie może ulec przerwaniu i krew wówczas wydostaje się na zewnątrz. Obserwujemy to jako krwawienie z nosa - wyjaśnia dr Feleszko. 

Z tym problemem mierzy się już co trzecie dziecko. Eksperci wyjaśnili przyczyny krótkowzroczności Dziecko boli gardło po zjedzeniu czegoś zimnego? To ważny objaw, nie bagatelizuj go

Krwawienie z nosa u dzieci – czy może być niebezpieczne?

Doktor Feleszko zwraca jednak uwagę, że jeśli krwawienie się powtarza, należy udać się na konsultację do laryngologa.

- Zaproponuje metodę leczenia, która bardzo często polega na szybkim zabiegu obliteracji, czyli zamknięcia takiego naczynia - mówi lekarz. 

Zachęca też do wykonania podstawowych badań, które mogą być pomocne w wykluczeniu poważnej choroby.

- Trzecia przyczyna, dużo bardziej skomplikowana, może być przyczyną hematologiczną. Niektóre choroby hematologiczne mogą się objawiać krwawieniem z nosa z tego względu, że brakuje płytek krwi, czyli małych krwinek, które hamują krwawienie. A zatem, jeśli u państwa dziecka pojawi się krwawienie z nosa raz, czy dwa razy, to jeszcze nie ma tragedii. Ale jeśli jest to sytuacja powtarzalna, to proponuję zacząć od zrobienia morfologii i pokazania jej pediatrze – poinformował.

Krwotok z nosa u dziecka – jak udzielić pierwszej pomocy?

W przypadku krwotoku z nosa pierwsza pomoc jest bardzo prosta, ale bardzo ważna. Dziecko należy posadzić z głową na wprost – nie wolno odchylać jej do tyłu, gdyż krew będzie spływać po tylnej ścianie gardła, co może doprowadzić do zakrztuszenia.

Następnie należy nacisnąć lekko skrzydełka nosa i trzymać przez kilka minut (dziecko w tym czasie powinno oddychać przez usta). Jeśli krwawienie nie ustąpi, należy zwrócić się po pomoc lekarską. 

Zobacz też:

Dwulatka z guzem jajnika. Ginekolożka alarmuje, że zapotrzebowanie jest ogromne

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”

Dziecku leci krew z nosa? Pediatra tłumaczy, dlaczego czasem tak się dzieje

 

Na zapalenie pęcherza moczowego najlepsza może być żurawina. Lekarz potwierdza
żurawina na zapalenie pęcherza
żurawina na zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość u dzieci. Te infekcje mogą dawać różne objawy, choć najczęstsze to silne i częste parcie na pęcherz, a także ból i pieczenie podczas siusiania. Dzieci, które potrafią już załatwiać się samodzielnie, częściej będą biegały do toalety lub na nocnik, natomiast w przypadku niemowląt sprawa może być bardziej skomplikowana.Maluszki, którym przydarzy się zakażenie dróg moczowych, są niespokojne, bardziej płaczliwe, mogą także gorączkować. Jednak niezależnie od wieku dziecka, jeśli podejrzewamy, że może mieć zapalenie pęcherza, powinniśmy udać się do lekarza. Przepisze odpowiednie leki, choć – na tę przypadłość niezwykle skuteczna jest także żurawina.
Czytaj dalej
Tak szkoła walczy z wadami postawy. Czy brak papierowych podręczników ułatwi życie uczniom?
Ciężkie plecaki to zmora uczniów - przez lata dźwigają niepotrzebne ciężary
Dźwiganie ciężarów na plecach przez uczniów to codzienny obraz polskich szkół. Obowiązek noszenia książek do szkół w dobie cyfryzacji i dostępności do projektorów powinien już być dawno zweryfikowany. Nauczyciele jednak potrafią wymagać papierowych egzemplarzy, karząc niejednokrotnie tych, którzy podręczników nie przynieśli. Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowelizacją ustawy, która ma wprowadzić porządek z podręcznikami w szkołach: placówki mają dysponować cyfrową wersją podręczników, tak aby dzieci nie musiały ich przynosić na plecach. 
Czytaj dalej