Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Tak szkoła walczy z wadami postawy. Czy brak papierowych podręczników ułatwi życie uczniom?
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 25.09.2024 12:03

Tak szkoła walczy z wadami postawy. Czy brak papierowych podręczników ułatwi życie uczniom?

Ciężkie plecaki to zmora uczniów - przez lata dźwigają niepotrzebne ciężary
Fot. Canva

Dźwiganie ciężarów na plecach przez uczniów to codzienny obraz polskich szkół. Obowiązek noszenia książek do szkół w dobie cyfryzacji i dostępności do projektorów powinien już być dawno zweryfikowany. Nauczyciele jednak potrafią wymagać papierowych egzemplarzy, karząc niejednokrotnie tych, którzy podręczników nie przynieśli. 
Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad nowelizacją ustawy, która ma wprowadzić porządek z podręcznikami w szkołach: placówki mają dysponować cyfrową wersją podręczników, tak aby dzieci nie musiały ich przynosić na plecach. 

Cyfrowe podręczniki odciążą tornistry uczniów

Nowelizacja ustawy ma obowiązywać wszystkich wydawców, bez względu na datę dopuszczenia podręcznika do użytku. Dzięki takim zmianom zmniejszy się codzienny ciężar plecaków, co odciąży uczniów i w założeniu – zadba o ich właściwą postawę. Przeciążenia, garbienie się i niesymetryczny rozkład przedmiotów w plecaku stanowią bowiem zagrożenie dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu, prowadząc do wad postawy, problemów z kręgosłupem i stawami. Niestety, wciąż do rozwiązania pozostaje kwestia uczniów z niepełnosprawnościami i dostosowania cyfrowych wersji podręczników do ich potrzeb.

Mukowiscydoza. Kiedy trzeba walczyć o każdy oddech Jesienią dzieci chorują częściej. Jak przygotować apteczkę, by nie dać się zaskoczyć infekcji?

Digitalizacja w edukacji – co to będzie?

Głosy sprzeciwiające się całkowitej digitalizacji są zrozumiałe. Młodzież i tak spędza mnóstwo czasu w cyfrowym świecie. Umiejętność wykorzystania potencjału urządzeń cyfrowych do nauki jest zatem bardzo ważna. Nie chodzi o to, aby uczeń uciekał w świat wirtualny, ale by korzystał z dostępnych udogodnień w celu zwiększenia efektywności swojej pracy bez dodatkowych obciążeń fizycznych. Ciężkie plecaki, które latami muszą nosić do szkoły na pewno w tym nie pomagają.

Zmiany rozłożone w czasie – winny dostęp do technologii

Chociaż projekt ustawy o cyfrowych podręcznikach jest jeszcze na etapie opiniowania, już zdobył poparcie Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wprowadzenie zmian na pewno nie będzie błyskawiczne, ponieważ pełna cyfryzacja podręczników wymaga również dostępu do sprawnej infrastruktury internetowej, odpowiednich technologii i sprzętu. Równolegle trwają prace nad „Polityką Cyfrowej Transformacji Edukacji”, która ma umożliwić pozyskanie na ten cel środków z Unii Europejskiej. 

Zobacz także:

Dziecku leci krew z nosa? Pediatra tłumaczy, dlaczego czasem tak się dzieje

Tak skutecznie zachęcisz małego niejadka do jedzenia. Terapeutka żywieniowa zdradza sprytny trik

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”