Jeden z użytkowników portalu X podzielił się nietypowym spostrzeżeniem na temat oznaczeń tubek past do zębów. Według wpisu umieszczone na tubkach kolory mają swoje znaczenie i powinniśmy się nimi kierować przy wyborze konkretnego produktu.
Na Joworzynie Krynickiej doszło do fatalnego wypadku z udziałem dziecka. 13-latek wpadł na armatkę śnieżną. Z obrażeniami ciała został przetransportowany do szpitala. Sprawę bada krynicka policja: „Dokładne okoliczności i przyczyny tego zdarzenia są ustalane”.
Wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy fluor na pewno jest bezpieczny dla zdrowia dzieci. To, że jest potrzebny zębom – to jedno. Ale czy stosowanie past z fluorem od najmłodszych lat nie wiąże się z pewnymi zagrożeniami?Przecież wiele maluchów w ogóle nie umie jeszcze wypluwać. Z tego względu, są również na rynku pasty bez fluoru i często właśnie te produkty uważane są za lepszy wybór.
Te produkty zbożowe reklamowane są często jako idealny pomysł na śniadanie. Mają zawierać błonnik, mnóstwo minerałów i witamin, a tym samym sycić nas i dawać nam mnóstwo energii na początek dnia. Skoro to takie zdrowe pożywienie, nader często podajemy je dzieciom.W płatkach znajduje się jednak znacznie więcej niż to, o czym napisano na opakowaniu. Nie chodzi tylko o cukier. W tych produktach kryją się często bardzo szkodliwe dla zdrowia składniki. Niektóre z nich wywołują nowotwory.
Bardzo często rodzice nie wiedzą, jak długo powinni przewozić dzieci w samochodzie korzystając z fotelików, albo też rezygnują z tej reguły „na oko”. Tymczasem wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, że zrobiło to za wrześnie, co może skutkować nie tylko niebezpiecznymi konsekwencjami, ale też mandatem i punktami karnymi.
Troskliwi rodzice dobrze wiedzą, że nawet przy najgrzeczniejszym dziecku należy mieć oczy dookoła głowy. Wszystkie niepokojące symptomy z pewnością przykują uwagę od razu, gdy się pojawią. Należy jednak mieć się na baczności, gdy na ciele pociechy pojawi się czerwona wysypka. Może być ona objawem groźnej choroby. Wówczas bardzo pomocy może okazać się przedmiot codziennego użytku, dzięki któremu przeprowadzisz test identyfikujący chorobę.
Dziecięce zabawy często kończą się drobnymi wypadkami. Stłuczone kolana, guzy na głowie, posiniaczone piszczele – to norma w przypadku większości maluchów. Przeważnie opatrujemy takie miejsca i po utuleniu płaczu przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.Są jednak siniaki, których w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Np. te, które pojawiają się za uchem. Jeśli zobaczysz u swojego dziecka taki objaw – natychmiast powinieneś zgłosić się z nim do szpitala.
Zakazany w Stanach Zjednoczonych smakołyk, który produkowany jest z myślą o najmłodszych dzieciach – w Polsce, ale też w pozostałych krajach, można kupić bez problemu. Dostępny jest w każdym dyskoncie, sklepiku osiedlowym czy w sprzedaży internetowej. To jeden z najpopularniejszych sposobów na to, aby wręczając maluchowi coś słodkiego, jednocześnie zapewnić mu chwilę zabawy. Mowa oczywiście o Kinder Niespodziance – czekoladowym jajku z ukrytą w środku zabawką.
Do szpitala w Zielonej Górze trafiła 3,5-letnia dziewczynka po tym, jak jej rodzice zdecydowali się poszukać dla niej pomocy medycznej. Dziecko było wycieńczone i niedożywione, a lekarze określili jego stan jako bardzo ciężki. Sprawą zajęła się prokuratura.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu czekoladek adwentowych z Lidla. Okazało się, że niektóre produkty miały nieprawidłowy smak i zapach.Czekoladowe kalendarze adwentowe znajdują się aktualnie w wielu domach, w których mieszkają dzieci. Wiele czekoladek zostało już zjedzonych. Sprawdźmy, czy nie posiadamy wadliwego produktu – słodyczy nie należy spożywać.
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu z obrotu partii śledzi. W produkcie wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes. Natychmiast podjęto kroki niezbędne w celu wycofania śledzi z obrotu.Bakterie Listeria stanowią zagrożenie dla zdrowia, są niebezpieczne zwłaszcza w przypadku noworodków i osób z obniżoną odpornością. U kobiet w ciąży zakażenie może doprowadzić do poronienia.
Sieć hipermarketów Auchan wycofuje ze sprzedaży jeden ze swoich produktów. Kontrole wykazały, że produkt ten zawiera soję, która nie była deklarowana w składzie. Chodzi o popularną, bezglutenową mąkę z ciecierzycy.
W Jastrowiu w woj. wielkopolskim doszło do tragicznego zdarzenia. 12-latka, która przechodziła przez niestrzeżone przejście kolejowe, została potrącona przez pociąg. Zginęła na miejscu. Jak wynika z ustaleń policji, był to nieszczęśliwy wypadek.
Młoda aktorka została porwana przez potężną falę na wyspie Koh Samui w Tajlandii. Na ratunek kobiecie rzucił się jeden z turystów, jednak bez powodzenia. Nie wiadomo też czy sam zdołał wypłynąć na powierzchnię. Nagranie z plaży trafiło do sieci.
Dwunastolatek wpadł pod pociąg SKM linii Pruszków-Otwock. Zdarzenie miało miejsce w Warszawie Anin, chłopiec przechodził przez tory w niedozwolonym miejscu. „Maszynista był trzeźwy”.Chłopcu na szczęście nic się nie stało. Ta historia powinna być jednak nauczką dla wszystkich tych, którzy chcą sobie skrócić drogę i przechodzą czasem przez tory „na dziko”. Jest to śmiertelnie niebezpieczne.
Niewiele brakowało, by ryż przewożony z Myanmaru w Azji trafił na półki sklepowe. Interweniowali wrocławscy kontrolerzy z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Zatrzymano aż 25 ton ryżu.Podobna sytuacja wydarzyła się w Lublinie. Tam kontrolerzy zablokowali transport gorczycy białej o masie prawie 22 tys. kg. To, co odkryła kontrola, przyprawia o mdłości.
W herbatce na niestrawność i wzdęcia został przekroczony najwyższy dopuszczalny poziom alkaloidów pirolizydynowych. Główny Inspektorat Sanitarny apeluje w związku z tym o niespożywanie produktu, a producent wycofał skażoną partię z obrotu. Chodzi o herbatkę rumiankowo-koperkową stosowaną często na problemy z brzuszkiem u dzieci.
Niemowlęta często są narażone na wiele sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Nie zawsze rodzice są ich świadomi. Jedną z bardziej niebezpiecznych sytuacji są wypadające włosy matek w okresie poporodowym. Mogą one w sytuacji braku czujności doprowadzić do stanu zwanego zespołem opaski uciskowej, zagrażającego zdrowiu dziecka. Konsekwencje mogą obejmować ból, obrzęki, a w skrajnych przypadkach amputację.
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzegł przed popularnym produktem, który można nabyć w sieci Decathlon. W jednej partii odżywki białkowej znaleziono fragmenty metalu. To zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Nie należy spożywać produktów objętych komunikatem.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie na temat czarnej herbaty liściastej. W partii znanego produktu wykryto przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – antrachinonu.Może to stanowić zagrożenie dla konsumentów, dlatego nie należy spożywać tych herbat, jak informuje GIS.
Widok 4- i 5-latków samodzielnie spacerujących po ulicach w Szwajcarii nikogo nie dziwi. Poza zagranicznymi turystami, którzy zwykle nie są do tego przyzwyczajeni. Ten element szwajcarskiej tradycji buduje niezależność i samodzielność kolejnych pokoleń już od najmłodszych lat. Szwajcarzy mogą sobie na to pozwolić – ich kraj jest uważany za jeden z najbezpieczniejszych na świecie. Dzieci uczą się samodzielnego poruszania się po mieście, korzystania z komunikacji publicznej, nie boją się również poprosić o pomoc dorosłego. Bardzo często czas, który spędzają w przedszkolach i szkołach, to obcowanie z naturą – bez względu na pogodę. Zabawa na świeżym powietrzu jest równie ważna jak nauka.
W Markach pod Warszawą rozegrał się dramat. 7-letni chłopiec zaatakował nożem kolegę. Miał krzyczeć przy tym „Zabiję cię!”. W porę zareagowała nauczycielka i odebrała dziecku nóż, ale niewiele brakowało, by doszło do wielkiej tragedii. Dyrektorka szkoły nie zgłosiła sprawy na policję. Na komisariat pojechała dopiero matka poszkodowanego dziecka i to z dużym opóźnieniem, ponieważ nawet do niej samej wiadomości o zdarzeniu dotarły z dużym opóźnieniem.
W oknie życia w Siedlcach w poniedziałek zostawiono noworodka. Dzieckiem natychmiast się zajęto, trafiło na badania do szpitala. Jest zdrowe. Chłopczyk najprawdopodobniej urodził się poza szpitalem.
Sklepy z używaną odzieżą mają duże grono zwolenników. Nic dziwnego – za niewielkie pieniądze da się w nich ubrać całą rodzinę. Niewątpliwą zaletą tych miejsc jest to, że można w nich znaleźć ubrania, jakich próżno szukać w sieciówkach. Kto ma bystre oko i smykałkę modową, może wypatrzeć prawdziwą perełkę.Co więcej, powszechnie uważa się, że odzież z second-handów jest dobrej jakości. Skoro przetrwała co najmniej jedno pranie i wciąż dobrze wygląda, musi być wykonana z porządnego materiału. Mało kto zastanawia się jednak nad tym, czy na pewno jest ona czysta pod względem potencjalnych zarazków. A z tym może być różnie. Okazuje się, ze niektóre patogeny mogą przetrwać na ubraniach nawet 200 dni.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące mąki żytniej razowej typ 720. To już kolejny taki komunikat, jeśli chodzi o mąkę, w ostatnich dniach. 6 listopada wycofano ze sprzedaży mąkę żytnią razową typ. 2000. W produktach wykryto ochratoksynę A, która stanowi zagrożenie dla zdrowia.
W setkach produktów kosmetycznych sprzedawanych w całej Europie znaleziono zakazane substancje chemiczne. Inspekcję przeprowadziła Europejska Agencja Chemikaliów, a wyniki jej badań są bardzo niepokojące.Łącznie przebadano 4500 produktów kosmetycznych. W aż 285 z nich wykryto związki, które, m.in. mogą powodować bezpłodność, a także zwiększać ryzyko nowotworów.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego o nazwie Bioflex. Powodem takiej decyzji jest podejrzenie istotnej wady jakościowej. Zarządzenie dotyczy kilku serii i odnosi się do terenu całego kraju.
W Płońsku dwoje 9-letnich dzieci zatruło się środkiem do deratyzacji. Chłopiec i dziewczynka trafili do szpitala. Są w ciężkim stanie. Nie wiadomo, w jaki sposób doszło do tego wypadku. Sprawę wyjaśnia prokuratura.