Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczeń > Rodzice nie wiedzą, co robią. Trujące kwiaty w rączkach dzieci idących do Pierwszej Komunii
Marta Uler
Marta Uler 09.05.2024 09:49

Rodzice nie wiedzą, co robią. Trujące kwiaty w rączkach dzieci idących do Pierwszej Komunii

konwalie
Fot. Shutterstock/serafima

Są skromne, a zarazem wyrafinowane. Białe, delikatne, subtelnie pachnące. Nie potrzebują żadnej ozdoby. Wystarczy, że otulają je własne liście. Konwalie – to bardzo popularny wybór, jeśli chodzi o komunijne bukiety.

Mało kto wie, że te kwiatki nie są wcale tak niewinne, jak wyglądają. Zawierają glikozydy i saponiny, które mogą być szkodliwe.

Bukiet z konwalii na komunię

Wystarczy ściąć kilka kwiatów i można samodzielnie zrobić przepiękny bukiet. Albo kupić gotowy w kwiaciarni. Maj to miesiąc, kiedy kwitną konwalie, nic więc dziwnego, że są najczęściej wybieranymi kwiatami na komunie. Wyglądają niewinnie, a zarazem tak uroczo. idealnym dodatkiem do komunijnego stroju.

Zwykle nie zdajemy sobie niestety sprawy z tego, że konwalie są trujące: "Konwalie zawierają glikozydy nasercowe. Z tego powodu wyciągi z ziela tej rośliny wykorzystuje się jako składniki kropli nasercowych, wzmacniających pracę serca. Niestety związki te mają również właściwości trujące” – mówi w Onecie prof. Irena Matławska z Wydziału Farmaceutycznego na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Fot. Pixabay/lyubmalee

Co się kryje w subtelnych konwaliach?

Wiedząc o tym, powinniśmy być bardzo uważni, kiedy decydujemy się np. na posadzenie konwalii w ogrodzie. Jeśli zje je małe dziecko albo zwierzę domowe, może dojść do nieszczęścia. Głównym glikozydem, którego spożycie może być nawet śmiertelne (choć rzadko), jest konwalotoksyna. Ma on za zadanie chronić roślinę przed wyjadaniem jej nasion przez różne zwierzęta. Te glikozydy nie działają toksycznie jedynie na lisy.

Do zatrucia konwalią może dojść wskutek zjedzenia dowolnej części rośliny, zarówno przyjemnie pachnącego dzwoneczka, jak i fragmentu liścia. Co za tym idzie, jeśli bukiecik z konwalii jest przez dłuższy czas trzymany przez dziecko, w spoconej rączce, ryzyko zatrucia staje się naprawdę realne. Wystarczy polizać palec. "Faktycznie, najczęściej opisywane zatrucia dotyczą dzieci” – mówi profesor. 

Zatrucie konwalią – objawy

"Zatrucia konwaliami to przypadki raczej sporadyczne. Najbardziej zagrożona jest grupa dzieci do piątego roku życia – w tym przedziale wiekowym zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko zjada kwiat czy owoc konwalii. Wiele zależy tu od edukacji i czujności rodziców” – mówi z kolei w Onecie dr Piotr Burda, konsultant krajowy w dziedzinie toksykologii klinicznej z Ośrodka Kontroli Zatruć w Warszawie. A jak objawia się zatrucie konwalią? To mogą być:

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: mdłości, wymioty, biegunka,
  • osłabienie i senność lub – nadmierne pobudzenie,
  • zaburzenia widzenia: zamazany obraz, żółta lub zielona aureola wokół przedmiotów, 
  • zaburzenia rytmu serca,
  • dezorientacja,
  • ślinotok.

Jeśli zaobserwujesz u dziecka podobne objawy, niezwłocznie zgłoś się do szpitala.

Zobacz także:

Pierwsza Komunia Święta. Dekoracje, które zachwycą gości, nie muszą być drogie

"Od tych to przynajmniej 700". Ile pieniędzy wypada dać na Pierwszą Komunię?

Rodzice rozwiedzeni, a dziecko do komunii. To kto bierze pieniądze?

Powiązane