Coraz więcej dzieci i nastolatków ma myśli samobójcze. W takich przypadkach niezwykle ważna jest natychmiastowa reakcja. Wielu rodziców nie wie jednak od czego zacząć. Małgorzata Łuba, psycholożka, psychoterapeutka, trenerka i suicydolożka oraz ekspertka Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym IPiN w Warszawie, podpowiada, gdzie szukać pomocy. „Nie dam rady, chcę umrzeć”. „Nie chcę się już obudzić”. „Zabiję się i to wszystko minie”. Gdy rodzic usłyszy takie słowa, powinien działać. Podjęcie próby rozmowy jest niezwykle ważne. Należy dowiedzieć się, na jakie sytuacje dziecko reaguje w ten sposób, jak się czuje i dlaczego w jego głowie pojawiają się takie myśli. Należy pamiętać jednak o tym, by rozmowa przebiegała delikatnie i zadbać o to, by nie naruszać granic rozmówcy. Ale co dalej? Sprawdźmy.
W rozliczeniu PIT rodzice mogą odliczyć sobie tzw. ulgę na dziecko. Dzięki niej zwrot podatku jest większy. Jak się okazuje, ten element rozliczenia może być skontrolowany przez Urząd Skarbowy. Wypłacanie ulgi na dziecko wiąże się z pewnymi warunkami. Rodzice czasem tego po prostu nie wiedzą, wpisując ją w rozliczenie podatkowe. Jak się okazuje, pomyłka oznaczać może konieczność tłumaczenia się w Urzędzie Skarbowym, natomiast w niektórych przypadkach można dostać karę finansową. Poznajcie szczegóły!
Dominika i Vincent Clarke to rodzice słynnych pięcioraczków, którzy od ponad pół roku mieszkają w Tajlandii, a ich losy śledzone są przez wielu internautów. Mama gromadki dzieci bardzo chętnie dzieli się w sieci swoim życiem z dala od Polski. Tym razem pokazała przepis na chleb, który wzbudził nie lada kontrowersje. Wszystko przez jeden składnik. W sieci zawrzało.
Wszawica to nawracający problem w wielu przedszkolach i szkołach. Wielu rodziców załamuje już ręce, chcąc chronić swoje dzieci i siebie przed niechcianymi lokatorami na głowach. Znana trycholożka Olga Poniatowska podpowiada, co zrobić, by wszy nie wracały jak bumerang. Z danych opracowanych dla "Dziennika Gazety Prawnej" przez Pex PharmaSequence wynika, że tylko w październiku 2022 roku sprzedano blisko 217 tys. opakowań preparatów na wszawicę. Od stycznia do września sprzedaż wyniosła już przeszło 1,234 mln sztuk. Podczas gdy w 2021 roku było to nieco ponad 792 tys. To doskonale ilustruje, że problem stale się zwiększa.
Odżywianie dzieci to temat, który od zawsze budzi wiele kontrowersji. Specjaliści, podobnie jak wiele matek, uważają, że należy stawiać wyłącznie na zdrowe produkty. „Żelkowe matki” mają jednak nieco inne podejście, który spotyka się ze sporą krytyką. Czy słusznie?Eksperci są zgodni co do tego, że w całodziennej diecie zdrowego dziecka w wieku przedszkolnym należy uwzględniać mleko i jego przetwory, jaja, chude mięso, wysokogatunkowe wędliny, produkty zbożowe z pełnego przemiału ziarna, tłuszcz oraz świeże warzywa i owoce. Ale czy jest w tym wszystkim miejsce na odrobinę szaleństwa?
Sezon grzybowy trwa w najlepsze, więc wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci mogą jeść grzyby. Choć te dary lasu są niezwykle pyszne, to jak wszyscy wiemy, mogą być też niebezpieczne. O zatrucie grzybami nie trudno. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości. Według statystyk opublikowanych przez portal drmax.pl, w Polsce każdego roku zatruciu grzybami ulega 500- 1000 osób. Najczęstsze przypadki dotyczą zatrucia muchomorem sromotnikowym, mylonym z czubajką kanią, gąską zieloną lub gołąbkiem zielonawym.
Krwawienie z nosa u dzieci czasem się zdarza. Jeśli jednak częstotliwość jest większa, warto zgłosić się z tym problemem do lekarza. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zabiegu. Przyczyną krwawienia z nosa wcale nie musi być choroba. Może pojawiać się w wyniku suchości błony śluzowej nosa, dłubania w nosie lub urazu. Jeśli jednak się to powtarza, warto skonsultować się z lekarzem.
W ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość występowania krótkowzroczności u dzieci zwiększyła się ponad trzykrotnie. Obecnie dotyka ona nawet co trzecie dziecko, a zazwyczaj zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Zdaniem ekspertów odpowiedzialne są za to trzy główne przyczyny. Jakie?
Kathryn Jones w kwietniu tego roku straciła ukochanego syna. Oliver zmarł, mając tylko 11 lat. Dziecko chorowało na rzadką chorobę, a rodzina bardzo długo nie znała niestety prawidłowej diagnozy i nie wiedziała, jak mu pomóc. Minęło bardzo dużo czasu, zanim mama dziecka i jego bliscy dowiedzieli się, na co choruje. Trzy lata po tym, jak lekarze postawili diagnozę, Oliver zmarł. Na co chorował?
Twoje dziecko skarży się na nocne bóle nóg, ramion lub pleców? Być może to bóle wzrostowe – częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Czy należy się nimi przejmować i co zrobić, jeśli ból nie ustępuje? Bóle wzrostowe mogą budzić niepokój, jednak w większości przypadków nie stanowią powodu do alarmu. Warto jednak obserwować dziecko i w razie niepokojących objawów oraz przedłużającego się uczucia bólu, zasięgnąć porady lekarza.
Nasi rodzice przechodzili to z nami, a my nierzadko to samo przechodzimy z naszymi pociechami. Gdy przychodzi pora posiłku jest krzyk, płacz i bunt. Pewna mama i ekspertka żywieniowa zdradziła za pomocą mediów społecznościowych, jak przetrwać ten trudny czas z niejadkiem i jak zachęcić go do próbowania nowych smaków.