Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Przedszkolak > Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 06.10.2024 09:14

Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy

Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy
fot. instagram/towietrycholog, fot. w tle shutterstock/bokehstock

Wszawica to nawracający problem w wielu przedszkolach i szkołach.  Wielu rodziców załamuje już ręce, chcąc chronić swoje dzieci i siebie przed niechcianymi lokatorami na głowach. Znana trycholożka Olga Poniatowska podpowiada, co zrobić, by wszy nie wracały jak bumerang. 

Z danych opracowanych dla "Dziennika Gazety Prawnej" przez Pex PharmaSequence wynika, że tylko w październiku 2022 roku sprzedano blisko 217 tys. opakowań preparatów na wszawicę. Od stycznia do września sprzedaż wyniosła już przeszło 1,234 mln sztuk. Podczas gdy w 2021 roku było to nieco ponad 792 tys. To doskonale ilustruje, że problem stale się zwiększa.

Czy wszy powstają z brudu? Jak można zarazić się wszami?

Wbrew przekonaniu, wszy nie powstają z brudu. Przyczyną zakażenia nie jest brak higieny, a bezpośredni kontakt (np. podczas zabawy dzieci) z osobą zakażoną. Wszawicą można zarazić też poprzez kontakt z rzeczami chorego – na przykład szczotką, gumkami i spinkami do włosów, czapki czy ubrania. 

Okres wylęgania jest różny i zależy od postaci wszawicy. Objawy wszawicy są odczuwane już w ciągu kilku lub kilkunastu dni od zarażenia. Okres zakaźności trwa tak długo, jak długo występują żywe wszy, więc jeśli nie podejmiemy leczenia, może trwać to wiele lat. 

Choroba Ani z Zielonego Wzgórza znów atakuje dzieci. To jej pierwszy objaw Nasze dzieci nie są bezpieczne w internecie. Eksperci planują wielkie zmiany

Jak rozpoznać, że dziecko ma wszy?

Sygnałem, który powinien nas zaalarmować, jest świąd skóry głowy. Najintensywniejszy będzie w miejscu występowania pasożytów, które żerują zwykle w okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy. Co więcej skóra głowy może być zaczerwieniona, szczególnie za uszami i na linii włosów. Mogą pojawić się też ranki i zadrapania. 

Jak pozbyć się wszy?

- Nie pomoże obcięcie włosów ani ich umycie, bo wszy nie powstają z brudu, choć brud ułatwia ich przenoszenie. Dlatego myj głowę dziecka raz na trzy dni – mówi w jednym ze swoich filmów na Instagramie Olga Poniatowska, trycholog kliniczny i mgr kosmetologii.

Warto też stosować specjalne preparaty, których używanie pomoże nam rozprawić się z gnidami i wszami na skórze głowy. Substancje w nich zawarte upośledzają układ nerwowy wszy. Nałożenie szamponu w obrębie skóry głowy sprawia, że wszy obumierają. Jeśli chcemy zastosować również domowe sposoby, warto wiedzieć, że nie lubią one zapachów wydzielających aromat drzewa herbacianego, lawendy, kokosu, anyżu czy jaśminu. 

Jak zapobiegać wszawicy?

- To, co może pomóc jako profilaktyka, to związywanie włosów gumkami chroniącymi przed wszami, które są nasączone olejkami eterycznymi, regularne sprawdzanie głowy dziecka grzebieniem, co pozwala wykryć wszy na wczesnym etapie zanim będzie ich więcej. Są też spraye zapobiegające wszom, które należy stosować codziennie – podpowiada trycholożka Olga Poniatowska.

Zwraca też uwagę na to, że warto od najmłodszych lat uczyć swoją pociechę, że „szczotki do włosów, gumek, czapek i ręcznika, podobnie jak szczoteczki do zębów, się nie pożycza”. 

Zobacz też:

Dziecko boli gardło po zjedzeniu czegoś zimnego? To ważny objaw, nie bagatelizuj go

Jak uspokoić dziecko? Jest coś takiego, co działa naprawdę skutecznie

Zapomnieliśmy o tej groźnej chorobie, a ona wróciła. Lekarze nazywają ją „pianiem koguta”

 

Te rodzaje butów szkodzą dzieciom. Ale nosi je co druga pociecha
Te rodzaje butów szkodzą dzieciom. Ale nosi je co druga pociecha
Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy z tego, że dobre buty dla dziecka to podstawa. Ten element garderoby powinien być dobrze dobrany zarówno kiedy dziecko uczy się chodzić, jak i w późniejszym wieku. Mimo to wciąż widzimy wiele dzieci, które noszą buty, które szkodzą ich zdrowiu. Wybierając buty dla dzieci należy pamiętać o tym, że nie liczy się ich marka i wygląd, ale to, by były odpowiednio dobrane do stopy dziecka i nie utrudniały chodzenia. Specjalistka podpowiada na co zwrócić uwagę przy zakupie idealnych butów dla dzieci.
Czytaj dalej
Dwulatka z guzem jajnika. Ginekolożka alarmuje, że zapotrzebowanie jest ogromne
Dwulatka z guzem jajnika. Ginekolożka alarmuje, że podobnych przypadków jest więcej
Ginekolożka Joanna Pycka pracuje na otwartym w marcu tego roku oddziale ginekologii dziecięcej i dziewczęcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przyznała, że zapotrzebowanie na tego typu usługi jest ogromne. Wśród dziewczynek, które potrzebowały pomocy, była nawet dwulatka z guzem jajnika. Ginekologia dziecięca, znana również jako pediatryczna ginekologia, to specjalizacja medyczna, która zajmuje się nieprawidłowościami ginekologicznymi dziewczynek i nastolatek do 18 r.ż. Choć wizyty małego dziecka u takiego lekarza nie należą do najpopularniejszych, to w niektórych przypadkach konieczne jest badanie i leczenie przeprowadzone przez ginekologa dziecięcego. Pokazuje to doskonale działalność lubelskiego szpitala.
Czytaj dalej