Domowe życie dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej
W ramach 4. edycji programu „Razem w trosce o dom”, jednym z jego kluczowych celów, było wsparcie rodzinnej pieczy zastępczej. Razem z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę IKEA zaprojektowała i urządziła lepsze przestrzenie do codziennego domowego życia dla 81 dzieci w 9 rodzinach zastępczych. Zorganizowała szereg warsztatów z ich opiekunami oraz wypracowała wnioski i praktyczne porady, które zostały zebrane w poradniku „Standardy ochrony dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej”.
Wiedza, warsztaty oraz rzeczowa pomoc dla rodzin tworzących rodzinne piecze zastępcze
Od ponad 4 lat IKEA Retail w Polsce realizuje program zaangażowania społecznego „Razem w trosce o dom”, w którym wraz z partnerami pomaga tworzyć lepsze i bezpieczne domy dla tych, którzy z różnych powodów go nie mają lub go stracili. W tegorocznej edycji, obok działań z Fundacją Ocalenie skupiającej się na wsparciu osób z doświadczeniem uchodźczym, fundacją Habitat for Humanity Poland działającej na rzecz osób w kryzysie bezdomności, firma jak co roku, przy wsparciu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, podjęła działania na rzecz najmłodszych.
Planując swoje działania, IKEA wraz z fundacją skupiły się na wsparciu rodzinnej pieczy zastępczej, która jest bardziej popularną formą niż ta instytucjonalna. Jak podkreśla FDDS, standardy opieki w tej pieczy wymagają jeszcze dostosowania jakościowego do trendu określonego w Standardach ochrony małoletnich (Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r.).
Współpraca tych dwóch organizacji umożliwiła dotarcie do 9 rodzin zastępczych, w których przebywa w sumie 81 dzieci (69 przyjętych i 12 biologicznych) w różnym wieku. Poprawa warunków ich codziennego życia pod jednym dachem była kluczowym wyzwaniem, w które zaangażowały się w ramach wolontariatu pracowniczego m.in. specjalistki IKEA od planowania rozwiązań meblowych oraz projektantki wnętrz ze sklepów IKEA w Łodzi, Lublinie, Krakowie i na warszawskim Targówku. Ich zadaniem była adaptacja wybranej przestrzeni domowej tak, by odpowiadała na potrzeby wszystkich jej domowników związane, na przykład, z zapewnieniem wszystkim dzieciom miejsca do przechowywania, zabawy czy lepszego snu. Zwieńczeniem tych konsultacji były gotowe projekty, a następnie przekazanie wybranych produktów rodzinom.
Dodatkowo, zorganizowano i przeprowadzono warsztat o urządzaniu bezpiecznych i funkcjonalnych, tj. lepiej pomyślanych wnętrz. Podczas spotkania, eksperci i ekspertki IKEA dzielili się swoją wiedzą o sprytnych rozwiązaniach, które sprawdzą się w wielodzietnych przestrzeniach domowych oraz poruszali zagadnienia związane z meblowaniem, takie jak podział przestrzeni na strefy, w celu stworzenia poczucia prywatności i intymności osób żyjących na tej samej przestrzeni. Rozmawiano również o tym, jak tworzyć i dostosowywać bieżące wnętrza, by wykorzystać je i nadać maksymalną multifunkcjonalność związaną z porami dnia, dobrym snem, higieną, edukacją czy wspólnym spędzaniem czasu oraz pasjami domowników.
Ponadto, dzięki wsparciu finansowemu IKEA, fundacja przeprowadziła szereg działań w ramach pilotażowego programu standardów ochrony dzieci obejmujące m.in. warsztaty z rodzicami zastępczymi na temat ochrony dzieci, warsztaty z dziećmi z rodzin zastępczych na temat relacji oraz konsultacje w zakresie wsparcia we wdrażaniu standardów ochrony dzieci.
Poradnik pełen praktycznej wiedzy i inspiracji
Efektem wieńczącym wszystkie działania jest poradnik „Standardy ochrony dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej”. Jego celem jest próba odpowiedzi na pytanie, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w różnym wieku i z różnorodnymi potrzebami, w tym szczególnym miejscu, jakim jest dom rodziny zastępczej.
"Dzięki projektowi realizowanemu wspólnie z IKEA udało nam się to, co wydawało się niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Przełożenie na przyjazny i "ludzki język" standardów ochrony małoletnich wprowadzanych tzw. ustawą Kamilkową. W efekcie powstał poradnik, z którego mogą korzystać rodziny zastępcze, a także koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej. Poradnik czerpie również z doświadczeń innych krajów pokazując dobre praktyki w zakresie standardów ochrony dzieci. Dzięki IKEA dołożyliśmy do niego także praktyczne porady w zakresie organizowania bezpiecznej domowej przestrzeni dla licznych rodzin, w których mieszkają dzieci z różnymi potrzebami" – komentuje Anna Krawczak z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Cenna baza wiedzy na wyciągnięcie ręki
Rozdział dotyczący bezpiecznej przestrzeni zawiera porady ekspertów i ekspertek IKEA odpowiadające na 10 najpopularniejszych wyzwań, z jakimi borykają się opiekunowie i opiekunki tworzący rodziny zastępcze przygotowując dom na przyjęcie nowych domowników.
„Spotkanie z mamami zastępczymi dało nam nie tylko możliwość poznania wspaniałych kobiet, ale też wniosło dodatkową wartość do całego procesu. Dzięki wspólnym rozmowom mogliśmy zdobyć nową wiedzą na temat konkretnych wyzwań, przed jakimi stają wielodzietne rodziny zastępcze żyjące pod jednym dachem w polskich realiach, a jednocześnie podzielić się z nimi naszą ekspertyzą dotyczącą bezpiecznego meblowania przestrzeni i tworzenia lepszego życia w domu na co dzień. Obie strony bardzo na tym skorzystały” - podsumowuje Magdalena Betin, Liderka ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce.
Publikacja ta jest nie tylko cenną bazą wiedzy w kwestiach prawnych, psychologicznych i logistycznych dla rodzin chcących tworzyć rodzinne piecze zastępcze, ale i źródłem inspiracji w kwestii tworzenia wnętrz spełniających standardy ochrony dzieci, może ułatwić wspólne życie w domu, wpłynąć na poprawę relacji rodzinnych i stworzyć lepiej pomyślany, bezpieczny dom.