Zespół opaski uciskowej na palcu grozi amputacją. Zagrożeniem są włosy matki
Niemowlęta często są narażone na wiele sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Nie zawsze rodzice są ich świadomi. Jedną z bardziej niebezpiecznych sytuacji są wypadające włosy matek w okresie poporodowym. Mogą one w sytuacji braku czujności doprowadzić do stanu zwanego zespołem opaski uciskowej, zagrażającego zdrowiu dziecka. Konsekwencje mogą obejmować ból, obrzęki, a w skrajnych przypadkach amputację.
Wypadanie włosów matki i skutki
Okres poporodowy to czas intensywnych zmian hormonalnych u kobiet. Jego skutkiem może być nadmierna utrata włosów. W kontakcie z wilgocią każde pasmo włosów staje się elastyczne i podatne na odkształcenia. Wysychając, może mocno zacisnąć się wokół palca niemowlęcia, najczęściej w mało zauważalnym miejscu, czyli na stopie.
Powstaje w ten sposób tzw. zespół opaski uciskowej, powodujący niedokrwienie, obrzęk, a niekiedy głębokie uszkodzenie tkanek. Warto wiedzieć, że skóra malucha jest bardzo delikatna. Mocno zawiązany na niej włos może pokryć się nabłonkiem, stając się zupełnie niezauważalnym.
Objawy, na które warto zwrócić uwagę
Zespół opaski uciskowej objawia się m.in. nadmiernym płaczem dziecka, tzw. nieutulonym, a także obrzękiem oraz zaczerwienieniem zaatakowanego miejsca. Czasami widoczne jest zagłębienie w skórze, a włos po wniknięciu w tkanki może być trudno lub wcale niezauważalny. Jeśli rodzice nie mogą się zorientować, co jest przyczyną płaczu dziecka, powinni natychmiast sprawdzić całe ciało malucha, zwracając szczególną uwagę na palce rąk, stóp, ale też – co ważne – okolice narządów płciowych. W przypadku podejrzenia powstania opaski uciskowej najważniejsze jest szybkie działanie, aby zapobiec poważnym powikłaniom.
Zespół opaski uciskowej – co mówią badania?
W jednym z badań opisano przypadek 6-tygodniowego niemowlęcia, u którego pojedynczy włos matki owinięty wokół palca u nogi spowodował głębokie wcięcie w skórze, zaczerwienienie i silną opuchliznę. Włókno włosa wniknęło w tkanki miękkie, co wymagało interwencji chirurgicznej pod znieczuleniem ogólnym. Po usunięciu włosa i wykonaniu nacięcia przywrócono krążenie krwi w kończynie i w ciągu tygodnia stan stopy zauważalnie się poprawił. Badania potwierdziły, że materiałem wywołującym ucisk był właśnie włos. Autorzy podkreślają, że zespół opaski uciskowej jest rzadko rozpoznawany, co może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak niedokrwienie, martwica tkanek, a nawet amputacja palca.
Jak zapobiegać ewentualnym problemom
Zapobieganie zespołowi opaski uciskowej polega przede wszystkim na regularnym sprawdzaniu ciała dziecka. Warto szczotkować włosy z dala od dziecka, aby zniwelować ryzyko ich chwycenia przez niemowlę, a podczas pielęgnacji malucha, związujmy je w kucyk. Ubranka i rękawiczki powinny być prane i przewracane na lewą stronę i dokładnie czyszczone z ewentualnych luźnych włókien. Cienkie, luźne nitki również grożą powstaniem opaski uciskowej, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy dziecko ma na sobie więcej warstw ubrań. W razie zauważenia problemu, jeśli nie uda się usunąć włosa samodzielnie, konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza. Prawdopodobnie miejsce ucisku zostanie nacięte, aby zmniejszyć napięcie w palcu malucha, a następnie zszyte.
Źródło: Healthline, L. Parkash i in., Toe-Tourniquet Syndrome: A Diagnostic Dilemma!, The Royal College of Surgeons of England
Zobacz także:
Będzie dodatkowy urlop dla rodziców wcześniaków? W Sejmie ważne decyzje
Różyczka u dzieci – przyczyny, objawy, profilaktyka
Rekordowy wzrost zachorowań na czarny kaszel. Kilkadziesiąt razy więcej chorych niż w ubiegłym roku