Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Dłuższy urlop macierzyński od przyszłego roku. Kto skorzysta na zmianie ustawy?
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 25.11.2024 08:22

Dłuższy urlop macierzyński od przyszłego roku. Kto skorzysta na zmianie ustawy?

noworodek, wcześniak, urlop macierzyński
Fot. Canva/Ondrooo, Getty Images

Obecna długość urlopu macierzyńskiego dla pewnej grupy rodziców znacznie się zmieni. To oni walczyli o dłuższy kontakt z dzieckiem potrzebującym specjalistycznej opieki – chodzi o rodziców wcześniaków i dzieci wymagających dłuższej hospitalizacji. 

Ważne tygodnie dla dziecka

W zależności od liczby urodzonych dzieci, urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni. Dotychczas ten czas przeznaczony na pobyt z dzieckiem dotyczył wszystkich dzieci, które przyszły na świat, nawet jeśli dzieci pierwsze tygodnie po narodzinach spędzały w szpitalu. Rodzice nie mieli wówczas możliwości, aby przez powrotem do pracy spędzić z dzieckiem więcej czasu w domu. Dodatkowe tygodnie urlopu macierzyńskiego to można przeznaczyć również na specjalistyczne leczenie, wizyty w poradniach, rehabilitację dziecka. 

Nowela ustawy, którą przyjął rząd, pozwoli rodzicom dzieci przedwcześnie urodzonych oraz wymagających hospitalizacji po narodzinach, skorzystania z płatnego wydłużonego urlopu macierzyńskiego. Z tej opcji mogą skorzystać nie tylko matki i ojcowie, ale także rodzice adopcyjni, zastępczy i prawni opiekunowie.

Nawet 1000 zł dofinansowania do ferii 2025. Ale trzeba spełnić dwa warunki Lekarka przecięła dziecięcy gryzak. To, co zobaczyła w środku, było odrażające

Nowelizacja ustawy

Dodatkowy urlop macierzyński wymaga złożenia wniosku, do którego należy dołączyć dokumentację ze szpitala, potwierdzająca konieczność hospitalizacji. Dodatkowy urlop macierzyński jest płatny i będzie wynosił 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jeśli nowela ustawy zostanie uchwalona przez sejm jeszcze w tym roku, nowe rozwiązania urlopowe dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych lub przebywających w szpitalu po narodzinach wejdą w życie na przełomie I i II kwartału 2025 r. 

Jak długo trwa dodatkowy urlop macierzyński

Jeśli dziecko urodzi się przed zakończeniem 28. tygodnia ciąży lub w momencie narodzin będzie ważyło mniej niż 1000 g, rodzicom lub opiekunom prawnym przysługuje uzupełniający tydzień urlopu za każdy tydzień spędzony przez dziecko w szpitalu, aż do 15. tygodnia po porodzie. Urlop ten może wynieść maksymalnie 15 tygodni. 


Jeśli dziecko urodzi się przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży lub będzie ważyło więcej niż 1000 g, rodzicom lub opiekunom prawnym przysługuje dodatkowy tydzień urlopu za każdy kolejny tydzień, który dziecko spędziło w szpitalu, do końca 8 tygodnia po porodzie. Urlop ten może wynieść maksymalnie 8 tygodni.


Jeśli dziecko urodziło po 37. tygodniu ciąży, ale będzie wymagało dodatkowej hospitalizacji, tj. od 5 do 28 dnia po narodzinach, rodzicom lub opiekunom prawnym przysługuje dodatkowy tydzień urlopu macierzyńskiego za każdy kolejny tydzień, jaki dziecko musi spędzić w szpitalu, począwszy od 5. dnia po narodzinach, do końca 8. tygodnia po porodzie. 


Dodatkowo, niepełny tydzień będzie zaokrąglany z korzyścią dla rodziców lub opiekunów prawnych, tj. w górę do pełnego tygodnia.
 

Zobacz także:

Rozległ się dzwonek w oknie życia w Siedlcach. Znaleziono dwudniowego chłopczyka

"Depresja dziecięca to cichy wróg". Wywiad z aktorką Agnieszką Sienkiewicz

GIS ostrzega. Zmutowany wirus wykryty w ściekach