Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > To dzieje się z oczami przy tętniaku. To rzadko zauważany objaw
Daria Siemion
Daria Siemion 27.11.2024 10:40

To dzieje się z oczami przy tętniaku. To rzadko zauważany objaw

Kobieta przygląda się w lustrze swoim oczom
Fot. Shutterstock / Prostockstudio

Tętniak mózgu przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Kiedy jednak pęka, konsekwencje bywają poważne – nagłe krwawienie zagraża życiu. Chociaż tętniak zwykle kojarzony jest z silnym bólem głowy, może dawać również mniej oczywiste symptomy. Jednym z nich są problemy ze wzrokiem.
 

Tętniak mózgu – ogromne zagrożenie dla zdrowia

Tętniak mózgu to patologiczne poszerzenie ściany tętnicy, które może przybierać formę małej bańki z krwią lub uwypuklenia. W wyniku tego uwypuklenia, naczynie staje się bardziej podatne na uszkodzenia, a z czasem może pęknąć, prowadząc do groźnego krwotoku, co może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń mózgu, a nawet śmierci.

Tętniaki mózgu występują zazwyczaj u osób w wieku 40-60 lat, nieco częściej u kobiet. Ich powstawanie może być wynikiem wielu czynników i chorób, w tym miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, urazów, infekcji oraz stanów zapalnych naczyń. Niezdrowy styl życia, w tym palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu czy używanie narkotyków, również przyczynia się do osłabienia naczyń krwionośnych i zwiększa ryzyko rozwoju tętniaka.

Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?

Wpływ tętniaka na oczy i widzenie

Choć objawy tętniaka mózgu zwykle są kojarzone z bólem głowy, to mogą również objąć narząd wzroku. Jednym z mniej znanych objawów tętniaka jest opadająca powieka, zwana ptozą. Jest to wynik nacisku tętniaka na nerw, który kontroluje mięśnie powiek. 
Innym symptomem, który może świadczyć o obecności tętniaka, jest jednostronne rozszerzenie źrenicy. Dodatkowo, tętniak może wywierać ucisk na żyłę środkową siatkówki, co może prowadzić do zakrzepów. 

Takie zmiany mogą wywołać nieprawidłowości w widzeniu, w tym zaburzenia ostrości i pojawianie się plam w polu widzenia. Często są to objawy związane z obrzękiem siatkówki, poszerzeniem i krętością żył oraz wybroczynami, które przypominają płomykowate lub okrągłe zmiany. Objawy te są trudne do zauważenia bez badania okulistycznego, dlatego warto zadbać o regularne badania wzroku.

Inne objawy tętniaka

Tętniak mózgu w początkowej fazie rozwoju zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów. Z tego powodu w większości przypadków zostaje wykryty przypadkowo. Zdarza się jednak, że pierwszym objawem tętniaka jest jego pęknięcie, co jest momentem krytycznym, ponieważ może doprowadzić do śmierci.


Objawy pęknięcia tętniaka:

  • nagły silny ból głowy,
  • zmiany w widzeniu: pogorszenie ostrości wzroku, podwójne widzenie,
  • zawroty głowy,
  • problemy z utrzymaniem równowagi,
  • zaburzenia świadomości,
  • utrata przytomności,
  • nudności i wymioty.

Jeśli zauważysz u siebie lub u innej osoby objawy pęknięcia tętniaka, natychmiast wezwij karetkę!

Zobacz też:

Po tym poznasz tętniaka aorty brzusznej. Objaw może być mylący

W ciągu roku na raka płuc zmarło prawie 2 mln ludzi. To proste badanie może uratować życie

„Syndrom Alicji w Krainie Czarów” nie ma nic wspólnego z bajką. Chorzy skarżą się na uciążliwe objawy