Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Najnowsze Wiadomości > "Trójkąt śmierci" na twarzy ma każdy. Wyciskamy tam pryszcze, nie wiedząc, że skutki mogą być opłakane
Izabela Nestioruk-Narojek
Izabela Nestioruk-Narojek 03.12.2024 07:00

"Trójkąt śmierci" na twarzy ma każdy. Wyciskamy tam pryszcze, nie wiedząc, że skutki mogą być opłakane

"Trójkąt śmierci" na twarzy ma każdy. Wyciskamy tam pryszcze, nie wiedząc, że skutki mogą być opłakane
fot.shutterstock/Kyrylo Ryzhov

Ten obszar na twarzy nazywany jest „trójkątem śmierci”. Dermatolodzy alarmują, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy, które się tam znajdują. Skutki mogą być poważniejsze, niż mogłoby się nam wydawać.

Zmiany skórne, takie jak krosty i pryszcze, nie są wyłącznie problemem nastolatków. Pojawiają się również na twarzach i pozostałych częściach ciała dorosłych. Choć nie powinniśmy ich wyciskać, zazwyczaj to robimy. Jeśli jednak wyciśniemy pryszcza w obszarze nazywanym „trójkątem śmierci”, możemy ponieść przykre konsekwencje. 

„Trójkąt śmierci” na twarzy – gdzie się znajduje?

„Trójkąt śmierci” to część twarzy biegnąca od czubka nosa między brwiami i kończąca się w kącikach ust wokół górnej wargi. Pod żadnym pozorem nie należy wyciskać pryszczy i innych wykwitów skórnych, które się tam znajdują. Dermatolodzy zwracają uwagę, jak bardzo jest to niebezpieczne. Chodzi bowiem o to, że obszar ten jest zlokalizowany w pobliżu naczyń krwionośnych, które mają bezpośrednie połączenie z obszarami czaszki, gdzie infekcje mogą szybko się rozprzestrzeniać i stać się poważniejsze, niż nam się wydaje.

Raka przełyku łatwo pomylić z inną chorobą. Objawy występują dość późno Dlaczego kobiety robią selfie od góry, a mężczyźni od dołu? Oto cała prawda

Dermatolodzy biją na alarm, by nie wyciskać takich pryszczy

Joshua Zeichner, lekarz medycyny i profesor dermatologii z Nowym Jorku w rozmowie z portalem Health wyjaśnił, że bardzo ważne jest, aby dbać o higienę  i pielęgnację tego obszaru twarzy. Skubanie, drapanie i próba wyciśnięcia pryszczy tam zlokalizowanych może umożliwić przedostanie się bakterii i spowodować infekcję.  

- Każda infekcja w tym obszarze wiąże się z nieco większym ryzykiem. Gdy na skutek wyciśnięcia pryszcza rozwinie się infekcja, najgorszym scenariuszem jest rozprzestrzenienie się jej ze skóry przez zatokę. Zatoka jamista to nazwa dużej żyły, która odprowadza krew do mózgu, tworząc połączenie między światem zewnętrznym a wnętrzem - wyjaśnia lekarz.

Jakie pryszcze można wyciskać?

Pryszcze zlokalizowane poza „trójkątem śmierci” również nie powinny być przez nas wyciskane. Do bezpiecznego wyciskania nadaje się jedynie pryszcz, który ma jasnożółty ropny czubek widoczny na powierzchni skóry. Należy pamiętać, by przed i po wyciskaniu pryszcza dokładnie umyć dłonie, a najlepiej zdezynfekować je środkiem odkażającym. Nie wolno wyciskać pryszczy paznokciami, gdyż łatwiej o uszkodzenie naskórka i infekcję. Należy robić to opuszkami palców. 

Zobacz też:

Tak choruje trzustka. Pierwsze objawy widać na twarzy

Znak ostrzegawczy. Pojawia się, gdy jelita są zapchane złogami

Wykrzywiają palce, bolą. Skąd się biorą i czym są guzki Heberdena?