Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń

Ciąża

znieczulenie do porodu
04.08.2023 08:50 Kobiety w Polsce nadal muszą rodzić w bólach. Ponad połowa szpitali nie stosuje znieczulenia

Jest XXI wiek, a kobiety w Polsce nadal w wielu szpitalach muszą rodzić bez znieczulenia. Placówki, w których poród znieczula się na życzenie, należą do mniejszości – tak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia. Co to oznacza dla rodzących, łatwo sobie wyobrazić, gdy wiemy, jak bardzo może boleć poród. Gdzie kobiety mogą liczyć na ulgę w cierpieniu podczas porodu, a gdzie nie? Dlaczego tak się dzieje? I jak trafić do dobrego szpitala?– Przy pierwszym porodzie anestezjolog mi powiedział, że jak się nie uspokoję, to mi żadnego znieczulenia nie da i mam się męczyć, więc spięłam się mocno, żeby przestać krzyczeć z bólu oraz uspokoić oddech i nastawiłam plecy - wspomina swój poród Aneta, która rodziła w warszawskim szpitalu. – Najpierw jednak znieczulenie rozlało mi się tylko po jednej stronie, ale już odjęcie połowy tego bólu to był raj. Aneta miała szczęście, bo znieczulenie dostała. Choć trudno nazwać to znieczuleniem na życzenie. To raczej klasyka gatunku, czyli brak godnego, pełnego empatii potraktowania rodzącej w trudnej dla niej chwili, jaką jest poród.Drugi poród Anety. Okres okołoświąteczny. – Lekarzom oczywiście nie chciało się wstawać na blok, okrojony skład położniczy, dostałam ostatnią butlę z gazem z oddziału i przyszła do mnie anestezjolożka. Trafiłam na salę poporodową z kobietą, do której nie zdążyła i złorzeczyła na cały szpital.

Kobieta w ciąży
26.09.2022 10:37 Suplementy w ciąży – tak czy nie? Najważniejsze witaminy i minerały w diecie przyszłej mamy

Jeszcze zanim zaczniemy starać się o dziecko, dobrze suplementować kwas foliowy i witaminę D3. Kiedy już zobaczymy na teście ciążowym dwie kreski, warto dołączyć do swojej diety także pierwiastki takie jak jod czy żelazo oraz kwas DHA”. Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Zazwyczaj wiążemy z nim raczej pozytywne skojarzenia. Cieszymy się pierwszym zdjęciem USG, pierwszym usłyszanym biciem serduszka czy pierwszymi wyczuwalnymi ruchami. Aby jednak ciąża przebiegała prawidłowo i bez komplikacji, a dziecko rozwijało się jak najlepiej, warto pomyśleć o właściwej suplementacji. Wiola Lis, specjalistka produktowa w ekologicznym centrum Arkana Smaku, zaznacza: „W związku z tym, że organizm w tym czasie wykazuje większe zapotrzebowanie na witaminy, minerały i składniki odżywcze, warto rozsądnie komponować posiłki i dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Nie zawsze jednak sama dieta wystarczy.

kobieta w ciąży
04.02.2022 01:00 Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Ciąża dla wielu kobiet wiąże się z dokuczliwymi dolegliwościami. Zmęczenie, senność i mdłości to tylko niektóre z objawów, jakie mogą świadczyć o tym, że doszło do zapłodnienia. Jakie jeszcze symptomy mogą być odczuwalne przez kobiety, które zaszły w ciążę?Każda ciąża przebiega inaczej. Niektóre kobiety znoszą ją bardzo ciężko, a inne przez wiele miesięcy nie wiedzą, że noszą pod sercem nowego człowieka. Istnieje jednak wiele objawów, które mogą świadczyć o tym, że kobieta spodziewa się dziecka.

Noworodki
07.01.2022 01:00 Niesamowite rodzeństwo. Są bliźniakami, ale mają różne daty urodzenia

Fatima Madrigal ze Stanów Zjednoczonych sprowadziła na świat bliźniaki o dwóch różnych datach urodzenia. Nawet lekarzom wydawało się to nieprawdopodobne. Personel kliniki, w której rodziła kobieta, przyznał, że to wyjątkowy moment w ich karierze.Syn Madrigal urodził się w 2021, a córka w 2022. Mimo to maluchy dzieli tylko 15 minut różnicy. Wszystko ze względu na fakt, że kobieta zaczęła rodzić w noc sylwestrową.

Ciężarna
18.12.2021 01:00 Pracodawca zwolnił ciężarną. Teraz zapłaci ponad 50 tys. zł odszkodowania

36-letnia Joanna Kuśmierek na własnej skórze przekonała się o bolesnej dyskryminacji ciężarnych. Pomimo zwolnienia lekarskiego, pracodawca wyrzucił ją z pracy. Stwierdził, że nie będzie płacić jej za czas, w którym nie pracuje. Sprawa trafiła do sądu. Aby uniknąć wypłaty, pracodawca miał wysłać kobietę na urlop. Po czasie jednak poinformował ją o zwolnieniu z pracy. Kuśmierek postanowiła zawalczyć o sprawiedliwość. Pozwała pracodawcę i w efekcie otrzymała ponad 50 000 zł odszkodowania.

Test ciążowy
06.12.2021 01:00 Kobieta dowiedziała sie o ciąży w 8. miesiącu. Nikt się tego nie spodziewał

18-letnia Saffron Heffer z Essex dowiedział się, że jest w ciąży gdy była już w... 8. miesiącu. Nic nie wskazywało na to, ze dziewczyna spodziewa się dziecka. Do wykonania testu ciążowego zachęciła ją mama.Matka Saffron zaproponowała wykonanie testu ciążowy, gdy zobaczyła na brzuchu nastolatki ciemniejącą linię. Jest to jeden z charakterystycznych objawów ciąży. Intuicja jej nie myliła. Okazało się, że córka jest już w 8. miesiącu!

serce
27.10.2021 02:00 W święta częściej zachodzimy w ciążę? Eksperci odpowiedzieli

Badania pokazują, że najwięcej dzieci rodzi się we wrześniu, a to oznacza, że najczęściej zachodzimy w ciążę w grudniu. Co powoduje, że w świątecznym okresie mamy większą ochotę na czułości?Według badań przeprowadzonych w USA przez FiveThirtyEight wynika, że najbardziej popularne dni urodzin to 9 i 19 września. Szacunkowe dni poczęcia wypadają w tych przypadkach na 17 grudnia i 27 grudnia. Najwięcej kobiet zachodzi w ciążę w święta. W Polsce także ten trend jest widoczny. Według statystyk GUS, w 2019 roku najwięcej dzieci, bo aż 1447, urodziło się 13 września.

Brzuch ciążowy
06.10.2021 02:00 Genialne sposoby na mdłości w ciąży

Poranne mdłości dokuczają niejednej ciężarnej. Ta męcząco przypadłości nie daje im spokoju i utrudnia normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją na jej zwalczenie pewne metody!Każda ciężarna, której dokuczają poranne mdłości, szuka magicznego sposobu, na ich zwalczenie. Wydawałoby się, że on nie istnieje. Są jednak pewne triki, które mogą pomóc.

grzebień porodowy
05.10.2021 02:00 Zabrała grzebień na porodówkę. Jak może się tam przydać?

Skuteczność tej metody potwierdziło już wiele młodych mam, które zabrały grzebień na porodówkę. Okazuje się, że zwykły grzebień może odegrać ważną rolę podczas porodu. Do czego się go wykorzystuje i w jaki sposób?Kobiety, które wybierają się na porodówkę, często poszukują informacji o naturalnych metodach łagodzenia bólu podczas porodu. Okazuje się, że obok takich urządzeń jak TENS, czy gaz rozweselający, sprawdzić może się również zwykły grzebień. Użycie go w czasie narodzin dziecka to sprytny sposób na znieczulenie się podczas porodu naturalnego. Jak się go używa?

Brzuch ciążowy
28.09.2021 02:00 Paracetamol a ciąża. Najnowsze ustalenia naukowców mogą niepokoić

Do tej pory uważano, że paracetamol w ciąży jest bezpieczny. Jednak według najnowszych badań, u dzieci, których matki przyjmowały paracetamol w ciąży, zaobserwowano określone zmiany. Eksperci podejrzewają, że może on być szkodliwy dla zdrowia płodu. Badania z ostatnich 25 lat wskazały związek między przyjmowaniem paracetamolu w czasie ciąży a ryzykiem wystąpienia ADHD. Zauważono również możliwość występowania wad rozwojowych.

Ciąża
27.08.2021 02:00 ''Nie dopytujcie, nie wywierajcie presji''. Dlaczego nie pytać kobiet o ciążę?

Ciąża potrafi być jednym z tych najtrudniejszych tematów. Niestety, ale wciąż na kobietach spoczywa ogromna presja posiadania dziecka. Ciągłe pytania o planowanie rodziny mogą być szczególnie bolesne dla osoby, która przeżyła traumę -straciła dziecko. Swoją historię na łamach portalu WP Kobieta opisała pani Agnieszka Murczak. Ciąża to stan, w którym wszystko się zmienia i na ogół kojarzony jest z wielkim wzruszeniem, szczęściem i oczekiwaniem. Niestety zdarzają się historie bolesne, które pokazują, że nie wszystko w życiu każdego z nas wydarza się według wymarzonego schematu.

Ciąża: plamienia
31.03.2021 02:00 Co oznaczają plamienia w czasie ciąży?

Plemienia w czasie ciąży przez niektóre kobiety mogą być mylone z miesiączkami, jednak różnią się od nich w kilku aspektach. Po pierwsze plamieniem zazwyczaj nazywamy sytuację, kiedy wydzielina z pochwy jest zabarwiona przez krew. Z tego też względu plamienia są o wiele mniej obfite niż standardowa miesiączka. Mogą też się pojawić bardziej obfite krwawienia, ale wciąż nie muszą one oznaczać najgorszego z możliwych scenariuszów.Ich pojawienie się, może mieć miejsce już na samym początku ciąży i w takiej sytuacji wynika często z zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. W czasie tego procesu zarodek niejako wżera się w ścianę narządu, przez co może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośny, co prowadzi do niewielkiego krwawienia.

Ciąża objawy
29.03.2021 02:00 Pierwsze symptomy ciąży. Jakie sygnały wysyła nam nasze ciało?

Często jako pierwszy symptom ciąży podawany jest brak miesiączki, jednak u niektórych pań może się pojawić inny sygnał zwiastujący, że doszło do zapłodnienia. Chodzi mianowicie o zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy. Sam proces zagnieżdżenia się zarodka może być odczuwany przez przyszłą mamę w formie bólu. Co więcej, może też się pojawić niewielkie krwawienie przypominające skąpą miesiączkę. Krew pojawia się w momencie, kiedy zarodek uszkodzi jakieś naczynie krwionośne.Mimo to większość symptomów wczesnej fazy ciąży wynika ze zmian hormonalnych, do których zachodzi w momencie zajścia w ciążę. Jednak co warto zaznaczyć, każda kobieta może je odbierać trochę inaczej. Oznacza to, że u niektórych pań dane symptomy w ogóle się nie pojawią.Są znane przypadki, kiedy przyszła mama dowiadywała się, że jest w ciąży dopiero w czasie porodu. Dlatego też warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, ale jeżeli część objawów się nie pojawi, to nie ma też co się martwić.

Włosy: wypadanie ciąża
12.03.2021 01:00 Wypadanie włosów w czasie ciąży. Przyczyny i zapobieganie

Włosy są dla wielu pań niezwykle ważnym elementem ich wyglądu. Dlatego też zaobserwowanie ich wypadania w czasie ciąży lub zaraz po porodzie może stanowić powód silnego niepokoju. Dlatego też już na wstępie uspokajamy, że najczęściej jest to stan tymczasowy, który nie powinien trwać dłużej niż pół roku. Dodatkowo na miejscu utraconych włosów powinny pojawić się nowe.Najczęściej kobiety w ciąży mają problemy z wypadaniem włosów w pierwszym trymestrze ciąży. Wynika to ze zmian hormonalnych, które w tym czasie są silnym obciążeniem dla organizmu. Z tego też względu, nawet jeżeli kobieta miała wcześniej zdrowe i silne włosy, to na czas ciąży mogą stać się o wiele bardziej delikatne.

Baby blues: objawy i środki zaradcze
25.02.2021 01:00 Baby blues, czyli smutek poporodowy - jak sobie z nim radzić?

Wiele młodych mam zmaga się z obniżonym nastrojem po porodzie. Sytuacja zdarza się tak często, że naukowcy postanowili przyjrzeć się jej bliżej. Niedługo później powstało określenie “baby blues”, które odnosi się do syndromu smutku poporodowego.

Ciaża a okre
11.02.2021 01:00 Czy w czasie okresu można zajść w ciążę? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Na temat ciąży krąży wiele mitów i błędnych przekonań, które wiele ludzi uznaje za prawdziwe. Jednym z nich jest to głoszące, że w czasie trwania okresu, kobieta nie może zajść w ciążę.Wynika ono z przekonania, że okres zawsze ma miejsce w trakcie tak samych dni niepłodnych. Dodatkowo w wielu miejscach, można znaleźć diagramy, które zdają się to potwierdzać. Niestety nic bardziej mylnego.

Ciąża: zachcianki
11.02.2021 01:00 Nietypowe zachcianki w czasie ciąży. Nie wszystkie dotyczą diety przyszłej mamy

Na skutek zmian hormonalnych, które pojawiają się w trakcie ciąży, zachowanie, jak i upodobania przyszłych mam mogą ulegać zmianom. Niekiedy dochodzi do sytuacji, kiedy u kobiety pojawia się silna chęć zjedzenia jakiegoś produktu, nawet jeżeli przed ciążą za nim nie przepadała.Często jest to sygnał wysyłany przez organizm, który w ten sposób pokazuje, że mogło dojść do niedoborów niektórych potrzebnych składników. Jednak są też sytuacje, w których ciężarna odczuwa przyjemność z dotykania niektórych przedmiotów lub ich wąchania.

Ciąża: zabiegi kosmetyczne
07.02.2021 01:00 Zabiegi kosmetyczne w trakcie ciąży. Nie ze wszystkich można skorzystać

Myśląc o wyjściu do kosmetyczki w czasie ciąży, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich zabiegów. Dobrze jest wcześniej sprawdzić, czy zabieg, któremu chcemy się poddać, na pewno jest bezpieczny dla nas, jak i dla dziecka.Niestety większość popularnych zabiegów kosmetycznych nie jest zalecana w czasie trwania ciąży. Co więcej, nawet te podawane jako bezpieczne, są obaczone niekiedy pewnymi obostrzeniami, których powinniśmy przestrzegać.

ciąża: przeziębienie
05.02.2021 01:00 Jesteś w ciąży i dopadło Cię przeziębienie? Pamiętaj o kilku, arcyważnych rzeczach

Ciąża jest okresem w życiu kobiety, w którym powinna dbać o siebie w szczególny sposób. To, co jest dobre dla niej samej, niekoniecznie służy dziecku. W przypadku przeziębienia należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo dziecku oraz pomogą pozbyć się problemu. undefinedCiąża a przeziębienie. O czym warto wiedzieć?Kiedy podczas ciąży kobiety mają problemy z kaszlem, katarem, czy bólem gardła, często wpadają w panikę. Martwią się przede wszystkim o to, czy choroba nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka w ich brzuchu. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że choroba podczas ciąży wcale nie musi zagrażać maluszkowi, a samo ryzyko możemy dodatkowo zminimalizować, postępując we właściwy sposób.Walka z przeziębieniem w ciąży różni się od tej poza jej okresem. Bardzo ważne jest uzmysłowienie sobie, iż środki farmakologiczne, które są całkowicie bezpieczne dla dorosłych, niekoniecznie będą takie dla dzieci. Przed udaniem się do apteki kobieta w ciąży koniecznie powinna skonsultować się z lekarzem. Największe ryzyko negatywnego wpływu leków na rozwój płodu występuje w 1 trymestrze ciąży. Wtedy bowiem kształtują się najważniejsze narządy wewnętrzne małego człowieka. Jeżeli zatem ciężarna zmaga się z lekkim przeziębieniem, dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne środki.W przypadku suchego kaszlu, można zastosować roztwór z siemienia lnianego. Aby go przygotować wystarczy zalać jedną łyżeczkę produktu szklanką wody i gotować przez 10 minut. W walce z mokrym kaszlem może nam pomóc syrop z czosnku, który uznaje się za naturalny antybiotyk.Inną sprawą jest gorączka w ciąży. W jej przypadku należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Ciężarna posiada naturalną skłonność do posiadania podwyższonej temperatury ciała. W jej przypadku temperaturę do 37,5 stopnia uznajemy za normalną. O gorączce mówimy dopiero od 38,5 stopnia. Jeżeli wystąpi, konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem. Eksperci wskazują na niektóre środki farmakologiczne, które są odradzane dla kobiet w ciąży. Możemy zaliczyć do nich niektóre antybiotyki, preparaty na przeziębienie i kaszel zawierające pseudoefedrynę ( I trymestr ciąży), preparaty na katar obkurczające śluzówkę nosa ( I trymestr ciąży), leki na kaszel z kodeiną, Ibuprofen, leki przeciwbólowe z metamizolem oraz aspirynę. Bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie ulotek środków, po które sięgamy.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Okrzyknięto go największym noworodkiem świata. Aż ciężko uwierzyć, ile ważyłDieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?Jak zachęcić dziecko do nauki? Psycholog podpowiadaŹródło: parenting.pl

dieta: w ciąży
04.02.2021 01:00 Dieta w ciąży. Co jeść, aby wspomóc rozwój dziecka?

Dieta przyszłej mamy jest niezwykle ważna dla dziecka, które rozwija się w jej brzuchu. Dbając o swój jadłospis, możemy zrobić dla niego bardzo wiele dobrego. Doradzamy, na co zwrócić uwagę przy komponowaniu menu.undefinedDieta przyszłej mamy. Nie powinno w niej zabraknąć kilku kluczowych elementówundefinedKobieta w trakcie ciąży powinna dbać o swoją dietę w szczególny sposób. Nie zawsze bowiem, to co jest wystarczające dla niej samej, pokrywa się z potrzebami dziecka. Specjaliści zalecają, aby dieta przyszłych mam była uzupełniona o kilka podstawowych elementów.Pierwszym z nich jest kwas foliowy. Niedobór tego składnika może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Kluczowy jest szczególnie na pierwszych etapach ciąży. Przez pierwsze 12 tygodni zalecane jest przyjmowanie 0,4 mg kwasu foliowego na dobę.Bardzo ważny dla rozwoju dziecka jest też jod. Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie 150-200 μg na dobę. Nie bez znaczenia są też kwasy DHA. Zalecane jest przyjmowanie od 400 do 600mg na dzień. Kobiety w ciąży powinny układać swój jadłospis w sposób zróżnicowany i zrównoważony. Najlepiej oprzeć go o produkty zbożowe, warzywa, owoce, mięso, jaja i tłuszcze roślinne. Bardzo ważne, aby produkty pochodziły ze sprawdzonych źródeł. Do prawidłowego rozwoju kości dziecka niezbędny jest wapń. Najlepszym jego źródłem jest nabiał. Kobiety w ciąży powinny zatem sięgać po produkty mleczne.Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że w ciąży absolutnie nie powinno się spożywać alkoholu oraz palić papierosów. Alkohol negatywnie wpływa na rozwój płodu i może przyczyniać się do powstania poważnych wad, z którymi nasze dziecko będzie musiało zmagać się całe życie. Palenie również może prowadzić do powstania poważnych wad rozwojowych oraz znacznie zwiększa ryzyko poronienia. Oprócz alkoholu i papierosów kobiety w ciąży nie powinny również jeść surowego mięsa i surowych jaj. Niektórzy dietetycy odradzają także spożywanie serów pleśniowych.Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:Powrót dzieci do szkół. Minister Zdrowia przekazał bardzo ważne informacjeMama podczas brania prysznica usłyszała rozpaczliwe szczekanie psa. Gdy dotarła do pokoju dziecka, wryło ją w ziemięNie dawaj ich swoim dzieciom. Produkty reklamowane są jako zdrowe, rzeczywistość jest zupełnie innaŹródło: parenting.pl

Ciąża
28.01.2021 01:00 Paracetamol w trakcie ciąży. Czy jest bezpieczny?

Paracetamol obok ibuprofenu jest jednym z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych. Często można go kupić nawet na stacji benzynowej czy w zwykłym osiedlowym sklepie spożywczym.Jednak to, że jest tak łatwo dostępny, nie znaczy wcale, że jest obojętny dla naszego organizmu. Choć w normalnych okolicznościach raczej nie mamy oporów przed braniem tego typu leków, gdy nie czujemy się najlepiej, to w przypadku kobiet w ciąży wygląda to zupełnie inaczej.

Poród: metoda na zmniejszenie bólu
21.01.2021 01:00 Metoda mogąca zmniejszyć ból porodowy bez podawania leków. Coraz więcej par decyduje się na jej stosowanie

Dla niektórych kobiet poród staje się prawdziwą traumą, przez co po urodzeniu pierwszego dziecka nie decydują się na kolejne. Najczęściej jako czynnik prowadzący do takiej traumy podaje się ból, chociaż relacje wielu matek pokazują, że na polskich porodówkach wciąż mają miejsce sytuacje, które są po prostu karygodne.W momencie największego bólu z pomocą może przyjść podanie odpowiednich leków. Niestety nie zawsze można je podać, a w innych przypadkach podanie znieczulenia tłumi również naturalnie występujące podczas porodu skurcze, przez co kobieta może zwyczajnie nie czuć, kiedy powinna przeć.W takich sytuacjach niezwykle pomocna może się okazać metoda opracowana przez amerykańskiego lekarza, która co prawda znana jest od dziesięcioleci, ale dopiero teraz zaczyna znacząco zyskiwać na popularności. Chodzi dokładniej o metodę Bradleya.

Stres w czasie ciąży
21.01.2021 01:00 Wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka. Może prowadzić do zmian w mózgu

Raczej nikomu nie trzeba tłumaczyć, że nadmierny stres ma negatywny wpływ na nasz organizm. Szczególnie kobietom w ciąży mówi się, że powinny jak najmniej się denerwować i unikać jakiegokolwiek stresu. Często jednak nie mówi się, jaki dokładnie może mieć on wpływ zarówno na zdrowie matki, jak i rozwój jej dziecka.Naukowcy pod kierownictwem Uniwersytetu w Edynburgu postanowili zbadać, czy stres w czasie ciąży może mieć wpływ na rozwój dziecka. Swoimi wynikami podzielili się w czasopiśmie eLife. Samo badanie sfinansowała światowa organizacja charytatywna dla dzieci Ichworld.

Ból głowy w trakcie ciąży
21.01.2021 01:00 Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?

Chcąc sobie poradzić z bólem głowy, najczęściej sięgamy po szerokodostępne na rynku leki przeciwbólowe, które bez problemu można kupić bez recepty. Niestety w czasie ciąży trzeba bardzo uważać na to, jakie leki przyjmujemy, ponieważ niektóre mogą zaszkodzić dziecku. Na szczęście są inne sposoby na radzenie sobie z uporczywym bólem, a także zapobieganie mu.

dieta po urodzeniu dziecka
29.10.2020 01:00 Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Poród jest ciężkim wyzwaniem dla organizmu. Jeżeli chcesz szybko odzyskać energię, musisz pamiętać o zdrowym odżywianiu się. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich składników odżywczych w zbilansowanej diecie.