Ból głowy potrafi być prawdziwym utrapieniem. Jak łagodzić ból w trakcie ciąży?
Chcąc sobie poradzić z bólem głowy, najczęściej sięgamy po szerokodostępne na rynku leki przeciwbólowe, które bez problemu można kupić bez recepty. Niestety w czasie ciąży trzeba bardzo uważać na to, jakie leki przyjmujemy, ponieważ niektóre mogą zaszkodzić dziecku. Na szczęście są inne sposoby na radzenie sobie z uporczywym bólem, a także zapobieganie mu.
Przyczyny bólu głowy
W okresie ciąży bóle głowy pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze. Wywołane jest to w dużej mierze przez zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Podwyższony poziom estrogenów i progesteronu powoduje zatrzymanie wody w tkankach, co prowadzi do powstawania obrzęków.
Najczęściej ciężarne skarżą się na obrzęki w obrębie nóg, jednak woda może się odkładać również w innych tkankach. Dotyczy to również mózgu. Wzrost ciśnienia wewnątrz czaszki objawia się właśnie w postaci bólów głowy. Na szczęście są to na tyle małe zmiany, że nie stanowią najczęściej zagrożenia zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla dziecka.
Profilaktyka bólów głowy w ciąży
Chcąc zmniejszyć ryzyko pojawienia się bólów głowy w trakcie ciąży, należy zadbać o kilka ważnych aspektów naszego życia. Po pierwsze przyszłe mamy powinny unikać stresu i nieco zwolnić swoje normalne tempo życia. Warto też zadbać o odpowiednią ilość snu. Dodatkowo ważne, aby zadbać o wygodę w czasie odpoczynku, a zwłaszcza o prawidłowe ułożenie naszego kręgosłupa, ponieważ to właśnie tutaj bóle głowy mają najczęściej swoje źródło.
Oczywiście nie można też zapominać o regularnych posiłkach i przyjmowaniu odpowiedniej ilości przyjmowanych płynów. Dobrym pomysłem będzie też unikanie napojów, które ułatwiają odwodnienie takie jak kawa czy herbata. Nie można też zapominać, że niedobór magnezu również stanowi jedną z przyczyn nawracających bólów głowy.
Leki przeciwbólowe w czasie ciąży
Już na wstępie warto wspomnieć, że prowadzenie farmakoterapii przeciwbólowej w czasie ciąży powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. Wszystko dlatego, że zażycie nieodpowiednich środków lub ich zbyt duża ilość może zaszkodzić dziecku. Nawet powszechnie stosowany paracetamol, który uznawany jest za lek bezpieczny, nie jest zalecany w ciąży bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym lub pierwszego kontaktu.
Co ciekawe migreny u ciężarnych występują znacznie rzadziej, nawet jeżeli wcześniej przyszła mama się z nimi borykała. Specjaliście nie wiedzą dokładnie, co jest tego przyczyną. Jednak nie wolno zapominać, że jeżeli bólowi głowy towarzyszą objawy takie jak zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia widzenia lub obrzęk twarzy, to należy skontaktować się bezzwłocznie z lekarzem.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Dziewczynka została uzdrowiona komórkami macierzystymi od siostry
Która rodzina odnosi większe sukcesy? Mało kto umie wskazać poprawną odpowiedź
Jaki kształt twarzy ma twoje dziecko? Zwróć uwagę na ważny szczegół
Źródło: Parenting.pl