Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń

Uczeń

Psycholog szkolny
14.11.2024 10:45 Do kogo po pomoc, gdy w szkole nie ma psychologa? Są problemy z obowiązkiem ustawowym

W Polsce każdy uczeń, zarówno uczący się w szkole publicznej, jak i niepublicznej, ma prawo do uzyskania pomocy i wsparcia od psychologa, jeżeli ma jakieś trudności w sprostaniu wymaganiom edukacyjnym.    Z kolei dyrektorzy szkół mają obowiązek zatrudnić psychologa. Jednak, jeżeli szukają i nie mogą znaleźć, nie ma żadnych kar.  A braki kadrowe, zwłaszcza w placówkach państwowych, są i to znaczące. Trochę z powodu niezbyt wysokich pensji psychologów szkolnych, a trochę dlatego, że ścieżka kariery w szkołach jest długa i trudna. Dochodzi do takich sytuacji, że wsparcia psychologicznego udzielą dzieciom w szkołach inni nauczyciele, np. katecheci.

dzieci w szkole, 800 plus, MEN
13.11.2024 11:18 Weryfikacja 800 plus. Rząd ma dostęp do nowych informacji

Według najnowszych danych obowiązek szkolny, jako jedno z kryteriów pobierania 800 plus, spowodował, że do w polskich szkołach uczy się o 33 tys. więcej dzieci ukraińskich.  Wiceszefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Joanna Mucha potwierdziła również, że samo świadczenie 800 plus pobiera o 20 tys. dzieci mniej. Od 2022 r. liczba uczniów ukraińskich w polskim systemie oświaty wciąż się zmienia. 

dziecko na drodze, odblaski, wypadki
17.10.2024 13:25 Test policji: Na zdjęciu znajduje się dziecko. Widzisz je? Mało kto dostrzega, co robi

Jak ważny jest kolor ubrania twojego dziecka, kiedy chodzi o jego bezpieczeństwo na drodze? Policyjny eksperyment z Poznania pokazuje, jak niewielka zmiana, taka jak odblaskowa kamizelka, może zrobić ogromną różnicę. Dziecięcy wybór ubrań może mieć o wiele większy wpływ na bezpieczeństwo, niż wielu rodziców sobie wyobraża. Gdy maluch ma na sobie ciemne kolory - jest na straconej pozycji. Policjant pokazał, na czym polega siła odblasków.  

Promowanie aktywności prozdrowotnych w szkołach - już od przyszłego roku szkolnego
14.10.2024 07:18 To już przesądzone. Będzie nowy przedmiot w szkołach

Przyszły rok szkolny przyniesie kolejne zmiany. Od września 2025 roku do szkół wejdzie „edukacja zdrowotna”, nowy przedmiot będący odpowiedzią na coraz słabszą kondycję fizyczną dzieci i młodzieży.Podstawowy cel nowego przedmiotu to poprawa kondycji fizycznej uczniów, w perspektywie ma on się przełożyć na większą świadomość zachowań prozdrowotnych i wpływu aktywności fizycznej na zdrowy styl życia.

Kiedy rodzic krąży wokół dziecka jak helikopter i wyręcza w zadaniach, pozbawia je umiejętności przeżywania porażek i radzenia sobie z emocjami w przyszłości
13.10.2024 09:41 Nie odstępujesz swojego dziecka na krok? Sprawdź, czy jesteś helikopterowym rodzicem

Termin helikopterowe rodzicielstwo wprowadził w 1969 roku Haim Ginott, określając nim nadopiekuńczych rodziców, którzy usuwają ze świata dziecka wszelkie problemy i trudności. Dziś o helikopterowych rodzicach mówi się jeszcze dosadniej: „rodzice buldożery”, „rodzice kosiarki”.Czy nie przypomina to dzisiejszego modelu wychowania? Kiedy rodzic myśli, że zrobi coś lepiej od dziecka, oszczędzając mu niepotrzebnego stresu i wysiłku, aby nie musiało się męczyć – wychowuje młodego człowieka, który nie będzie przystosowany do prawdziwego życia.

Oprócz dobrze znanej Karty Dużej Rodziny, istnieje wiele innych programów oferujących wsparcie finansowe dla rodzin wielodzietnych
11.10.2024 15:33 7 świadczeń i ulg dla rodzin wielodzietnych – co warto wiedzieć?

Rodziny wielodzietne w Polsce mogą liczyć na różnorodne formy wsparcia, począwszy od zasiłków, przez stypendia aż po ulgi podatkowe i programy samorządowe. Oprócz dobrze znanej Karty Dużej Rodziny, istnieje wiele innych programów oferujących wsparcie finansowe. Warto zapoznać się z najważniejszymi z nich, aby maksymalnie skorzystać z dostępnych świadczeń. 

Niemal wszystkie przypadki raka szyjki macicy są wywoływane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV
02.10.2024 11:54 Szczepienia przeciwko HPV ruszyły w szkołach. Pediatra komentuje

Powszechny program szczepień przeciwko HPV, który tej jesieni jest realizowany, obejmuje dzieci w wieku od 9. do 14. roku życia. Szczepienia można wykonywać poradniach zdrowia rodzinnego oraz szkołach podstawowych. O korzyściach wynikających z przyjęcia szczepionki nie tylko przez dziewczynki, ale również chłopców, opowiada pediatra Monika Działowska.  

Psycholog szkolny
05.02.2024 10:44 Chętnie pomogą, ale za odpowiednie pieniądze. Psychologowie nie chcą pracować w szkołach za grosze

Jest jeden psycholog szkolny na 785 dzieci. Mało? Dobrze, że w ogóle jest, ale to dotyczy tylko większych miast. W wielu polskich gminach w szkołach w ogóle nie ma psychologów. A dzieci z problemami – przybywa. O ich dramatycznej sytuacji wciąż przypomina Dominik Kuc z fundacji GrowSpace.Dzieciństwo i młodość nie zawsze usłane są różami. Wielu młodych ludzi ma problemy i to poważne. Dzieci cierpią, ale mało jest osób, które mogłyby im pomóc. Wychowawcy szkolni często nie są do tego przygotowani, a prywatna konsultacja u psychologa jest kosztowna.

szkoła w Pępowie
31.01.2024 11:04 Wybrano Statutowy Absurd Roku. Aż trudno uwierzyć, co wymyśliła dyrekcja szkoły

Status szkoły to rodzaj regulaminu. Określa prawa i obowiązki, mówi, czego nie wolno i opisuje misję szkoły. Zdarza się jednak, że zapisy wprowadzane do statusów są absurdalne albo wręcz niezgodne z prawem.Właśnie takie przepisy są brane pod lupę w plebiscycie na Statutowy Absurd Roku. W 2023 tę niechlubną nagrodę otrzymała zasada, wedle której uczniowie nie mogą przebywać poza domem po godzinie 22:00 bez opieki rodziców. Czy to naprawdę takie niedorzeczne?

Szkolne plecaki są zbyt ciężkie
26.09.2023 11:04 Zważyłyśmy plecaki naszych dzieci. Nie mogłyśmy uwierzyć, ile dźwigają na barkach

Plecak mojego syna bywa czasem tak ciężki, że mam ochotę zakazać mu zabierania podręczników do szkoły. A przecież zalecenia w tej kwestii są jasne – waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 procent masy ciała dziecka. Przekracza i to z górką!Efekt? Skrzywiony kręgosłup i lata rehabilitacji. Tak właśnie „urządzone” są przez system dzieci w tym kraju. Czy można coś z tym zrobić? Oczywiście. Ale potrzeba trochę dobrej woli, a na tę od nauczycieli, którzy wymagają dwóch podręczników na każdej ławce (!), liczyć raczej nie można. 

Szkolne zeszyty, bazgroły
22.09.2023 13:01 Dzisiejsza młodzież to fleje. Kiedyś nikt nie odważyłby się prowadzić tak zeszytu

Dawno, dawno temu było tak, że staranne prowadzenie zeszytu było obowiązkiem ucznia. Raz w semestrze nauczyciele zbierali zeszyty i oceniali, czy są należycie obłożone, podpisane, czy nie ma luk pomiędzy poszczególnymi lekcjami, czy są wszystkie prace domowe. A dzieciaki? Miały do tego oczywiście różny stosunek.Jedne wiedziały, że warto ładnie prowadzić zeszyt, bo to łatwy sposób na zdobycie dobrej oceny, inne były z tą kwestią na bakier, a to niestety później odbijało się na świadectwie. Dziś w ogóle posiadanie zeszytu nie jest już obowiązkowe. Ciężko jednak stwierdzić, czy to dobrze, czy źle.

chłopiec upokorzony na stołówce
15.09.2023 13:07 Chłopiec upokorzony na stołówce. Pani wyrwała głodnemu dziecku talerz z zupą

Na stołówce szkolnej w Bydgoszczy chłopiec dostał talerz zupy. Zanim zacząć jeść, przyszła pani i talerz zabrała, tłumacząc, że mama nie zapłaciła za obiady. Szkoła przeprasza, ale takie sytuacje nie powinny się zdarzać.Bulwersujący incydent, do którego doszło w SP nr 25 w Bydgoszczy, opisuje Gazeta Wyborcza. Dyrekcja przeprosiła już, że do takiej sytuacji doszło. Mama wyjaśnia, jak to się stało.