Wybrano Statutowy Absurd Roku. Aż trudno uwierzyć, co wymyśliła dyrekcja szkoły
Status szkoły to rodzaj regulaminu. Określa prawa i obowiązki, mówi, czego nie wolno i opisuje misję szkoły. Zdarza się jednak, że zapisy wprowadzane do statusów są absurdalne albo wręcz niezgodne z prawem.
Właśnie takie przepisy są brane pod lupę w plebiscycie na Statutowy Absurd Roku. W 2023 tę niechlubną nagrodę otrzymała zasada, wedle której uczniowie nie mogą przebywać poza domem po godzinie 22:00 bez opieki rodziców. Czy to naprawdę takie niedorzeczne?
Statutowy Absurd Roku
Antynagroda za rok 2023 powędrowała do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Pępowie. Placówka w statusie szkoły zapisała, że uczniowie do niej uczęszczający, mają zakaz wychodzenia z domu po 22:00 bez opieki rodziców.
Co ciekawe polskie prawo również zaznacza, że nieletni nie mogą przebywać poza domem po 22:00 bez opieki kogoś dorosłego. Teoretycznie można uznać, że statut podstawówki wzoruje się na polskim prawie i wszystko jest w porządku, ale nie jest.
Szkolne statuty łamią prawo
Kontrowersyjne zapisy w szkolnych statusach to niestety norma. Dyrektorzy najwyraźniej zapominają, że statut szkoły nie może powielać ani cytować aktów prawnych. Nie może też ustalać co wolno, a czego nie wolno robić uczniowi poza szkołą.
Takich grzechów jest więcej. Szkolne statuty często wprost naruszają Konsytucję, Prawa Człowieka i Prawa Dziecka. Takie wnioski wysnuło Stowarzyszenie Dopamina Lab z Dąbrowy Górniczej po skontrolowaniu zapisów w 55 szkołach w 2022 roku. Absurdów było znacznie więcej także w kolejnych latach, co widać w plebiscycie za rok 2023.
Zakaz udziału w "pokazach ciała"
Szokujących przepisów, które konkurowały ze statutem z Pępowa, nie brakuje. Wśród nich zapis o zakazie brania udziału we „wszelkich pokazach ciała”, jaki w swój regulamin wpisał Biskupiak, czyli Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Kostki w Lublinie.
To katolickie liceum to prawdziwy ewenement. W plebiscycie na Statutowy Absurd Roku zajęło drugie miejsce. Z drugiej strony chwali się tytułem „złotej szkoły”, czyli wyróżnieniem przyznawanym w rankingu Perspektyw. W statucie tej szkoły możemy jeszcze przeczytać, że wszystkie wystąpienia uczniów, także te poza szkołą, powinny być “chlubne dla szkoły”.
Szkoły nie przestrzegają Praw Ucznia
Z plebiscytu na Statutowy Absurd Roku można sobie kpić, w końcu to coś w rodzaju “antynobla” czy “antyoskara”. Ale to, że szkoły łamią Prawa Ucznia, to już nie jest powód do żartów.
W szkolnych przepisach możemy wyczytać, chociażby zakazy dotyczące wyglądu, które stoją w sprzeczności z Prawami Ucznia. Uczeń ma również prawo do prywatności, dlatego nie wolno przeszukiwać jego plecaka.
Takich kwiatków w szkole jest więcej i powinniśmy z nimi walczyć. W pierwszej kolejności u dyrektora placówki, a jeśli to nie przyniesie rezultatu – w kuratorium oświaty.
Zobacz także:
Dyrektorzy szkół psują radość uczniom. “Brak prac domowych nie oznacza końca nauki w domu”
Studniówka to nie szkolna akademia. Uczniowie mogą pić, co chcą i bawić się, jak lubią
Hurtowe ilości sprawdzianów. Po feriach dzieci czeka maraton