Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Przedszkolak > Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 03.11.2024 03:22

Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców

W tureckich społecznościach, zwłaszcza w wioskach i mniejszych miastach, opieka nad dziećmi nie jest traktowana wyłącznie jako zadanie rodziców
Fot. Canva/Ksenia Chernaya, Pexels

Sposób, w jaki Turcy wychowują swoje dzieci, doskonale przybliża ich kulturę, a zarazem pokazuje istotną różnicę pomiędzy tradycją a nowoczesnością.

Turcja jest krajem, gdzie wychowanie dzieci wciąż opiera się na silnych więziach rodzinnych i społecznościowych. Każdy członek rodziny, a nawet krewni i sąsiedzi biorą czynny udział w wychowaniu najmłodszych.

Zbiorowa odpowiedzialność za wychowanie dzieci

Udział całych społeczności w wychowaniu dzieci w praktyce oznacza jedno: za opiekę nad najmłodszymi odpowiadają nie tylko rodzice, ale także dziadkowie, ciotki, wujkowie oraz sąsiedzi. 
Tych rodzinnych zażyłości i swobody, z jaką podchodzi się do wychowania najmłodszych, pozwalając im na udział w codziennym życiu, nie tylko nauce, zabawie i obowiązkach, ale też rodzinnych spotkaniach, brakuje już w większych zachodnich miastach. Tam większy nacisk kładzie się na rozwój indywidualny, a zabawa i praca z dzieckiem przypomina często „pracę nad dzieckiem”. Spotkania z dalszą rodziną bywają okazjonalne, i nie chodzi o brak chęci, ale zwyczajny brak czasu czy możliwości. 

dzieci w Turcji.png

Fot. Canva/DAPA Images

Skuteczne sposoby na odparzenia. Tak szybko pomożesz maluchowi Mama pięcioraczków podzieliła się przepisem na chleb. Jeden składnik wywołał oburzenie

Rozwój praw dziecka w Turcji

W tureckich społecznościach, zwłaszcza w wioskach i mniejszych miastach, opieka nad dziećmi nie jest przypisana wyłącznie do rodziców – to zadanie dla całej społeczności. Ten sposób okazywania społecznego wsparcia jest bardzo silny. Chociażby z tego powodu zatrudnianie opiekunek czy oddawanie dzieci do żłobków w Turcji jest rzadkością. 
Warto wspomnieć o zmianach, jakie nastąpiły w podejściu do praw dziecka w Turcji. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszło znaczną ewolucję. Od momentu ratyfikacji Konwencji o prawach dziecka w 1994 roku wprowadzono szereg reform, które mają na celu ochronę najmłodszych. Świadomość praw najmłodszych rośnie, co jest główna zasługą inicjatyw społecznych i organizacji międzynarodowych. Priorytetem jest, aby każde dziecko od najmłodszych lat było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa i świadomości swoich praw.
Badania pokazują, że nawet w rodzinach o niskich dochodach, tureckie kobiety na pierwszym miejscu stawiały macierzyństwo. Podkreślają przy tym wagę komunikacji w funkcjonowaniu rodziny. Analiza społeczna pokazuje, że tureckie rodziny funkcjonują na zasadzie współzależności, priorytetem są potrzeby rodziny, przy czym ceniona jest również autonomia i niezależność najmłodszych.

Wyzwania dla współczesnych rodziców

Mimo że Turcja intensywnie się rozwija, a kwestia praw najmłodszych jest szeroko omawiana i respektowana, wiele rodzin dotykają problemy będące konsekwencją urbanizacji, bezrobocia, nierówności społecznych a nawet płciowych. To dziewczynki w tureckich społecznościach wcześniej kończą edukację, aby zając się domem i pomóc w wychowaniu rodzeństwa. Wcześniej też zostają matkami. Brak równych szans edukacyjnych staje się wyzwaniem, z którym tureckie społeczeństwo musi się zmierzyć w najbliższych latach. 

Ostatnie badania pokazują jednak, że tureccy mężczyźni stopniowo angażują się w prace domowe i opiekę nad dziećmi, odciążając kobiety w ich obowiązkach domowych. Najbardziej egalitarne w podziale obowiązków domowych i podejściu do wychowania dzieci są młode małżeństwa. Wciąż głównym powodem (99,7%) zawierania małżeństw jest posiadanie i wychowywanie dzieci. Badania dokumentują, że tureckie pary przypisują psychologiczną wartość posiadaniu potomstwa. Oznacza to, że czerpią z tych obowiązków radość, a głównym motywem zostania rodzicami jest budowanie więzi emocjonalnej z najmłodszymi. Trend ten najsilniejszy jest w obszarach wiejskich.

Źródło: Medonet, PubMed/Friontiers in Psychology

Zobacz także:

Takie są objawy pierwszej miesiączki. Jeśli masz córkę, musisz to wiedzieć

Jesteś mamą albo tatą? To w telefonie powinieneś mieć te 3 aplikacje. Wybór pediatry

Jedyny taki przeszczep w Polsce. 3-miesięczna Gabrysia ma nowe serce

Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy
Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy
Wszawica to nawracający problem w wielu przedszkolach i szkołach.  Wielu rodziców załamuje już ręce, chcąc chronić swoje dzieci i siebie przed niechcianymi lokatorami na głowach. Znana trycholożka Olga Poniatowska podpowiada, co zrobić, by wszy nie wracały jak bumerang. Z danych opracowanych dla "Dziennika Gazety Prawnej" przez Pex PharmaSequence wynika, że tylko w październiku 2022 roku sprzedano blisko 217 tys. opakowań preparatów na wszawicę. Od stycznia do września sprzedaż wyniosła już przeszło 1,234 mln sztuk. Podczas gdy w 2021 roku było to nieco ponad 792 tys. To doskonale ilustruje, że problem stale się zwiększa.
Czytaj dalej
Setki „żelkowych mam” spotkasz w sklepie. Wielu uważa, że poważnie szkodzą swoim dzieciom
Setki „żelkowych mam” spotkasz w sklepie. Wielu uważa, że poważnie szkodzą swoim dzieciom
Odżywianie dzieci to temat, który od zawsze budzi wiele kontrowersji. Specjaliści, podobnie jak wiele matek, uważają, że należy stawiać wyłącznie na zdrowe produkty. „Żelkowe matki” mają jednak nieco inne podejście, który spotyka się ze sporą krytyką. Czy słusznie?Eksperci są zgodni co do tego, że w całodziennej diecie zdrowego dziecka w wieku przedszkolnym należy uwzględniać mleko i jego przetwory, jaja, chude mięso, wysokogatunkowe wędliny, produkty zbożowe z pełnego przemiału ziarna, tłuszcz oraz świeże warzywa i owoce. Ale czy jest w tym wszystkim miejsce na odrobinę szaleństwa?
Czytaj dalej