Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Skuteczne sposoby na odparzenia. Tak szybko pomożesz maluchowi
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 10.10.2024 11:37

Skuteczne sposoby na odparzenia. Tak szybko pomożesz maluchowi

Nieleczone odparzenia prowadzą do infekcji
Fot. Canva/petrunjela, Getty Images

Czerwone, bolesne miejsca na skórze niemowlęcia mogą pojawić się w wyniku kontaktu z wilgocią, substancjami drażniącymi czy zbyt ciasno zapiętej pieluchy. Delikatna skóra dziecka jest szczególnie podatna na podrażnienia, zwłaszcza w okolicy pieluszkowej.
Odparzenia u niemowląt to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się większość rodziców. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod, które szybko łagodzą objawy i przyspieszają gojenie. 
 

Nieleczone odparzenia prowadzą do infekcji

Odparzenia pieluszkowe zazwyczaj pojawiają się w okolicach pośladków, ud oraz narządów płciowych. Charakterystyczne są zaczerwienienia, czasem drobne pęcherzyki lub otarcia, które mogą być bolesne dla dziecka. W trudniejszych przypadkach odparzenia mogą przerodzić się w bolesną i nieraz trudną do wyleczenia infekcję – mogą pojawić się nadkażenia bakteryjne lub grzybicze, grudki, krostki, łuszczące się plamy, nadżerki pokryte strupkami (w literaturze określa się to mianem PZS – pieluszkowe zapalenie skóry)
Przyczynami odparzeń, a w konsekwencji PZS, mogą być m.in. ogólne infekcje (np. candida w kale), niedostateczna higiena skóry, przetrzymywanie zabrudzonej i mokrej pieluszki, zmiana diety, biegunki, antybiotykoterapia, alergia. 
Do zaczerwienia skóry może również dojść w przypadku stosowania zbyt grubej warstwy kremów na odparzenia. Produkt zatyka wówczas powłokę pieluszki jednorazowej, przez co utrudnia wchłaniane wilgoci. Jeśli stolce są rzadkie, o odparzenia nietrudno. 

PZS odparzenia.png
Fot. Canva/danchooalex, Getty Images

 

To typowe objawy zapalenia wyrostka. Lekarz apeluje: Gdy się pojawią, biegiem na SOR Jeśli usłyszysz coś takiego od lekarza, od razu uciekaj. Przestrzega... lekarka

Zadbaj o delikatną skórę pod pieluszką

Skuteczne leczenie odparzeń to przede wszystkim regularna pielęgnacja i dbałość o higienę: 
Częsta zmiana pieluchy – unikaj długiego kontaktu skóry dziecka z wilgocią
Dokładne mycie skóry – najlepiej letnią wodą lub delikatnymi, bezzapachowymi chusteczkami nawilżanymi na bazie składników naturalnych. Zamiast pocierać, skórę dziecka po kąpieli lekko osuszaj miękkim ręcznikiem
Wietrzenie pupy – pozwalaj skórze dziecka oddychać, najlepiej kilka razy dziennie, bez pieluchy (aby uniknąć niespodzianek, dziecko można ułożyć na podkładzie higienicznym). Pamiętajmy, że świeże powietrze przyspiesza gojenie się skóry
Stosowanie kremów ochronnych – wybieraj preparaty z tlenkiem cynku, które działają ochronnie i łagodząco. Wśród polecanych środków znajdują się również kremy na bazie allantoiny i lanoliny. O ile pierwszy ma działanie ściągające i przeciwzapalne, lanolina, choć tworzy barierę ochronną, może zadziałać jako okluzja, stąd przez niektórych specjalistów jest odradzana
Używanie naturalnych materiałów – ubieraj dziecko w lekkie i luźniejsze ubranka, najlepiej bawełniane, aby minimalizować ryzyko otarć i podrażnień

Czy kąpać dziecko w krochmalu?

Oprócz gotowych maści, część rodziców sięga po tradycyjne metody zapobiegania i leczenia odparzeń. Jednym z nich jest stosowanie kąpieli w krochmalu i używanie mąki ziemniaczanej jako talku. Choć znana jest skuteczność tych sposobów w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienia skóry, nie wszyscy pediatrzy zalecają tego typu kuracje – warto w takiej sytuacji zasięgnąć opinii swojego lekarza. 
Alternatywnie możemy przemywać skórę naparem z rumianku lub nagietka lekarskiego, które mają właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Na rynku dostępne są również nowoczesne preparaty zawierające wyciąg z tych roślin. 
Jeśli zaczerwienia na skórze dziecka utrzymują się przez kilka dni, a plamy i bolesność miejsc powiększają się, pojawiają się ropnie i pęcherze przypominające odparzenia, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. 

Czytaj również:

Choroba Ani z Zielonego Wzgórza znów atakuje dzieci. To jej pierwszy objaw

Mama pięcioraczków podzieliła się przepisem na chleb. Jeden składnik wywołał oburzenie

Wspólna zabawa, wspólny rozwój: Grupa LEGO odkrywa korzyści płynące z zabawy!