Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Ciąża > Czym są mamusiowe stopy? To problem wielu kobiet w trakcie i po ciąży
Sylwia Wamej
Sylwia Wamej 28.10.2024 18:41

Czym są mamusiowe stopy? To problem wielu kobiet w trakcie i po ciąży

Mamusiowe stopy, ciąża, poród
Fot. Shutterstock

„Mamusiowe stopy” to zjawisko, które odnosi się do trwałych lub tymczasowych zmian w rozmiarze stopy, których doświadcza wiele kobiet w czasie ciąży oraz po porodzie. Przyczyna leży głównie w fizycznych zmianach ciała oraz wpływie hormonów ciążowych. Skąd dokładnie to zjawisko?

Czym są "mamusiowe stopy"?

Podczas ciąży organizm produkuje hormony, takie jak relaksyna, które zmiękczają więzadła i stawy, ułatwiając ich rozluźnienie. To przygotowanie do porodu powoduje, że więzadła stóp również się rozluźniają, co prowadzi do „spłaszczenia” i poszerzenia stóp. Dodatkowo waga zyskiwana w ciąży wywiera nacisk na stopy, co może je dodatkowo spłaszczać i powodować wzrost rozmiaru. 

Co ciekawe, wiele kobiet zauważa, że ich stopy nie wracają już do pierwotnego rozmiaru, nawet po porodzie, co sugeruje trwałe przekształcenie struktury stopy. Zmiany te nie dotyczą jednak każdej kobiety w takim samym stopniu i mogą się różnić w zależności od liczby ciąż oraz indywidualnych predyspozycji fizycznych.

 

Przyrost masy ciała podczas ciąży dodatkowo zwiększa obciążenie stóp

Struktura i funkcje stóp są mocno uzależnione od ich skomplikowanej budowy – składają się z 26 kości, ponad 30 stawów i sieci więzadeł, które stabilizują i utrzymują całą konstrukcję. Kiedy ciało przygotowuje się do porodu, wzrost poziomu hormonu relaksyny wpływa na rozluźnienie więzadeł w miednicy, ale też w stopach, co sprawia, że łuki stopy mogą się spłaszczać i poszerzać.

Przyrost masy ciała podczas ciąży dodatkowo zwiększa obciążenie stóp, co może wpłynąć na zmianę kształtu łuku i poszerzenie stóp, szczególnie w trzecim trymestrze. Skutkiem tego procesu bywa trwałe zwiększenie rozmiaru stopy, które może nie cofnąć się po porodzie.

Warto jednak uważać, ponieważ takie zmiany w strukturze stopy, zwiększone obciążenie oraz rozluźnione więzadła mogą prowadzić do problemów, takich jak ból stóp, nadmierne obciążenie łuku stopy, a także do zapalenia powięzi podeszwowej – stanu zapalnego rozcięgna, który wywołuje ból na spodzie stopy, zwłaszcza przy pięcie.

Większe stopy nie zawsze są wynikiem ich trwałego "wzrostu"

Większe stopy podczas ciąży nie zawsze są wynikiem ich trwałego „wzrostu.” Często może to być po prostu opuchlizna, która pojawia się w wyniku zatrzymania płynów w organizmie, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Istnieje jednak kilka sposobów, aby odróżnić tymczasową opuchliznę od trwałej zmiany rozmiaru stopy.

Aby złagodzić opuchliznę i zapobiec jej nasileniu - pończochy uciskowe, masaż, oraz regularne, bezpieczne ćwiczenia sercowo-naczyniowe mogą pomóc w poprawie krążenia i zmniejszeniu zatrzymywania płynów. Unoszenie nóg i poruszanie stopami na koniec dnia to dodatkowy sposób na wsparcie krążenia i usunięcie nadmiaru płynu.

Warto też pamiętać, że zmiany rozmiaru stopy podczas ciąży są powszechne i całkowicie normalne. Jednak jeśli pojawi się ból, zwłaszcza przy pięcie lub łuku stopy, warto odwiedzić podiatrę. Specjalista może ocenić stan stóp, doradzić odpowiednie wkładki lub ćwiczenia, które złagodzą dyskomfort i zapewnią zdrowie stóp.

Zobacz też:

To koniec 800 plus na każde dziecko? Rząd rozważa wprowadzenie limitów

Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?

Dzieci zatruły się trutką na szczury. Przebywają w szpitalu w ciężkim stanie

 


 

To nowy trend wywierający presję na kobietach. Czym jest zjawisko "ciała baletowego"?
Ciało baltowe
Trendy odnośnie kobiecego kanonu piękna przeszły ogromną zmianę - od smukłych sylwetek lat 90. promujących bardzo drobne, wręcz anorektyczne sylwetki, po krągłości podkreślane przez takie gwiazdy, jak chociażby Kim Kardashian. Te zmiany podkreślają zmienność standardów piękna, a przy wszechobecnym dostępie do mediów społecznościowych nierealistyczne standardy piękna rozprzestrzeniają się szybciej, niż kiedykolwiek, natomiast instagramowe filtry i popularyzacja zabiegów medycyny estetycznej tylko potęgują te oczekiwania.Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (ASPS) w corocznym raporcie zwróciło uwagę na nowy trend, tzw. "ciało baletowe". Jest to połączenie szczupłości z trendem na sprawność fizyczną. To zjawisko zyskało na popularności po pandemii koronawirusa.  Czym dokładnie charakteryzuje się ten trend?
Czytaj dalej
W ten sposób obniżysz ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego. Zalecenia
Tego nie znosi nowotwór złośliwy. Jedz to garściami, a znacząco obniżysz ryzyko
Rak to choroba, której obawia się każdy z nas. Nic dziwnego – atakuje często i potrafi być naprawdę bezlitosna. Okazuje się jednak, że niektóre przyzwyczajenia mogą być pomocne w uniknięciu choroby. Podpowiadamy, czego nie znosi rak. Jak podaje zwrotnikraka.pl, Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała raport dotyczący epidemiologii 36 nowotworów w 185 krajach świata. Pomiędzy rokiem 2012 i 2022 liczba nowych zachorowań wzrosła o 50%, a liczba zgonów o około 18%. Niezwykle ważna jest więc świadomość, że choć częściowo możemy wziąć sprawy w swoje ręce. 
Czytaj dalej