Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Małe dziecko > Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany
Aneta  Paniczko
Aneta Paniczko 31.10.2024 10:25

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych. Rząd wprowadza zmiany

wcześniak, dłuższy urlop macierzyński, hospitalizacja
Fot. Canva/annedehaas, Getty Images

„Maleństwo było długo w szpitalu, mama często długo w szpitalu, a to się wliczało w czas urlopu macierzyńskiego” – mówił premier Donald Tusk. Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu uzupełniającego urlopu macierzyńskiego. 

Rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych będą mogli wydłużyć urlop od 8 do nawet 15 tygodni. Pod uwagę wzięto również dzieci, które wymagają dłuższej hospitalizacji.

Wcześniaki potrzebują dłuższej opieki

Przyjęte przez rząd rozwiązanie w postaci uzupełniającego dłuższego urlopu macierzyńskiego pozwoli rodzicom wcześniaków, a także rodzicom dzieci wymagających dłuższego pobytu w szpitalu, np. z powodu chorób czy operacji, dłużej przebywać z dzieckiem przed planowanym powrotem do pracy.

– „W końcu znaleźliśmy pomysł jak ulżyć rodzicom wcześniaków” – mówił premier Donald Tusk po październikowym posiedzeniu Rady Ministrów. – „Chodzi o urlop macierzyński, który w przypadku rodziców wcześniaków był siłą rzeczy o wiele krótszy. Maleństwo było długo w szpitalu, mama często długo w szpitalu, a to się wliczało w czas urlopu macierzyńskiego. Będzie można od 8 do 15 tygodni wydłużyć urlop macierzyński, w zależności od każdego konkretnego przypadku”. 

TUSK Donald.png
Premier Donald Tusk na konferencji prasowej zapowiedział wydłużenie urlopu macierzyńskiego w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych. Fot. gov.pl
#PrawoiZdrowie. Poszanowanie godności pacjenta. Czy polskie szpitale spełniają wymagania? Już niemowlęta się nimi zajadają. Ale to zdrowa przekąska czy tylko zapychacz?

Rozwiązanie z myślą o całej rodzinie

Wydłużenie przerwy od pracy i przeznaczenie dodatkowych tygodni na opiekę nad dzieckiem, które wymaga wsparcia, leczenia i monitorowania stanu zdrowia, to tzw. uzupełniający urlop macierzyński.  Rozwiązanie to skierowane jest nie tylko do rodziców wcześniaków, ale również do opiekunów noworodków wymagających dłuższej hospitalizacji i profesjonalnej opieki lekarskiej.

– „Chcielibyśmy, żeby jak najmniej dzieci rodziło się za wcześnie, bo to ryzyko i takie maleństwo jest słabsze, ale jest też powód się cieszyć, że w sytuacji, kiedy wcześniak przyjdzie na świat, mama i tata będą mieli więcej czasu dla niego i na opiekę w tym najtrudniejszym momencie jego życia” – wyjaśnił premier podczas konferencji prasowej po spotkaniu Rady Ministrów.

Urlop dodatkowy - piersze kryteria

W zależności od potrzeby i czasu przebywania noworodka wymagającego hospitalizacji lub dziecka przedwcześnie urodzonego w szpitalu rodzice i opiekunowie będą mogli skorzystać z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego trwającego od 8 do 15 tygodni. Kryteria, od których będzie zależała długość dodatkowego urlopu to m.in. waga dziecka po urodzeniu czy w którym tygodniu ciąży przyszło na świat

Zobacz także:

Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra

Czym są mamusiowe stopy? To problem wielu kobiet w trakcie i po ciąży

W taki sposób można zapobiec wadom wzroku u dzieci. Pediatra tłumaczy

Czy dzieci mogą jeść grzyby? W jakim wieku i po które gatunki mogą bezpiecznie sięgać?
grzyby leśne, grzyby dla dzieci
Grzyby to bogate źródło smaku i wartości odżywczych, ale również produkt, który w diecie dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, może budzić kontrowersje. Czy grzyby są jednak dozwolone w menu najmłodszych?Eksperci są zdania, że poznawanie nowych smaków i konsystencji już od najmłodszych lat jest bardzo wskazane, dzięki czemu dziecko łatwiej znajdzie coś dla siebie, kiedy będzie jadło poza domem. Jednak co do grzybów radzą się trzymać ustalonych wytycznych. 
Czytaj dalej
Rodzice bagatelizują te zachowania. Psycholożka alarmuje: Mogą świadczyć o myślach samobójczych
Psycholożka alarmuje. To oznaki, że Twoje dziecko może chcieć odebrać sobie życie
Myśli samobójcze pojawiają się nie tylko u dorosłych, ale też u młodzieży i dzieci. Mogą być wynikiem zaburzeń psychicznych, silnego stresu czy przebytych traum. Ważne jest, by rodzice potrafili rozpoznać, że w życiu ich dziecka dzieje się coś złego, coś, z czym nie jest w stanie samodzielnie sobie poradzić. Wówczas potrzebna jest pomoc. Oto sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko myśli o odebraniu sobie życia.Z raportu opublikowanego przez portal zwjr.pl na lata 2012-2021 wynika, że nastąpił gwałtowny wzrost zachowań samobójczych wśród młodych osób. Jak czytamy, „w 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. W stosunku do 2020 roku jest to wzrost odpowiednio o 77% zachowań samobójczych oraz o 19% śmierci samobójczych”. Dane są niezwykle niepokojące. W ciągu ostatnich 10 lat Policja prowadziła postępowania w przypadku 1181 śmierci samobójczych dzieci i nastolatków do 18. roku życia, a także 5658 prób odebrania sobie życia.
Czytaj dalej