Wyszukaj w serwisie
przed ciążą ciąża małe dziecko przedszkolak uczeń
Dziecko.Pacjenci.pl > Uczniowie

Uczniowie

wychowanie dzieci we francji
24.03.2024 09:30 Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?

Polska szkoła to temat rzeka. My godzinami moglibyśmy wyliczać jej wady, ale obcokrajowiec pewnie dostrzegłby sporo plusów. Czy gdzieś indziej dzieci mają lepiej? Na pewno – inaczej. Może w pewnych kwestiach im łatwiej, a za to w innych – trudniej. Co kraj, to obyczaj, jak mówią. O tym, jak wygląda edukacja we Francji, rozmawiam z Agnieszką Moniak-Azzopardi, Polką, pochodzącą z nauczycielskiej rodziny, która wyjechała z Polski w wieku 18 lat. Dziś żyje we Francji, tam wychowuje swojego syna i tam pracuje. Jest nauczycielką w gimnazjum, wykładowczynią uniwersytecką oraz pisarką.

japońskie szkoły
23.03.2024 17:02 Dlaczego dzieci w Japonii noszą takie same tornistry? Tego nie wiedziałeś

Czasem narzekamy, że w polskiej szkole dzieciom nie wolno tego, czy tamtego. Szkoda, że nie wiemy, jakie zasady obowiązują uczniów w innych krajach. Szybko byśmy zaczęli uważać, że u nas to jednak jest "luz”.W Japonii szkoły są bardzo rygorystyczne. Uczniowie muszą nosić nie tylko mundurki, ale także krótko obcięte włosy. W dodatku sami sprzątają swoją klasę, a nawet toalety. Oburzające? Nie dla każdego. W tamtej kulturze to rzecz najbardziej naturalna pod słońcem. 

matematyka na maturze
22.03.2024 09:43 Matematyka zniknie z matury? "Nie przyda im się w dorosłym życiu"

Aż 92 proc. uczniów boi się tego przedmiotu, a co czwarty z nich na lekcji denerwuje się tak bardzo, że w ogóle nie potrafi się skupić. Takie przerażające wnioski płyną z najnowszych badań na temat postrzegania matematyki. Pojawiają się głosy, że nie powinna być obowiązkowa na maturze.Ale matura tylko kropla w morzu problemów. Dzieci boją się matematyki nie dlatego, że nie chcą się jej uczyć, ale dlatego, że nikt ich nauczyć nie potrafi. Problemy zaczynają się już w pierwszych klasach podstawówki, a z czasem jest tylko gorzej. Żeby cokolwiek się zmieniło, potrzeba popracować nad nauczycielami, a także, a może nawet przede wszystkim, nad podejściem rodziców.

dziewczynka
19.03.2024 18:48 Czy można zapisać dziecko do takiej szkoły, jaka nam się podoba?

Rekrutacja do szkół podstawowych 2024 trwa. Rodzice przyszłych pierwszoklasistów muszą złożyć odpowiedne dokumenty w placówce, do której ma chodzić ich dziecko. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 obejmuje maluchy, które w tym roku kończą 7 lat.Do pierwszej klasy można także zapisać dziecko 6-letnie na wniosek rodziców, ale potrzebne będą tu dodatkowe formalności. Rodzice często zastanawiają się też, czy mają jakiś wpływ na to, do której placówki będzie chodziło ich dziecko. Czy koniecznie musi to być szkoła obwodowa? Wyjaśniamy. 

stołówka
14.03.2024 08:10 Upokorzyła dziecko na stołówce. Odmówiła głodnej dziewczynce podgrzania obiadu

Do bardzo nieprzyjemnej sytuacji doszło w jednej ze szkół podstawowych. Mama uczennicy, która ma problemy zdrowotne, poprosiła dyrekcję o pozwolenie na podgrzewanie dziewczynce własnych posiłków, które będzie przynosiła z domu. Uzyskała zgodę, jednak pracownica stołówki nie miała zamiaru robić ustępstw.Gdy dziecko poprosiło ją o podgrzanie, odmówiła. A na boku szepnęła: "Mam jej dość”. Można zrozumieć, że kobieta miała mnóstwo pracy, a to stanowiło dodatkowe utrudnienie. Ale jak można pozostawić dziecko bez obiadu? To się nie mieści w głowie. 

Michalina Rychlik
13.03.2024 15:33 Żeby zdać, zarywają noce. Maturzystka policzyła, ile godzin zajmuje jej nauka

Egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. Nawet ci maturzyści, którzy do tej pory nie myśleli o powtórkach materiału, powoli zabierają się do nauki.A jest jej naprawdę dużo. Jedna z działających w mediach społecznościowych uczennic zdradziła, ile czasu dziennie spędza nad książkami. Jej pracowitość robi wrażenie!

nastolatki
06.03.2024 16:24 Przerwa wielkanocna w szkołach. Tak dużo wolnego jeszcze nie było

W niektórych województwach niedawno zakończyły się ferie zimowe, a uczniowie już mogą zacząć myśleć o kolejnej przewie od nauki. Wkrótce Wielkanoc, a to oznacza prawie tydzień wolnego. W dodatku to nie koniec dobrych wiadomości!W tym roku będą dwie majówki, przerwy z powodu egzaminu ósmoklasistów oraz matur, a zakończenie roku odbędzie się wcześniej niż zwykle. Jeśli ktoś chce mieć dobre oceny na świadectwie, to musi się sprężyć, bo nie zostało już wiele czasu na naukę!

Testy sprawnościowe w szkołach
04.03.2024 13:22 Od marca wielkie testy w szkołach. Żaden uczeń się nie wywinie

Już w tym miesiącu uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaczną być poddawani testom sprawnościowym. To nowość w polskich szkołach, której celem ma być lepszy wgląd w kondycję dzieci i młodzieży.Czy uczniowie powinni się bać? Spokojnie. Z tych testów nie będzie stopni, mają one jedynie służyć "do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia w celu planowania ich zmian w kontekście całożyciowej aktywności fizycznej”, jak wynika z nowelizacji podstawy programowej, podpisanej jeszcze przez Przemysława Czarnka. 

Usprawiedliwienie nieobecności ucznia
29.02.2024 14:58 Szkoły wymagają tego od rodziców, ale to niezgodne z prawem. Prawnik nie ma wątpliwości

Gdy nasza pociecha opuszcza kilka dni w szkole, należy usprawiedliwić jej tę nieobecność. Wielu rodziców podaje też do wiadomości wychowawcy powód, dla którego zatrzymali dziecko w domu. Bywa jednak, że nauczyciele w ten sposób nadużywają swojej władzy.To, dlaczego dziecko nie przyszło do szkoły, to prywatna sprawa rodziny. A uczeń ma prawo nie życzyć sobie, by nauczyciele oraz jego koledzy wiedzieli o nim wszystkiego.

para nastolatków
22.02.2024 15:03 Szokujące zmiany w programie biologii. Nie będą uczyć o dojrzewaniu

Zgodnie z zapowiedziami, resort edukacji zaczął wprowadzać zmiany w podstawie programowej. Najważniejszym zadaniem miało być jej odchudzenie, czyli zmniejszenie zakresu materiału. Przyklaskiwali temu i rodzice, i nauczyciele, i sami uczniowie.Prekonsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej dobiegły końca i padły pierwsze propozycje zmian. Proponowane cięcia od początku budzą niemało kontrowersji. Teraz oberwało się biologii.

Nowa lista lektur podstawówka
15.02.2024 16:44 Przez trzy lata przeczytają pięć książek. Nowa lista lektur zdumiewa

Powieść Henryka Sienkiewicza już od dawna wzbudza kontrowersje, choćby dlatego, że w negatywny sposób przedstawia czarnoskórego Kalego. I od przyszłego roku szkolnego dzieci nie będą już musiały omawiać w szkole "W pustyni i w puszczy”. Nowa lista lektur to jedna ze zmian, którą zaproponowało Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach odchudzania podstawy programowej. Do tej i innych propozycji muszą teraz odnieść się m.in. nauczyciele i rodzice. 

Ocena z religii
15.02.2024 10:20 Szóstki mieli za nic, teraz obleciał ich strach. Będą błagać o religię

Szósta z religii nie podniesie już średniej. Wśród zmian, które szykuje ministerstwo edukacji, ta jest lekko kontrowersyjna. Bo niby to logiczne – w końcu religia, ale także etyka, są przedmiotami dodatkowymi, w których udział jest dobrowolny. Z drugiej strony, każdy uczeń wie, że to nie problem uzyskać z tych przedmiotów ocenę celującą. I tym samym mieć lepszą średnią na koniec roku. Co teraz? Cóż... żeby utrzymać ten "czerwony pasek” trzeba będzie się bardziej przykładać do nauki pozostałych przedmiotów! Powstaje jeszcze jedno pytanie: czy ktoś jeszcze w ogóle będzie chodził na religię?

laptop dla 4-klasisty
08.02.2024 13:51 Koniec programu "Laptop dla 4-klasisty". Wiemy, czy trzeba będzie zwrócić sprzęt

Minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski powiedział: "Zawieszamy program ‘Laptop dla ucznia’". Okazuje się, że dzieciaki już nie będą dostawały komputerów. W dodatku rozdając wcześniej laptopy "naruszano przepisy karne”.Barbara Nowacka, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej ujęła to bardziej dosadnie: podczas swoich rządów PiS "rozdawał laptopy jak zabawki”.

Brak prac domowych
23.01.2024 10:48 Dyrektorzy szkół psują radość uczniom. "Brak prac domowych nie oznacza końca nauki w domu"

A miało być tak pięknie! Dzieciaki już skakały do góry po tym, jak premier Donald Tusk ogłosił koniec prac domowych. Okazuje się, że wiele nauczycieli i dyrektorów szkół wcale nie jest tak entuzjastycznie nastawionych do tej zmiany.Obawiają się, że brak prac domowych uczniowie mogą odebrać jako koniec nauki w domu w ogóle. A przecież to nie o to w tym wszystkim chodzi. 

Korepetycje dla dziecka
13.01.2024 08:02 Rodzice trzymajcie się za kieszeń. Tak drogo jeszcze nie było

Ponad połowa polskich dzieci chodzi na korepetycje. Czas spędzony w szkole nie wystarcza, by przyswoić wiedzę potrzebną do sprawdzianów i kartkówek. Maturzyści i ósmoklasiści potrzebują dodatkowych powtórek przed egzaminami.Rodzice nie mają wyjścia. Jeśli sami nie mogą pomóc swoim dzieciom, muszą płacić. Z roku na rok coraz więcej, ponieważ stawki za korepetycje lawinowo rosną. Najbardziej doświadczeni nauczyciele naprawdę wysoko się cenią.

Ocena na semestr
21.12.2023 11:46 Nauczyciele wystawiają zagrożenia na potęgę. Ale czy mają do tego prawo?

Za chwilę koniec semestru. Nauczyciele już wystawiają oceny proponowane i jeśli uczeń chce coś w tej kwestii zmienić, ma ostatnie dni na poprawę. Są tacy, którzy mają jednak mało stopni i nie lada problem, by jakoś "wyglądać” na półrocze.Co, przykładowo, ma zrobić dziecko, które z danego przedmiotu, w ciągu całego semestru dostało tylko jedną albo dwie oceny? Czy, jeśli w dodatku, jest to ocena niedostateczna, to taką właśnie dostanie na semestr? Sprawdzamy.

Rodzice sprzedają laptopy
06.10.2023 10:41 Zaraz posypią się kary. Rodzice sprzedają laptopy, które dostali od rządu

Jak sprzedać laptop czwartoklasisty? W mediach społecznościowych coraz więcej pojawia się takich wątków. Niektórzy rodzice upatrzyli sobie sposób na biznes. W ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji do wszystkich czwartoklasistów trafią w tym roku nowe laptopy. Część uczniów już je dostała, ale... nie każdy z nich tak naprawdę potrzebuje nowy sprzęt.

Pomoc w pracy domowej
02.10.2023 16:19 Nie musisz ślęczeć z nim do nocy. To dobry moment, by odpuścić odrabianie lekcji z dzieckiem

To jest odwieczny dylemat rodziców. Czy młodemu człowiekowi należy pomagać podczas odrabiania lekcji? Czy raczej zostawić go z tym problemem sam na sam? Podsuwać możliwe rozwiązania, czy liczyć na to, że odkryje je samodzielnie?W jednym i drugim podejściu znaleźć można zarówno plusy, jak i minusy. To, co je natomiast łączy, to to, że praca domowa jest w ogóle czymś, z czym trzeba się zmierzyć. Jakoś ją pokonać.

  • 1
  • 2